שתף קטע נבחר

בקרוב: מאסר על רכישה ממחצבות פיראטיות

אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק לפיה שימוש ומסחר באבנים, חצץ, וחול שנכרו ללא רישיון, היא עבירה פלילית שעונשה עד 6 חודשי מאסר וקנס עד 75 אלף שקל. בנוסף תוטל אחריות אישית וכפל קנס על על נושאי משרה בכירים שלא מנעו את העבירות

רכישה, שימוש ומסחר במחצבים כמו אבנים, חצץ, וחול שנכרו ללא רישיון, תהיה  עבירה פלילית שעונשה עד 6 חודשי מאסר וקנס עד 75 אלף שקל. כך קובעת הצעת חוק פרטית, לתיקון חוק המכרות, שעברה אמש (ד') בכנסת פה אחד בקריאה ראשונה בתמיכת הממשלה.

 

 

הצעת החוק, אותה מוביל ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), יחד עם קבוצת ח"כים מהקואליציה, קובעת גם שתוטל אחריות אישית גם על נושאי משרה בכירים בתאגידים, שנתנו בעקיפין יד לעיסוק הלא חוקי, בכך שלא מלאו את תפקידם לפקח ולמנוע את העבירות. ההצעה קובעת כי הם ישלמו כפל קנס.

 

ח"כ אריאל הסביר, שהחוק גובש בעקבות דו"ח מבקר המדינה, לפיו החציבה והכרייה הפיראטיים נהפכו למכת מדינה, במסגרתה החוצבים גוזלים את משאבי המדינה ללא תשלום מסים, וגורמים לפגיעה ובנופי הארץ. הוא ציין, כי יוזמת החקיקה היתה של ארגון "ירוק עכשיו" והפורום המשפטי של ארץ-ישראל. "היא ממלאת צורך חיוני שקיים בשטח, והחוק ייתן אפשרות להקטין את הבעיה, ואולי לעוקרה מהשורש", אמר אריאל.

 

לפי ההצע, קבלנים או סוחרים בחומרי בניין, וכל אדם אחר, לא יורשו לקבל ולהשתמש באבנים וחצץ שנכרו במחצבה או בשטחים סמוכים או חול שנכרה מחוף ים ומסביבתו החולית. הגנה תינתן רק אם להעברת החומרים נלווים העתק של רישיון תקף לחציבה או לסילוק חול או החצץ וכן תעודת משלוח עם פרטי הרכישה או הקבלה של החומרים.

 

המטרה: הרתעה

אריאל הסביר, כי התיקון המוצע בחוק בא להגדיר את העבירות בצורה מפורשת ולהגדיל את הענישה בצורה משמעותית. "כוונת החוק איננה להעניש כמו שהיא באה להרתיע, אבל מי שעבר על החוק עונשו יהיה חמור", הוא ציין.

לדבריו,המצב הקיים מחייב קבלת רישיונות ממשרדי הממשלה לכל פעולת חציבה והרישיון ניתן לשטח מסוים, לזמן מסוים. הרישיון הוא זמני כדי לאפשר פיקוח וויסות מתאימים על העיסוק בתחום הזה.

 

אריאל הדגיש כי החוק יהיה תקף גם בתחומי יהודה ושומרון שם מתרכזת לדבריו החציבה הפיראטית. "שם הפיראטיות היא לא תופעה שולית. עוסקים בה בעיקר ערבים, אבל גם יהודים שחוצבים בשטחי C שהם באחריות מדינת ישראל. אין שם אכיפה ואין פוצה פה ומצפצף. ההפקרות הולכת וגדלה. שכשרואים שמשהו מצליח מיד קופצים עוד ועוד יזמים שמנצלים את הפרצה ועושים בשטח כבתוך שלהם".

 

הצעת החוק עברה לוועדת הכלכלה שתכין אותה לקריאה שנייה ושלישית אחרי פגרת הפסח של הכנסת שמתחילה בסוף השבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחצבה בשומרון
צילום: יצחק מאיר
מומלצים