שתף קטע נבחר

איזה טייקון לקח משכנתא של 37 מיליון שקל?

הדירות: בפרוייקטים הכי יוקרתיים בארץ. ההחזר: מאות אלפי שקלים בחודש. חשיפה: משכנתאות הענק של האלפיון העליון

אם אתם מתכננים לקחת משכנתא, מרביתכם בוודאי חושבים על סדר גודל של מאות אלפי שקלים. אבל מסתבר שיש גם הלוואות לדיור בסכום בסדר גודל שונה לגמרי. כן, גם באלפיון העליון לוקחים משכנתאות, לפעמים לעשרות מיליוני שקלים, בעיקר לצורך רכישת דירת פאר.

 

עוד על מגורי יוקרה בערוץ הנדל"ן :

 

בראש מצעד המשכנתאות נמצא עידן עופר, מבעלי החברה לישראל. עופר רכש דירת פנטהאוז בפרויקט הכי יוקרתי בישראל, "רוטשילד ‭,"1‬ ב‭67-‬ מיליון שקל. על הנכס נרשמה משכנתא של 37 מיליון שקל מבנק דיסקונט. ברוטשילד 1 מתגורר גם יעקב שחר, נשיא "מאיר" חברה למכוניות ולמשאיות, ובעלי מכבי חיפה. הוא ורעייתו נילי נטלו משכנתא של ‭12.5‬ מיליון שקל מבנק הפועלים. מטעם שחר נמסר כי "ענייניו הפרטיים אינם מעניינה של התקשורת‭."‬

 

במקום השני ברשימה שלנו נמצא יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה בקרדן, עם משכנתא של 25 מיליון שקל מבנק איגוד, על דירה במגדלי אקירוב בת"א. מטעם גרינפלד נמסר, שהדירה שועבדה כנגד הלוואה שנלקחה לצורך השקעות, אחרי שנרכשה עשר שנים קודם לכן.

 

דירה נוספת בפרויקט עלתה לכותרות, כשנמכרה על-ידי שר הביטחון, אהוד ברק, ב‭26.5-‬ מיליון שקל. היא נרכשה על ידי ברק ב‭16-‬ מיליון שקל, ונרשמה עליה משכנתא של 12 מיליון שקל מבנק הפועלים. דוברו של ברק מסביר: "הוא שיעבד חלק מהדירה לצורך הלוואה, כדי לקנות את הדירה החדשה במגדל אסותא‭."‬

 

בינתיים ברק מחפש לשכור דירה במגדל ‭,G‬ שם שכר הדירה מגיע לכ‭35-‬ אלף שקל לחודש. באותו פרויקט רכש דירה יזם האינטרנט ובעל הגלריה מולי ליטבק. לשם כך נטל משכנתא של ‭13.5‬ מיליון שקל מהפועלים. שכנו עופר גלזר לקח משכנתא של ‭11.6‬ מיליון שקל לדירה שנמצאת מתחת לטריפלקס העליון של שרי אריסון (אותו רכשה ב‭13-‬ מיליון דולר‭.(‬ את המשכנתא הוא לא נטל כמובן מבנק הפועלים שבשליטת אריסון, אלא ממזרחי-טפחות. ובמגדלי חבס רכשה מירב שטיינמץ, בתו של המיליארדר בני שטיינמץ, פנטהאוז עם משכנתא של ‭14.5‬ מיליון שקל.

 

ההלוואה הכי זולה

התופעה לא ייחודית לתל-אביב. כך, למשל, אוליגרך רוסי מתעניין באחרונה בפנטהאוז במגדל קיי טאוור שנבנה במרינה באשדוד. המחיר מגיע לכ‭40-‬ מיליון שקל, והאוליגרך מעוניין במשכנתא של מחצית הסכום מבנק ישראלי. לדברי יקי וטורי, מנכ"ל קבוצת קלוד נחמיאס הבונה את הפרויקט, משקיעים מחו"ל מעדיפים לקחת את המשכנתאות בישראל. כך הם לא מוגבלים בנטילת מימון בארץ המקור ויוצרים לעצמם כר פעילות בארץ.

 

וההחזר? על כל מיליון שקל ל‭20-‬ שנה משלמים כ‭7,000-‬ שקל בחודש. מכאן, שעל משכנתא של 10 מיליון שקל משלמים החזר חודשי של כ‭70-‬ אלף שקל בחודש. ואם לוקחים את המשכנתאות לתקופה קצרה, ההחזר החודשי יכול להגיע גם למאות אלפי שקלים. במקרים רבים המשכנתא נפרעת הרבה לפני המועד: המשכנתאות נלקחות למימון זמני של רכישת נכס נוסף, והנכס הקיים משועבד.

 

התופעה של עשירים שלוקחים משכנתא נולדה בשנים האחרונות, ולא מכיוון שחסר להם כסף, אלא בשל הכדאיות, עקב הריבית הנמוכה בשוק. לדברי שמאי המקרקעין ארז כהן, "אין סיבה שגם הם לא ייקחו משכנתאות. מדובר בהלוואה הכי זולה‭."‬

 

וגם לבנקים זה משתלם. העמדת משכנתא לטייקון שיש לו השקעות ונכסים נוספים נחשבת לא פחות מסוכנת מאשר ללווה רגיל, ולכן המשכנתאות של הטייקונים מתומחרות בדרך כלל בריביות גבוהות יותר. יצוין כי תהליך אישור משכנתא גבוהה איטי ומסורבל, משום שהלקוח נדרש לעבור ועדת אשראי בבנק ולעתים להמתין להתכנסות הדירקטוריון לצורך אישור. עידן עופר, עופר גלזר, מולי ליטבק, בני שטיינמץ ובתו מירב ביקשו שלא להגיב.

 

הידיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
משכנתא של 37 מיליון שקל. עידן עופר
צילום: ירון ברנר
משכנתא של 12.5 מיליון שקל. יעקב שחר
צילום: ראובן כהן
משכנתא של 11.6‬ מיליון שקל. עופר גלזר
משכנתא של ‭12‬ מיליון שקל. אהוד ברק
צילום: אבי רוקח
מומלצים