שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעשנים סיגריות מנטול? אתם בסיכון כפול לשבץ מוחי

  מחקר שכלל אלפי אנשים מגלה כי עישון סיגריות מנטול מסוכן יותר מעישון סיגריות רגילות ומעלה פי שניים את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. הפגיעות ביותר: נשים, בעיקר לבנות

  אם אינכם מסוגלים להפסיק לעשן , לפחות אל תעשנו מנטול: מחקר חדש מגלה כי סיגריות מנטול מעלות את הסיכון לשבץ פי שניים. המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת Archives of Internal Medicine.

   

  במחקר נבדקו 5,167 מעשנים בין השנים 2001 עד 2008. מהנתונים עולה כי אלה שדיווחו כי הם מעשנים סיגריות מנטול בדרך כלל, נמצאים בסיכון יותר מכפול ללקות בשבץ, בהשוואה לאלה שמעשנים סיגריות אחרות.

   

  קראו עוד על סכנות העישון :

   

  החוקרים מצאו כי הסיכון מעישון מנטול גבוה יותר בקרב נשים, במיוחד לבנות: הסיכון אצל נשים מעשנות מנטול ללקות בשבץ היה גבוה פי 3.28 מאשר מעשנות סיגריות אחרות, ובקרב נשים לבנות היה הסיכון גבוה פי 3.48.

   

  גם כאשר שקללו החוקרים גורמי סיכון נוספים לשבץ מוחי, כמו השמנה, סוכרת ורמות שומנים גבוהים, נותר הסיכון מעישון מנטול גבוה משמעותית בהשוואה לעישון סיגריות אחרות.

   

  עדיין לא ברור כיצד מעלה המנטול את הסיכון ללקות בשבץ, אולם אחת האפשרויות שהעלו החוקרים היא שהמנטול גורם להתקשות כלי הדם המובילים לחסימת הגעת החמצן למוח ולשבץ המוחי.

   

  "ממצאים אלה מדגישים את הפוטנציאל המסוכן של תוספי טעם בסיגריות", אומר ראש צוות החוקרים, ד"ר ניקולס ווזוריס מאוניברסיטת טורונטו. "לסיגריות מנטול השפעה הרסנית ביותר על המוח, בהשוואה לסיגריות אחרות".

   

  כבר בשנת 2009 אסר מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) את השימוש בתוספי טעם לסיגריות, אולם פטר את המנטול מההחלטה. בינתיים, גם לאחר פרסום המחקר הנוכחי, השימוש במנטול בסיגריות מותר.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לסיגריות מנטול השפעה הרסנית ביותר על המוח, בהשוואה לסיגריות אחרות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים