שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יער בן-שמן: הושחתה אנדרטה לזכר חללי צה"ל
  ערב יום הזכרון, נמצאה אנדרטת משלט 219 שבסמוך לקברות המכבים באזור יער בן-שמן, מנופצת אחרי שעברה ונדליזם קשה. מהיח' להנצחת החייל במשרד הביטחון סירבו להגיב על האירוע

  הוונדליזם שוב מכה ערב יום הזכרון: אחרי שהושחתה אנדרטת הבקעה בשבוע שעבר, הוונדליזם נגד חללי צה"ל מכה שוב, והפעם באנדרטת "משלט 219" שבאזור יער בן-שמן וחבל מודיעין, המהווה אתר תיירות ופיקניק מוכר.

   

  עוד בערוץ התיירות:

   

  בשבוע שעבר הגיעו לאנדרטה, הנמצאת בסמוך לקברות המכבים בחבל מודיעין, תלמידי קורס מורי דרך של בית הספר לתיירות בתל אביב במסגרת סיור, והזדעזעו לגלות את האנדרטה מנופצת ואת שברי האבן ועליהם שמות חללי הקרב, מפוזרים בשטח. בנוסף על כך, הנחושת שבה נכתבו השמות על האבן נותרה על השברים, כך שלא מדובר בשודדי מתכות והחשד נופל על ונדליזם שכוון נגד חללי צה"ל.


  האנדרטה שהושחתה במשלט 219 (צילום: שלמה פסח)

   

  23 חללים נפלו בקרב

  אנדרטת משלט 219, שנמצאת בסמוך לכביש 443 באזור יער בן שמן וקברות המכבים, מנציחה את הקרב שהתחולל עם שחר ה-24 בספטמבר 1948 בין כוחות הלגיון הירדני ולוחמים מקומיים לבין חיילים ששירתו בחטיבת קרייתי, שכבשו את המשלט הישראלי קודם לכן, בחודש יולי במסגרת "מבצע דני".

   

  רק לקראת צהריים הגיעה תגבורת של כוחות צה"ל והצליחה להחזיר את המשלט לידיים ישראליות. עם הכיבוש המחודש, גילו הלוחמים את 23 גופות חבריהם שעברו התעללות קשה וחוללו על ידי תושבי מידיא, הכפר הערבי הסמוך. מקום קבורתם של שני לוחמים נוספים אינו ידוע.


  אנדרטת משלט 219 בימים טובים יותר (צילום: חווה בראון, קק"ל)

   

  האם כאן קבורים החשמונאים?

  הכפר הערבי מידיא מזוהה על-פי חוקים שונים כמקום מגורם של משפחת בני חשמונאי, ובסמוך לאנדרטה נמצא מבנה אבן מקורה בכיפה מהתקופה הביזנטית (בין המאה ה-4 ל-7 לספירה) ובמרכזו קבר שיח' (שיח' אל-ע'רבאווי - השיח' המערבי). המקום זכה לכינוי חורבת הגרדי, כשמו של יוחנן, בכור בניו של מתתיהו החשמונאי.

   

  שרידי המקום נבדקו ב-1870 על-ידי החוקר הצרפתי, ויקטור גרן, ובשנת 1874 על-ידי החוקר שארל קלרמון-גאנו, ונטען שזהו המבנה המסומן במפת מידבא הביזנטית כמודיעים - עיר הולדתם של החשמונאים - שעליהם כתב אב הכנסייה, אוזביוס, בספרו "האונומסטיקון" במאה הרביעית: "את מצבת קבריהם (של המכבים) מראים עד היום". בנוסף, התגלו באתר שרידים חשמונאיים, שהביאו את חלק מן החוקרים לחשוב שדווקא פה קבורים החשמונאים.

   

  מדוברות קק"ל, שבשטחה נמצאת האנדרטה, נמסר: קק"ל רואה בחומרה רבה את ההשחתה של הסמלים החשובים לקוממיות ישראל ועוד בסמוך ליום הזיכרון לחללי צה"ל. האנדרטה הזו כמו רבות אחרות מתוחזקת ע"י היחידה להנצחת חיילים של משרד הביטחון, ואינה באחריות קק"ל. למרות כך, הגיש הבוקר מנהל האזור של קק"ל תלונה חריפה במשטרת ישראל ואנו מצפים כי המשטרה תפעל לאיתור מחוללי הזיכרון של הגיבורים שנפלו.

    

  עוד נמסר מקק"ל :"אין זו הפעם מהראשונה שתופעות מכוערות של וונדליזם באנדרטאות ביערות מתרחשות. אנו מצפים כי משטרת ישראל וכל גורמי האכיפה יקיימו סיורי מנע באזורים המועדים לפורענות מסוג זה, בעיקר בתקופות כאלה של חגי ישראל, יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות, בהם התופעות הללו מתגברות. קק"ל הודיעה לכל היערנים שלה כי יגבירו גם הם את הסיורים ביערות כדי להתריע וליידע את כל הנוגעים בדבר ולסייע למשטרה למגר תופעה זו.

   

  מהיחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון לא נתקבלה תגובה עד פרסום ידיעה זו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חווה בראון, קק"ל
  כך היא נראתה לפני ההשחתה. אנדרטת משלט 219
  צילום: חווה בראון, קק"ל
  מומלצים