שתף קטע נבחר

לא רק בריטניה: מתיחות שיא לארגנטינה עם ספרד

אם לא מספיק לה הסכסוך המתחדש עם לונדון על השליטה באיי פוקלנד, עכשיו לנשיאת ארגנטינה פרננדס יש גם את מדריד על הראש: החלטתה להלאים את חברת הנפט YPF, הנשלטת ע"י החברה הספרדית "רפסול", עוררה איום מספרד על בידוד כלכלי

המתיחות הדיפלומטית של הימים האחרונים בין ספרד לארגנטינה הגיעה היום (ג') לשיאה, אחרי שנשיאת ארגנטינה, כריסטינה קירשנר פרננדס, הודיעה על הלאמת YPF, חברת הנפט הגדולה ביותר במדינה והזרוע הארגנטינית של חברת האנרגיה הספרדית "רפסול". נשיא החברה טען היום כי קירשנר פרננדס מנסה לשכך בכך את הכעס הגובר מבית ולהגביר את הפופולריות שלה בעזרת תוכנית "בלתי חוקית".

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

ממשלת ספרד הזהירה בימים האחרונים את ארגנטינה לבל תנקוט צעד שכזה, והנושא עומד בראש סדר היום התקשורתי בספרד. מדריד הזהירה את בואנוס איירס מפני בידוד עולמי, זאת בשעה שהארגנטינים כבר נמצאים במתיחות גוברת מול בריטניה, על רקע המחלוקת על השליטה באיי פוקלנד שהביאה למלחמה בין שתי המדינות לפני 30 שנה בדיוק.

 

בעקבות הודעתה של קירשנר פרננדס מתכננת ספרד צעדי ענישה נגד ארגנטינה, והנציבות האירופית הוסיפה למתיחות הכלכלית והדיפלומטית הגוברת בין המדינות כשהחליטה לדחות עד להודעה חדשה פגישה עם בכירים ארגנטינאים בנוגע לאמנת סחר וכלכלה בילטרלית בין האיחוד האירופי לארצם. נשיא הנציבות האירופית, חוסה מנואל ברוסו, אמר כי הוא "מאוכזב עמוקות" מהחלטת ארגנטינה, והזהיר כי הדבר "יוצר חוסר ודאות שאינה מסייעת ליחסים הכלכליים שלנו ולכלכלה שלנו בכלל".

 

כריסטינה נגד שאר העולם. נשיאת ארגנטינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כריסטינה נגד שאר העולם. נשיאת ארגנטינה(צילום: AFP)

 

פרננדס הביאה לשיא את הסערה הספרדית-ארגנטינאית אתמול, כששלחה לקונגרס של ארצה הצעת חוק שלפיה 51% ממניות YPF יועברו לידי המדינה, וכך למעשה תולאם החברה. בעבר האשימה ארגנטינה את "רפסול", שמחזיקה כעת ב-57% ממניות YPF, בכישלון בכל הקשור להשקעה בחברה ובמגזר הנפט שלה. בעקבות הודעת פרננדס צנחה מניית רפסול בכמעט שבעה אחוזים בבורסה של מדריד.

 

שר המשפטים של ספרד, אלברטו רואיס גיארדון, אמר כי תוכניתה של ארגנטינה להלאים את YPF "היא שגיאה פוליטית יוצאת דופן בטווח הבינוני והארוך". הוא ובכירים נוספים בספרד רמזו כי מדריד תגיב על המהלך הארגנטינאי, אך לא ציינו איך בדיוק. שר האנרגיה של ספרד, חוסה מנואל סוריה, אמר כי הממשלה עשויה לנקוט צעדים בתוך ימים אחדים, בתחומים הדיפלומטי והמסחרים.

 

YPF היא חברת הנפט הגדולה ביותר של ארגנטינה, וחיונית לעתיד שלה בכל הקשור לתחום האנרגיה, במיוחד אחרי שלאחרונה נמצאו עתודות נפט וגז טבעי בלתי רגילות. נשיא "רפסול", אנטוניו ברופאו, מדגיש כי העתודות האלה התגלו

הודות לחיפושים שערכה החברה שלו. ממשלת ארגנטינה הפעילה לחץ כבד על החברה כדי שתגביר את התוצרת, בעוד המניות שלה צנחו בחודשים האחרונים על רקע החשש להתערבות של ממשלת ארגנטינה.

 

ממשלת ספרד מנסה כעת לאחד את בנות בריתה כדי לפעול נגד ההלאמה, ואולי אף לבודד את ארגנטינה כלכלית. ספרד היא המשקיעה הגדולה ביותר בארגנטינה, ומקדימה אפילו את ארה"ב. לבנקים וחברות תקשורת ספרדיות יש נוכחות גדולה בארגנטינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיאת ארגנטינה פרננדס. מסתכנת בבידוד
צילום: רויטרס
מומלצים