שתף קטע נבחר

המתנחלים לשוטרים שפינו: תסתכלו לנו בעיניים

כוחות היס"מ ביצעו בצהריים פינוי בזק של בית המריבה בחברון, והוציאו ממנו את כל המתנחלים - כמעט ללא שימוש בכוח. כניסת הכוחות לבית, שהפתיעה את הדיירים, תועדה בווידאו. המתנחלים הטיחו בהם: "תסתכלו לנו בעיניים, איפה אתם כשיורים עלינו?"

תוך דקות פינו בצהריים (יום ד') כוחות יס"מ של המשטרה את דיירי בית המכפלה בחברון. בסרטון שצילמו מתנחלים ושפרסמה סוכנות רויטרס נראים אנשי היס"מ פורצים את דלת הבית, ונתקלים בקריאות: "צלמו, צלמו, תצלמו את הביזיון... תצלמו אותנו, כבוד לנו, אתם - מה תספרו לילדים שלכם אחר כך?".

 

 

בהמשך נשמע קול שואל: "כשלאשתי כיסחו את השמשה הקדמית, איפה כל הכוחות האלה היו, הא? חבר'ה, תסתכלו לנו בעיניים פעם אחת, תגידו לנו - איפה אתם כשיורים עלינו, כשזורקים עלינו אבנים?".

 

אחר הצהריים אמרו ל-ynet הדיירים שפונו מהבית: "בימים האחרונים עמדנו בקשר עם אנשי ראש הממשלה, והובטח לנו חד משמעית שלא יהיה פינוי. נאמר לנו גם שראש הממשלה לא ייתן לאהוד ברק לנהל את הממשלה. האמנו להם, ובמהלך הימים האחרונים לא תקפנו את נתניהו והבענו בו תמיכה לאורך כל הדרך. בסופו של דבר התברר שראש הממשלה שיקר לנו, והסתבר שמי שמנהל את הממשלה הוא אהוד ברק. נתניהו הוא הדחליל".

 

דיווחים אחרונים על בית המריבה ב-ynet:

נתניהו על רקע סערת חברון: להסדיר 3 התנחלויות

יעלון: להפקיע מברק את הטיפול בבית המריבה

הפלסטינים מבית המכפלה: "לא מכרנו כלום"

 

אחת הנשים שהיו בתוך הבית סיפרה ל-ynet: "היינו באמצע הניקיונות לפסח. כשהבנו שיש פינוי סגרנו את הדלתות, אבל שוטרי היס"מ פרצו את הדלתות, נכנסו פנימה, ועברו מהר מאוד בין החדרים. הראו לנו צו שלפיו אנחנו צריכים לצאת מהבית. לא הבנו מה רצו מאיתנו, היינו בבגדי ניקיון, וביקשנו להחליף בגדים בחדרים".

 

כוחות היס"מ פרצו לבית בסביבות השעה 14:00 בצהריים, ופינו את השוהים בתוכו תוך דקות ספורות בשקט וללא עימותים מיוחדים. רק כמה אנשים סירבו לצאת מהבית, והוצאו בכוח על-ידי השוטרים. כשעה קלה לאחר מכן הגיעו כמה בני נוער יהודים מחברון לשכונת אבו סנינה בעיר והתעמתו עם תושבים ערבים. כוחות מג"ב הגיעו למקום במטרה לפנותם.

 

בעקבות הפינוי הצהירו גורמים בסביבת נתניהו כי "הקואליציה יציבה, הפינוי היה מתואם", בתגובה לביקורת הקשה שמתחו על הפינוי שרי הימין. נתניהו עצמו הביע לאחר המהלך "מחויבות להמשך ההתיישבות ביהודה ובשומרון בכלל, וביישוב היהודי בחברון בפרט".

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר בעקבות הפינוי כי "כל הטיפול בפרשת בית המכפלה בחברון, מתחילתו ועד סופו, התנהל בצורה שגויה, הן מבחינה מהותית והן מבחינה קואליציונית. אי אפשר להשתמש בטענה של קדושת זכות הקניין בכדי לפנות יישוב שלם שהוקם לפני 13 שנה, ומנגד לא לכבד את זכות הקניין כשמדובר ברכישת בית בחברון על ידי יהודים".

 

בית המכפלה הפך בשבוע האחרון למוקד מתיחות בעיר האבות. עשרות מתנחלים נכנסו אל הבית, הסמוך למערכת המכפלה, בשעת לילה בשבוע שעבר, והסבירו כי רכשו אותו מאדם פלסטיני. הפלסטינים מצדם טענו כי עסקה כזו לא הייתה. המקום הוכרז כשטח צבאי סגור, ובצו נטען עוד כי "בחברון נשמר סטטוס קוו עדין בין האוכלוסייה הישראלית לפלסטינית כדי למנוע חיכוך בין האוכלוסיות שעלול להביא לפגיעה בנפש".

 

רגעי הפריצה לבית המכפלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רגעי הפריצה לבית המכפלה(צילום: רויטרס)

 

המתנחלים שנכנסו אל הבית דוחים את הטענות האלה, ואומרים כי המינהל האזרחי כלל לא בדק את חוקיות הרכישה של המבנה. לטענת דרי הבית, פקידים בכירים במינהל האזרחי אמרו להם כי מסמכי הרכישה חוקיים. אבל על רקע הסערה הציב שלשום המינהל האזרחי אולטימטום למתנחלים, לפיו עליהם לפנות את הבית עד היום שלמחרת ב-15:00 בצהריים,

בטענה ששהותם במקום מפרה את הסדר הציבורי ושלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב במקום.

 

אחרי לחץ של שרים מהימין, ביקש שלשום ראש הממשלה בנימין נתניהו משר הביטחון אהוד ברק לעכב את הפינוי, כדי לאפשר למתנחלים לפעול במישור המשפטי ולהוכיח שהבית נקנה כדין. מלשכת ברק נמסר אתמול כי "למתנחלים ניתן עד 15:00 להוכיח את שעליהם להוכיח. אם לא יצליחו להוכיח זאת, החוק ייאכף". עם זאת, בסביבת השר ציינו כי אין להתייחס לשעה זו כשעת הפעולה של כוחות הביטחון למימוש צו הפינוי: "החוק ייאכף בהתאם לשיקולים המבצעיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע הפריצה לבית, היום בצהריים
צילום: רויטרס
המתנחלים טענו: "רה"מ הבטיח של נפונה"
צילום: גיל יוחנן
חיילים ליד בית המכפלה, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים