שתף קטע נבחר

אברך מביא אברך: רמאות בהסמכה לרבנות

חמישה אברכים שלא היו מוכנים לבחינת ההסמכה לרבנות, שילמו אלפי שקלים לאברכי כולל, כדי שיתחזו ויגשו במקומם. בכיר ברבנות: "לא יתכן שרב בישראל יוסמך ברמאות. מרבנים אתה מצפה ליותר". נבדקת קיומה של רשת זייפנים

מבוכה ברבנות הראשית: חמישה צעירים חשודים בזיוף ובהתחזות, לאחר שניגשו במקום חבריהם למבחני ההסמכה לרבנות שנערכו היום (ד') בירושלים. החמישה הודו כי החברים, אברכי כולל, שילמו לכל אחד מהם אלפי שקלים על מנת שייגש במקומם לבחינה, זאת משום שלא היו בקיאים מספיק בחומר הלימוד. תלונה הוגשה למשטרה, ועולה חשד כי מדובר ברשת של אברכים זייפנים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

דבר ההתחזות נחשף במהלך מבחן הלכה מרוכז שנערך לכ-2,500 אברכים בבנייני האומה בירושלים. אנשי מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הבחינו כי תעודות הזהות של חמשת הנבחנים חשודות, והם החלו לתחקר אותם. בתוך זמן קצר הודו האברכים במעשה, ואף חתמו על תצהירים לפיהם חבריהם ביקשו זאת מהם תמורת תשלום - - בין 3,000 ל-6,000 שקלים מכל נבחן שאותו החליפו. אחד האברכים אף ניגש לשתי בחינות עבור אותו אברך, והודה כי "עשה לו מחיר" תמורת השירות.

 

"רב צריך להיות איש אמת"

בכיר ברבנות הראשית סיפר ל-ynet כי מעולם לא נתקל בתופעה שכזו, המוכרת בעיקר ממבחני "חול" כמו נהיגה (תיאוריה), והביע אכזבה עמוקה מכך שהיא חודרת כעת גם לתחום ההסמכה לרבנות. עם זאת הדגיש כי לדעתו מדובר באירוע נקודתי ולא ב"תעשייה", שכן נתפסו רק חמישה חשודים מתוך אלפי נבחנים, והם הגיעו רק משני מקומות בארץ.

 

"פנינו למשטרה, ואנחנו משוכנעים שהיא תטפל בזה בחומרה, כמו שצריך", אמר הבכיר. "זה הרי מעשה פלילי - לא סתם העתקה או רמאות קטנה וחד-פעמית, שבה אתה יכול להניח שיצרו של הנבחן תקף עליו ולהעניש אותו רק מנהלית-משמעתית".

 

ברבנות אומרים כי ככל שהדבר תלוי בהם, ולאחר שיתייעצו עם הרבנים הראשיים - המעורבים בפרשה לא יוכלו לגשת בעתיד למבחני ההסמכה. "אי אפשר לעבור על זה לסדר היום", הסבירו. "לא יתכן שרב בישראל יוסמך ברמאות, זיופים והתחזות. מרבנים אתה מצפה ליותר. רב צריך להיות תלמיד חכם, אבל גם ירא שמים ואיש אמת. חייב להיות אמון".

 

רשת של זייפנים?

גורם נוסף ברבנות חלק על הבכיר, ואמר כי לא מן הנמנע שמדובר ברשת זייפנים, שכן שיטת ההתחזות הייתה דומה וגם המחירים שגבו על עבודתם.

 

"חשוב גם להראות שאנחנו לא סוגרים את זה 'בתוך הבית'", הוסיף הבכיר, "אלא התלוננו מיד במשטרה

כדי לשמור על טוהר הבחינות. הגבנו במקום ובנחישות - גם כדי להרתיע, למקרה שחלילה יש עוד מישהו שחושב לעשות מעשה שכזה".

 

מבחני ה"סמיכה לרבנות" מתבצעים בשלושה מסלולים, שבכל אחד מהם יש לעבור בהצלחה סדרה של מבחנים, וההסמכה שבסופם היא תנאי לכהונה במשרות רבניות רשמיות. בשירות המדינה ובמקומות עבודה נוספים מכירים בשני המסלולים הראשונים כאקביוולנטים לתואר ראשון באקדמיה (למשל לעניין קביעת דרגת השכר), ובשלישי כמקביל לדוקטורט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מי מתחזה לרב?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים