שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "בגלל העיצומים בתנובה נאלץ לשפוך חלב לים"
  בעוד העובדים הכריזו שיעצרו את שיווק יופלה מחר, חוששים רפתנים ש"אם העיצומים ימשכו בשבוע הבא, יתכן שתנובה תאמר לנו שאינה יכולה לקלוט את כל החלב ונאלץ לשפוך אותו לים. לשפוך אוכל זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות בתקופה הזאת". תנובה: "אנו בודקים את האפשרות מחדש מדי יום"

  האם עיצומי עובדי תנובה והקיפאון במו"מ בין ההנהלה לעובדים תביא לכך שתנובה תיאלץ לשפוך טונות של חלב לים? העובדים הודיעו אתמול (ו') שיוסיפו הלילה יוגורט יופלה לרשימת המוצרים שהם עוצרים את שיווקם, יחד עם קוטג' ושוקו. מחר (א'), הוועד ידון באפשרות של שביתה. אם המצב יימשך, טוענים רפתנים וגורמים בתעשיית החלב שאינם קשורים לסכסוך העבודה, יאלצו לשפוך חלב.

   

  • עובדי תנובה: נפסיק לחלק יוגורט יופלה ממוצ"ש

   

  "זה המצב הכי גרוע ואנחנו מקווים שלא נגיע לזה. לשפוך אוכל זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות, בטח בתקופה הזאת", אמר ל-ynet גורם במועצת החלב.

   

  "כל יום מגיעים למפעלי תנובה מיליוני ליטרים מהרפתות, אם תהיה שביתה בתנובה, ומיום שני, לא יתנו למשאיות להיכנס, לא תהיה ברירה, אי אפשר להשאיר חלב יותר מכמה שעות במיכלית והוא ילך לים. כי את החליבה של הפרות אי אפשר להפסיק.

   

  "יתכן מאוד שהחל מהשבוע תיווצר בעיה. גם ככה הפחיתו את ייצור הקוטג' והשוקו, יפסיקו לשווק יופלה וכבר יש עודפי חלב, משום שאלה מוצרים שאי אפשר לאחסן. במחלבות מנסים לייצר יותר, לייצר גבינות שיישמרו זמן רב יותר, להכניס למחסנים, אך מוצרי חלב לא יכולים להישמר הרבה זמן".

   

  סמנכ"ל מועצת החלב, אפרי רייקין המשמש גם כאחראי על הלוגיסטיקה במועצה אמר ל-ynet: "לא הגיעה אלי הודעה על החרפת העיצומים, אך אנו נערכים לכל התרחישים. כרגע, האפשרות של שפיכת חלב ואין כרגע הנחיה אופרטיבית בנושא של שפיכת חלב, אך אנחנו ערוכים תמיד לקראת אפשרות כזאת ועושים הכנות".

    

  "אם ישפכו חלב יווצר מחסור בקיץ"

  אחד הרפתנים אמר ל-ynet: "אני לא יודע מה עוצמת העיצומים, אך אם יחריפו, ועובדי תנובה ימשיכו שלא לחלק קוטג', שוקו, ויוגורט, לא יהיה מה לעשות עם החלב. הפרות מייצרות חלב בקצב רגיל, לכן יצטרכו לשפוך חלב, זה ברור. תנובה מחויבת לקנות מאיתנו את החלב, נהגי המיכליות שלה יבואו לאסוף את החלב, ולא יהיה מה לעשות איתו. לפי החוק אסור לנו לשפוך את החלב ברפתות לביוב, אז הם יצטרכו לשפוך אותו לשפד"ן או לים.

   

  בינתים, אני יודע שמועצת החלב נערכת למינימום נזקים ומבקשת להפנות חלב למחלבות אחרות שאינן תנובה. אני לא חושב שיישפכו חלב בשבוע הבא, אך אם המצב יימשך, וכרגע לא רואים פתרון באופק, ישפכו חלב, אין לי ספק".

   

  לפי גורם במועצת החלב, ביום רביעי האחרון נערכה ישיבה במועצת החלב בעקבות עיצומי עובדי תנובה שם דנו בהשלכות העיצומים. "תנובה מקבלת חלב גם מיצרני חלב של שטראוס וטרה, משום שאצלה נמצא מרכז ייבוש החלב", הוא מספר, "עכשיו זו שיא תקופת ייבוש החלב, עתודות עבור הקיץ, תקופה בה בדרך כלל חסר חלב. אם יישפכו חלב יווצר מחסור במלאים לקיץ.

   

  "כל המחלבות מתכוננות בימים אלה לאפשרות לשפוך מיליוני ליטרים ביום, כי הן עצמן לא יכולות לקלוט את הכמויות האלה והן בלחץ בגלל החג, כי יש בו פחות ימי עבודה.

   

  אתם תומכים בתנובה או בעובדים?

   

  "אף אחד לא רוצה לפגוע בתנובה, גם לא העובדים. היום עובדי תנובה מצטערים שהם הסכימו בסופו של דבר למכירת תנובה לאייפקס. פעם הם ניהלו את המחלבה, עכשיו בעל הבית הוא פרטי והמנהלים הם מטעמו וזו התוצאה".

   

  לשפוך חלב זה כאב לב, בטח לנוכח מחאת יוקר המחייה

  גורם בהתאחדות מגדלי הבקר אמר ל-ynet: " שפיכת חלב, שבהחלט עשויה להתרחב לנוכח העיצומים, היא פרוצדורה מסובכת שקשורה לאיכות הסביבה, וכבר דנו בכך בשבוע שעבר עם המשרד לאיכות הסביבה ועם תנובה. חלב מחמיץ ויכול לסתום את הביוב, לגרום נזק מאוד גדול, ומדובר בטונות של חלב. 

    

  "פנינו לתנובה וביקשנו שימשיכו לקלוט את החלב. לנו זה לא משנה, תנובה במילא משלמת לנו על החלב, גם אם יישפך, אך כקונספט, לשפוך חלב, זה דבר קשה מאוד עבורנו החקלאים, כאב לב, בטח לנוכח מחאת יוקר המחייה ומחירי המזון. איך זה יראה שתנובה גורמת לרפתנים לשפוך חלב, טונות של חלב? ואנחנו לא יכולים למכור בעצמנו את החלב בלי פיסטור, וחלב חייב לעבור פיסטור במחלבות מצב שהוא בעייתי מאוד".

   

  מתי זה עלול לקרות?

   

  "אם תנובה תפסיק לקלוט חלב, מה שעוד לא קרה, אך אם זה יקרה,יתכן שזה יקרה כבר בשבוע הבא. גם בחגים שופכים חלב לפעמים, אם פסח נופל על יום חליבה. בגדול, יש במילא אחוז של חלב ששופכים, כיוון שאי אפשר לקלוט את כולו, ואת הפרות חייבים לחלוב כי אם לא חולבם - כואב להן. אפשר לומר שבעקבות העיצומים יכול להיות תרחיש כזה, אך אין התרעה ספציפית שזה משהו שעומד לקרות. מועצת החלב והרפתנים מקווים שזה לא יקרה".

   

  מתנובה נמסר בתגובה: "כרגע אנחנו לא שופכים חלב, אך בתנובה בודקים את האפשרות מחדש מדי יום. אנו עושים מאמצים שלא לשפוך חלב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: ברוך נאה
  חלב תנובה. לשפוך אוכל זה הדבר הכי גרוע בתקופה הזאת
  צילום: ברוך נאה
  צילום: shutterstock
  חלב. עכשיו מייבשים אותו למקרה של מחסור בקיץ
  צילום: shutterstock
  מומלצים