שתף קטע נבחר

תוך חודש: ירידה של 10% ברכישת דירות חדשות

על פי נתוני האוצר, בהשוואה לפברואר אשתקד נרשמה ירידה בשיעור של 28% במכירת דירות חדשות, לעומת ירידה של 12% במכירת דירות יד שנייה. למעלה משליש מדירות יד שנייה שנמכרו בבאר שבע בפברואר הוחזקו על ידי משקיעים

בחודש פברואר נמשכה היציבות במספר עסקאות הנדל"ן בהשוואה לחודשים הקודמים. יחד עם זאת, רמת המכירות נמוכה משמעותית בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - כך עולה מהסקירה החודשית של האוצר למצב המשק לחודש פברואר 2012.

 

הבועה מתפוצצת?
צניחה של 11% במחירי הדירות / הילה ציאון
מניתוח של משרד השיכון עולה כי מחירי דירות מיד ראשונה ירדו ב-11% ומחירי דירות יד שנייה איבדו 6% עד ינואר 2012 - זאת בהשוואה למחצית הראשונה של 2011. מחיר דירה חדשה עמד בינואר על 1.365 מיליון שקל, ומחיר דירת יד שנייה על 1.02 מיליון
לכתבה המלאה

 

מנתוני הסקירה עולה כי רכישת דירות להשקעה הוסיפה לרדת בשיעור חד. בפברואר נרכשו כ-7,200 דירות, ירידה מתונה בשיעור של כ-2% בהשוואה לחודש ינואר. בהשוואה לפברואר אשתקד מגיע שיעור הירידה לכ-16%. את הירידה במכירות הוביל פלח השוק של הדירות החדשות.

 

בעוד שמכירת דירות יד שנייה שמרה על יציבות בחודש פברואר לעומת החודש הקודם, ירדה מכירת הדירות החדשות בשיעור של קרוב ל-10%. בהשוואה לפברואר אשתקד נרשמה ירידה בשיעור של 28% במכירת דירות חדשות, לעומת ירידה של 12% במכירת דירות יד שנייה.

 

משקל הדירות שנרכשו על ידי משקיעים בחודש פברואר עמד על כ-23% מסך העסקאות, נתון הנמוך בשש נקודות האחוז בהשוואה לחודש פברואר אשתקד ונמוך ב-1.4 נקודות אחוז בהשוואה לחודש הקודם.

 

במונחים כמותיים, שיעורי הירידה משמעותיים הרבה יותר, בין היתר בשל הירידה במספר העסקאות הכולל בשוק. סך הדירות שרכשו משקיעים בחודש פברואר עמד על כ-1,700, ירידה בשיעור של כ-33% בהשוואה לפברואר אשתקד. בהשוואה לחודש הקודם ירד מספר הדירות שנרכשו להשקעה בשיעור של כ-8%.

 

משקל המשקיעים מבין מוכרי דירות יד שנייה עמד על 21%, גבוה בנקודת האחוז לעומת החודש הקודם. במונחים כמותיים נרשמה עלייה מתונה בשיעור של 5%. שיעורי גידול משמעותיים יותר נרשמו באזור באר-שבע: למעלה משליש מדירות יד שנייה שנמכרו באזור זה בחודש פברואר הוחזקו על ידי משקיעים. במונחים כמותיים גדל מספר הדירות שמכרו משקיעים באזור בשיעור של 20 אחוזים בהשוואה לינואר.

 

בממוצע ארצי ירדו מחירי הדירות החדשות בפברואר בשיעור של 0.4%. באזור המרכז אף נרשמה עליית מחירים בשיעור של 1% , אולם זו קוזזה ע"י ירידות מחירים שבין 1% ל-1.3%באזור השפלה ובאזור השרון.

 

נתונים אלו משלימים את נתוני מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר שפורסמו לפני כשבועיים לפיהם בחודש ינואר נרכשו בישראל כ-7,300 דירות, בדומה למספר העסקאות בחודש הקודם. רמת מכירות זו נמוכה בכ-13% בהשוואה לינואר 2011.

 

גביית מסים

בפברואר נרשמה ירידה חדה בגביית המיסים בהשוואה לחודש קודם, זאת בשל גבייה חריגה בינואר. הגבייה בפברואר הייתה נמוכה גם ביחס לגבייה המתוכננת.

 

סך ההכנסות ממסים ואגרות ירדו ב-17% לעומת חודש ינואר. גביית המסים הישירים ירדה ב-25% וגביית המסים העקיפים ירדה בכ-1%. לעומת החודש המקביל אשתקד, ירדו סך ההכנסות ממסים ב-5.5%. בהשוואה לרבעון הרביעי, עלו סך הכנסות ממסים בינואר-פברואר 2012 ב-4.3%.

 

סחר חוץ

עלייה מתונה חלה בייצוא הסחורות (במונחים דולרים) וגידול משמעותי נרשם ביצוא השירותים, במקביל התכווץ יבוא הסחורות. כתוצאה מכך סך הייצוא (סחורות ושירותים) גדל בלמעלה מ-5%. השיפור בייצוא הסחורות בא לאחר ירידות רצופות בחודשים האחרונים. עיקר הגידול נרשם במוצרים ברמות הטכנולוגיה המעורבת מסורתית, אך ביצוא של מוצרים ברמות הטכנולוגיה העילית, נמשכה ההתכווצות. ביצוא השירותים (בחודש ינואר) חל כאמור גידול משמעותי, בפרט בשירותים העסקיים.

 

במקביל, ביבוא הסחורות נרשמה התכווצות לאחר גידול משמעותי בחודש הקודם. ההתכווצות השתקפה בכל רכיבי היבוא (חומרי גלם, מוצרי השקעה ומוצרי צריכה). בשער החליפין הריאלי של השקל נרשם תיסוף קל בחודש האחרון, לאחר מגמת פיחות.

 

בפברואר נמשך השיפור בשוק העבודה. בתוך כך, נרשמה ירידה במספר המובטלים ובפרט במספר המובטלים החדשים אשר פנו לביטוח הלאומי לקבלת דמי אבטלה. השיפור בתעסוקה שחל בשנה האחרונה לא תורגם לעליות שכר משמעותיות כאשר בדצמבר נרשמה ירידה בשכר הריאלי למשרת שכיר. בשכר הממוצע למשרת שכיר בשנת 2011 לא חל שינוי של ממש בהשוואה לשכר ב-2010 במונחים ריאליים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירידה בשיעור של כ-33% ברכישת דירות להשקעה
צילום: דורון גולן
מומלצים