שתף קטע נבחר

עוד 65 אלף נזקקים יזכו להנחה בחשבון החשמל

ועדת הכלכלה אישרה את יוזמת ח"כ שאמה-הכהן להרחיב את מעגל הזכאים להנחה של 100 שקל בחודש בתעריפי החשמל. מדובר בנכים קשים, קשישים סיעודיים ומשפחות חד-הוריות עם שלושה ילדים המקבלות הבטחת הכנסה. כיום זכאים להטבה כ-130 אלף קשישים וניצולי שואה

ועדת הכלכלה הוסיפה היום (ב') 65 אלף צרכנים נזקקים לרשימת הזכאים ל"חשמל סוציאלי" בהנחה של 100 שקל בחשבון החשמל החודשי שלהם (לפני מע"מ). הזכאים ייקבעו לפי נתוני הביטוח הלאומי.

 

עד כה נהנים מההנחה כ-130 אלף קשישים מקבלי הבטחת הכנסה וניצולי השואה. לזכאים יתווספו גם נכים קשים, מבוגרים וילדים, קשישים סיעודיים ומשפחות חד הוריות עם 3 ילדים ומעלה המקבלות הבטחת הכנסה.

 

 

הרחבת הרשימה התאפשרה ביוזמת יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד). זאת, אחרי שגילה, אגב דיון קודם על תיקון חוק החשמל, כי מתוך ההקצאה החוקית למימון ההנחות לצרכנים מעוטי יכולת בסך 250 מיליון שקל בשנה מנוצלים בפועל רק 130 מיליון שקל. לפיכך, ניתן להגדיל את רשימת הזכאים על חשבון היתרה של 120 מיליון שקל מבלי לחרוג מהמסגרת החוקית, או על חשבון העלאת התעריפים לצרכנים אחרים.

 

ח"כ שאמה-הכהן ביקש מהרשויות את הנתונים המלאים של מסגרת הזכאים לחשמל המוזל וניצולה בפועל כתנאי להגשת התיקון לאישור סופי במליאת הכנסת. הממשלה ביקשה את התיקון כדי להאריך את תוקף הרישיון של חברת החשמל עד סוף 2012. מהנתונים שהוצגו היום עלה כי ההקצאה בחוק מיועדת להיטיב עם 250 אלף משפחות נזקקות, אך בפועל מנצלים את ההטבה רק כמחצית הזכאים.

 

חוק "החשמל הסוציאלי" התקבל בכנסת ב-2007 ביוזמת יו"ר ועדת הכלכלה דאז, ח"כ משה כחלון (ליכוד), היום שר התקשורת. החוק מעניק הנחה של 50% לצרכנים נזקקים עד תקרת צריכה של 400 קוט"ש. מימון ההנחה הוא בשיעור 1.5% ממחזור ההכנסות השנתי של חברת החשמל. להלכה יתרת ההקצאה שטרם נוצלה אמורה לממן את ההטבה ל-120 אלף משפחות.

 

לפיכך טען נציג האוצר, אמיר אדרי, כי אם כל הזכאים יממשו את ההטבה, ניתן להגדיל את הרשימה לכל היותר רק בכ-14 אלף צרכנים נזקקים. לעומתו היו"ר שאמה-הכהן העריך כי גם תוספת של 65 אלף צרכנים לא תפרוץ את מסגרת תקציב ההטבות, אף זאת בהנחה שלא כל הזכאים הנוספים לפי נתוני הביטוח הלאומי אכן יממשו את זכאותם. מתן הזכאות איננו אוטומטי אלא מותנה בבקשה של הצרכנים ואימות הנתונים בידי הביטוח הלאומי.

 

ח"כ שאמה-הכהן אמר לאחר ההחלטה על הרחבת רשימת הזכאים כי "בימים שבהם מחיר החשמל מתייקר והופך בלתי נסבל, חובתנו למצות כל אפשרות לעזור לחלשים בחברה, ומתן האפשרות לצרוך חשמל מוזל למגזרים נוספים היא התקרבות לצדק חברתי אמיתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חשבון חשמל (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס
יו"ר ועדת הכלכלה, כרמל שאמה-הכהן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים