שתף קטע נבחר

אלוהים לא אשם בשריפה

במקום לנסות להבין ולתהות "למה הקדוש ברוך-הוא נתן לאסון שכזה להתרחש?", כדאי יותר לנסות ולהבין מה הוא רוצה מאתנו. בימים שאחרי השרפה ברחובות, אפשר להניח שהוא רוצה שנלמד להיות זהירים יותר

זאת תגובה כמעט אוטומטית. היא פשוט מתפרצת מבפנים כשכל ניסיון לבטא במילים את הכאב כושל אל מול עוצמתו. ובכל זאת, אנחנו לא יכולים שלא לשאול למה. למה הקדוש ברוך-הוא עשה לנו את זה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

השאלה הזאת נשאלה מיליארדי פעמים במהלך ההיסטוריה, בגרסאות שונות: בכעס, מתוך הכנעה והתבטלות, כזעקה נוראה ואפילו בשתיקה; עם סימן שאלה - או עם נקודה. השאלה הזו צפה ועלתה שוב השבוע, לאחר השריפה האיומה שהחריבה משפחה. שאלו אותה בהלוויה, שאלו אותה גם רבנים, וחלקם אף השיבו: אל לנו להתעסק בחשבונות שמים; מותם היה כפרה; בקורבנם כיפרו על גזרות קשות ועוד.

 

תשובה קשה וכואבת

במצבים מסוימים יש דרך לענות על השאלה "למה זה קרה", מבלי להיות שיפוטיים או להפנות אצבע מאשימה. אנחנו כבר יודעים שכנראה היה שם קצר חשמלי, כך שברמה הריאלית, המציאותית, זו ששמה לרגע בצד את השאלות האמוניות - יש תשובה לשאלה מה גרם לאסון, גם אם תשובה קשה וכואבת.

 

אבל השאלה ממשיכה לבעור. לא כל מטען חשמלי גורם לשרפה, לא כל שרפה מביאה למותם של אב וילדיו, התחושה שזה בא מלמעלה, ושמלמעלה יכלו "להתערב" ולמנוע את האסון – עודנה מציקה. ובכל זאת, גם אם אפשר לפנות בזעקה לקדוש ברוך הוא – הוא איננו הכתובת היחידה בסיפור הזה.

 

בשונה אולי מסוגים אחרים של אסונות, אנחנו לא מוכרחים לעמוד פעורי פה ולתהות על גזירותיו של בורא העולם. עלינו להמשיך ולחקור את נסיבות השרפה על מנת ליישם את המסקנות בעצמנו: לשמור על בטיחות, להתקין גלאי עשן, לדעת כיצד להשתמש במכשירי חשמל באופן שנוכל למנוע התלקחויות.

 

נכון, זה לא עונה על כל השאלות, ובוודאי שלא מחליש את הכאב. אבל יש משהו בעייתי בהתנהלות המפנה את כל המבטים לכיוונו של ריבונו של עולם. לצד הזעקה והתפילה, ועם הניסיון לעכל שהכל מלמעלה - אנחנו צריכים להפנות את מבטינו גם לעצמנו. לעשות משהו עם תחושת האבל, לנתב אותה לאנשהו, להחליט שמעכשיו אנחנו עושים הכל כדי שמקרים כאלה לא יתרגשו ויקרו, חלילה, שוב.

 

גם בלי להתיימר לענות על השאלה "למה הקדוש ברוך-הוא עשה את זה”, אפשר אולי לענות על השאלה "מה הקדוש ברוך-הוא רוצה מאיתנו". נכון לעכשיו, בימים שאחרי השרפה, אפשר להניח שהוא רוצה שנלמד להיות זהירים יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלמעלה - וגם מלמטה. הבית השרוף
מומלצים