שתף קטע נבחר

טייס ישנוני חשב שכוכב נוגה הוא מטוס - וצלל

הטייס מחברת "אייר קנדה" קם מבולבל מהפסקת השינה שלו וחשב שכוכב הלכת הוא מטוס מטען שעומד להתנגש בו. הוא גרם לצלילה של המטוס ולפציעתם של 16 נוסעים ואנשי צוות

סיוט של טיסה: טייס ישנוני מחברת התעופה "אייר קנדה" התבלבל וחשב שכוכב נוגה שנגלה לעיניו הוא מטוס - ואז שלח את מטוסו לצלול לעבר האוקיינוס האטלנטי כדי למנוע התנגשות דמיונית. כך עולה מממצאי דו"ח רשמי שפורסם הלילה (יום ג') בנוגע לאירוע.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

16 נוסעים ואנשי צוות נפצעו בתקרית שאירעה בינואר 2011, לאחר שהקצין הראשון של מטוס חברת התעופה הלאומית של קנדה הנמיך טוס כדי למנוע התנגשות במטוס שחשב בטעות שמתקדם לעברו.

 

זה מטוס? לא, זה כוכב נוגה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
זה מטוס? לא, זה כוכב נוגה(צילום: shutterstock)

 

"תחת ההשפעות של רפיון שינה (תחושת עייפות ודיס-אוריינטציה שיכולה להימשך חצי שעה או יותר לאחר שמתעוררים), הקצין הראשון חשב ש'המטוס המתקרב' נמצא במסלול התנגשות עמו והחל להוריד גובה כדי למנוע זאת", מסרה מועצת הבטיחות בתחבורה בקנדה.

 

הקברניט הציל את המצב

"אירוע זה מדגיש את האתגר שבבחינת העייפות על סיפון המטוס", אמר החוקר הראשי ג'ון לי. האירוע החריג התרחש על גבי מטוס בואינג 767 שעשה את דרכו מטורונטו לציריך שבשווייץ. על סיפונו היו 95 נוסעים ושמונה אנשי צוות.

 

על פי הדו"ח, הקצין הראשון בדיוק התעורר מהפסקת השינה שלו כשהוא מבולבל מהשינה הארוכה ואז הבין מהקברניט שמטוס מטען אמריקני מתקדם לעברם. "הוא בלבל את כוכב נוגה עם מטוס, אבל הקברניט אמר לו כי המטרה נמצאת בשעה 12 - ישר ממול - ואלף רגל מתחת", נאמר בדו"ח.

 

עוד נכתב בדו"ח כי "כאשר הקצין הראשון ראה את המטוס המתקרב, הוא פירש את מיקומו כאילו הוא נמצא למעלה ויורד לעברם ואז דחף קדימה את ידית השליטה בגובה כדי למנוע התנגשות". בעקבות מעשהו, המטוס צנח כ-122 מטרים באופן פתאומי עד שהקברניט משך בחזרה את הידית והגביה עוף.

 

14 נוסעים ושני אנשי צוות נפצעו בעת הצלילה הפתאומית של המטוס. שבעה מהפצועים נלקחו לטיפול בבית חולים בציריך עם נחיתת המטוס בשלום. איש מהפצועים לא חגר חגורת בטיחות אף על פי שהשלט לחגור חגורות דלק במטוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטייס איבד תחושת מקום. מטוס "אייר קנדה" (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים