שתף קטע נבחר

צילום: AP

סימני כדורים על הקירות: צפו בתיעוד מבית המחבל

בצרפת פורסם סרטון וידאו ראשון מתוך הבית שבו ניהל מוחמד מראח את קרב היריות עם כוחות הביטחון. הנתיחה העלתה כי הוא נפגע מ-20 קליעים לפחות אך לא נרתע, וכשהגיע למרפסת היה עדיין חי. שתי יריות קטלניות, במצח ובבטן, חיסלו אותו. בביתו נמצא מאגר נשק אדיר בשווי כ-13 אלף דולר

בצרפת פורסמו אמש (יום ו') התוצאות הראשוניות של נתיחת גופתו של המחבל מוחמד מראח, שביצע את הטבח בבית הספר היהודי בטולוז. הנתיחה העלתה כי במהלך קרב היריות עם כוחות הביטחון שלשום נפגע מראח מ-20 קליעים לפחות. הוא ספג פגיעה אחת קטלנית במצחו, וכדור נוסף פגע בצד אחד של בטנו ויצא מהצד השני. מקור משפטי מסר את הדברים לעיתון "לה פאריזיין". במקביל פורסם בצרפת סרטון ראשון מהבית שבו נהרג המחבל, ובו ניתן לראות את סימני הכדורים הרבים שנורו על הקירות.

 

צפו בסרטון מתוך הבית ששודר בטלוויזיה הצרפתית

 

דיווחים אחרונים על הטבח בטולוז:

אבי הילדה שנרצחה: טנדר עצר את התקדמות המחבל

 

לפי הנתיחה שממצאיה פורסמו אמש, מראח ספג פגיעות רבות של קליעים עוד לפני הפגיעות שגרמו למותו, עיקרן בידיו וברגליו. הוא היה עדיין בחיים כששהה במרפסת בה נורה לבסוף למוות. גופתו עדיין נמצאת במכון לרפואה משפטית בבורדו, שם יערכו לה בדיקות נוספות. בתוך כך נמשכת חקירת בני משפחתו, ומעצרם הוארך אתמול. הכיכר המרכזית בטולוז פונתה אמש מאדם בעקבות חפץ חשוד, וחבלנים הוזעקו למקום לפוצץ אותו, רמז למתח שעדיין שורר בעיר.

 

 

מראח נהרג ביום חמישי בשעות הצהריים, אחרי יותר מ-30 שעות מצור של כוחות הביטחון על הבית שבו הסתתר בטולוז. במהלך קרב היריות איתו נורו יותר מ-300 כדורים. בסופו של דבר הוא נאלץ להתבצר במרפסת, ושם נורה בראשו וצנח מהבניין. בשבוע וחצי שלפני מותו ביצע מראח

שני פיגועי ירי, בהם נרצחו ארבעה יהודים בבית הספר "אוצר התורה", מתוכם שלושה ילדים, וכן שלושה חיילים מוסלמים מצבא צרפת. הוא הסביר את מעשיו כתגובה ל"הרג ילדים פלסטינים" ובחלקה של צרפת במלחמה באפגניסטן.

 

בינתיים ממשיכה צרפת לשאול את עצמה כיצד הצליח מראח לצבור כל-כך הרבה כלי נשק. בארסנל שלו נמצאו, כך מתברר, לפחות שמונה אקדחים ורובים, כולל כאלה מסוג קלצ'ניקוב ועוזי. אחד מגולשי אתר האינטרנט של היומון "לה פיגארו" כתב: "איך הוא הצליח להשיג כל כך הרבה רובים, הוא עשה את זה כאילו הוא קונה יגורט, מתי בדיוק הוא היה תחת הפיקוח של המודיעין?". לפי הדיווחים מאגר הנשק של מראח כלל בין השאר לפחות שלושה אקדח קולט 45, תת-מקלע עוזי 9 מ"מ, רובה קלצ'ינקוב ואקדח פייטון. חלק מכלי הנשק שהחזיק מוצאים בדרך כלל בשדות קרב, ולא אצל פושעים.

 

לפי מומחים, עלות כלי הנשק שנמצאו בבית של מראח מסתכמת בכ-13 אלף דולר, לא סכום שאדם עם רקע כמו שלו יכול להרשות לעצמו בדרך כלל. מראח, בן 23, היה מובטל וקיבל מהמדינה קצבה בגובה 475 אירו (625 דולר) בחודש. עם זאת, הוא היה מעורב במעשי פשע - הגם שלא חמורים יחסית. התובע הצרפתי פרנסואה מולין העיד כי לפני מותו הספיק מראח לספר לשוטרים כיצד הצליח להשיג את כלי הנשק. "הוא הסביר שהוא שם את ידיו על כל כלי הנשק האלה כיוון שביצע פריצות ומעשי שוד שסיפקו לו את הכסף לקנות אקדחים, רובים ותחמושת", אמר התובע.

