שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: הזיכוי בחנות יהיה לשנתיים

חוק חדש אושר בכנסת: זיכוי שינתן בחנות יהיה בלתי מחיק, ניתן יהיה להשתמש בו גם לקניית מוצרים שבמבצע, ולא יהיה צורך בהצגת חשבונית בעת השימוש בזיכוי. עוד אושר חוק לפיו חברות תקשורת, מים, גז וחשמל ינפיקו סיכום שנתי לצרכנים

אחרי שבצהריים אישרה הכנסת את הרחבת מערך הערוצים החינמי עידן פלוס ל-18 ערוצים, אושרה בקריאה שניה ושלישית גם הצעת החוק של ח"כ רונית תירוש (קדימה)  לפיה זיכוי שיינתן לצרכנים בחנות יהיה לשנתיים, יודפס על גבי נייר בלתי מחיק, ניתן יהיה להשתמש בו גם לרכישת מוצרים שבמבצע, ולא יהיה צורך בהצגת חשבונית בעת השימוש בזיכוי. החוק ייכנס לתוקף תוף 30 יום.

 

 

לפי החוק, אם ניצל הצרכן 90% ומעלה מסכום הזיכוי, הוא יוכל לקבל את היתרה בכסף מזומן – כדי למנוע מצב שבו יאולצו צרכנים לקנות מוצר נוסף בכסף.

 

אושר: חשבונית שנתית

בנוסף, אושרה הצעת חוק נוספת שתסייע לגלות טעויות בחשבוניות: לפי החוק החדש, חברות סלולר, טלוויזיה, טלפוניה, חשמל, טלפון, גז, ומים ינפיקו סיכום שנתי ללקוחות, בדומה לטופס 106. את החוק, שייכנס לתוקף בינואר 2013 ויחול גם על עסקאות שנעשו ערב תחילתו, יזמו חברי הכנסת אורי מקלב ומשה גפני (יהדות התורה), כרמל שאמה-הכהן ויריב לוין (ליכוד).

 

מטרת החוק: הצרכנים יוכלו כך לעקוב אחר תשלומיהם ולנהל אותם טוב יותר באמצעות השוואת הרגלי הצריכה בשנה הנוכחית לעומת שנה קודמת, או בחודש מסוים לעומת חודש אחר. כן יוכלו לוודא שלא נזקף לזכותם חוב שצובר ריבית והצמדה.

  

מדי שנה במהלך מרס, העוסק ישלח ללקוח הודעה ובה פירוט החיובים שנשלחו אליו במהלך השנה וכן את יתרת החובות שלא שולמו עד למועד משלוח ההודעה. החוק לא יחול עסקאות שהתשלום בהם הוא קבוע, כלומר מדובר רק בחשבוניות שכוללות אלמנט מסוים שמשתנה לפי הצריכה, למשל גלישה סלולרית מעבר לחבילה, חשבון חשמל, הזמנות VOD וכדומה. 

 

החוק הזה אושר במקביל לכניסתה לתוקף של הוראת בנק ישראל, שניתנה בזכות אותם חברי כנסת, המחייבת את חברות כרטיסי האשראי לסמן באופן בולט בדף החשבון הנשלח ללקוח, את העסקאות שנעשו טלפונית ללא הצגת כרטיס האשראי. כך יוכל הצרכן להבחין מיד בעסקאות הטלפוניות ולדעת אם אכן היה מעורב בהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הזיכוי לא יימחק עוד
צילום: Index Open
מומלצים