 

מניחים פרחים בכניסה לבית הספר "אוצר התורה", היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מניחים פרחים בכניסה לבית הספר "אוצר התורה", היום(צילום: AFP)

 

החוק הצרפתי נחשב נוקשה למדי בכל הקשור להחזקת נשק, ומוקדם יותר החודש הוא אף הוחמר כשאושר חוק המאפשר להשית עונשי מאסר כבדים יותר וקנסות גבוהים יותר על כל מי שנתפס עם נשק לא-חוקי. במסגרת החוק הצרפתי נדרשים צלפים חובבים וציידים לעמוד בקריטריונים נוקשים כדי להשיג רישיון, כולל רישום אצל הרשויות, הוכחה שאין להם עבר פלילי והסכמה לעבור הערכה פסיכולוגית. בצרפת יש גם רשימה שחורה של כ-18 אלף איש שאסור להם להחזיק נשק. איש אינו יודע במדויק כמה כלי נשק לא חוקיים מסתובבים בצרפת, שבה חיים כ-65 מיליון איש, אולם מומחים מעריכים כי סך כל כלי הנשק החוקיים והלא-חוקיים במדינה עומד על 10 עד 20 מיליון.

 

עוד כתבות על הטבח בטולוז:

אווה סנדלר: המשיכו את דרכם של בעלי וילדיי

ר"מ צרפת: לא יכולנו לעצור את מראח לפני הטבח

 

מומחים לתחמושת אמרו אתמול בצרפת כי המעורבות של מראח במעשים עברייניים יכולה הייתה לאפשר לו להשיג נשק. "אין שום דרך שבה הוא יכול היה לקבל את כלי הנשק האלה באופן חוקי בהתחשב בעבר הפלילי שלו", אמר נשיא איגוד הרובאים החובבים בצרפת לסוכנות הידיעות רויטרס. "זו בכלל לא שאלה".

 

"מראח ביקר בירושלים ונעצר עם סכין"

רוב אמצעי הלחימה שנמצאו ברשותו של מראח, כמו העוזי למשל, אסורים לשימוש בצרפת בכל מקרה. מומחים הדגישו כי הם מזוהים בעיקר עם מלחמת העולם השנייה, מזרח אירופה והמזרח התיכון. אף שרוב הציבור הצרפתי נדהם מהארסנל של מראח, מומחים הסבירו לרויטרס כי השגתם קלה יחסית בשוק השחור אם למי שמעוניין להשיג אותם יש די סבלנות וכסף. הם ציינו כי כלי נשק כמו קלצ'ניקוב נפוצים באזור מרסיי, שידעה קרבות רחוב רבים בין כנופיות בשנים האחרונות. ב-2011 לבדה גרמו שם קרבות כאלה ל-16 הרוגים ו-13 פצועים.

 

שוטרים ליד בית המחבל מראח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוטרים ליד בית המחבל מראח(צילום: AFP)

 

אתמול בצהריים גילה ראש מודיעין הפנים הצרפתי (DCRI), ברנאר סקורסיני, בראיון לעיתון "לה מונד" כי המחבל מראח נעצר בעבר על-ידי משטרת ישראל במהלך ביקורו בירושלים, לאחר שסכין נמצאה בתיקו. המחבל שוחרר מאוחר יותר, והמשיך לאפגניסטן. סקורסיני אמר גם כי מוחמד מראח טען במהלך שעות המצור על ביתו כי כלל לא תכנן מראש את ההתקפה בבית הספר היהודי בטולוז: הוא רצה לרצוח חייל נוסף מעבר לשלושה שרצח קודם לכן, אך איחר את המועד וכיוון שהכיר את השכונה - החליט לבצע את ההתקפה ב"אוצר התורה" ללא תכנון מוקדם.

 

סקורסיני סיפר עוד כי המחבל הגיע לקאבול בירת אפגניסטן בחודש נובמבר ובתחילת החודש שלאחר מכן הוא הוחזר לצרפת. "חקרנו ובדקנו

כדי לראות מה שווה המידע הזה, אך לא היה בו דבר. שום פעילות אידיאולוגית. הוא לא נהג לפקוד מסגדים". הוא אמר כי הם המשיכו לעקוב אחר מראח, אך לא יכלו לנקוט נגדו צעדים, כיוון שלא עלו חשדות קונקרטיים נגדו.

 

"החוקר שטיפל בזה לא רצה לתת לעניין לחמוק", אמר ראש המודיעין הצרפתי. "הוא התקשר למראח ב-13 באוקטובר בשנה שעברה וזה אמר לו שהוא בפקיסטן, שם אושפז עם צהבת והבטיח ליצור קשר מיד חזרתו לצרפת. הוא גילה שיתוף פעולה ונימוס". מראח הציג תמונות מהטיול

בפקיסטן במפגש שנערך בבית חולים בצרפת.

 

ובתוך כך, מפקד ה"יורופול", משטרת האיחוד האירופי, הזהיר אתמול בשיחה עם סוכנות הידיעות AP מפני איום ג'יהאדיסטי חדש ומבוזר יותר על אירופה. "זה מדאיג אותנו", אמר רוב וויינרייט, "יש לנו סוג אחר של איום ג'יהאדיסטי שעולה וצף, והוא הולך ומתחזק. הוא הרבה פחות מרוכז והרבה יותר קשה למעקב". הוא אמר כי מלחמה באנשים הפועלים כבודדים ולא במסגרת רשתות תצריך נקיטת צעדים חכמים יותר במעקב באינטרנט, מודיעין טוב יותר ושיתוף פעולה בינלאומי.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 23/03/2012 19:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סימני כדורים על הקיר בבית המחבל. מתוך הסרטון
חלון הדירה שבה התבצר המחבל
צילום: MCT
שוטר בדירת המחבל
צילום: AP
כוחות משטרה בשכונה
צילום: MCT
מומלצים