שתף קטע נבחר

ציפי לבני תגיש בצהריים את התפטרותה מהכנסת

יו"ר האופוזיציה לשעבר, שהפסידה בפריימריז למופז, תגיע בצהריים ליו"ר הכנסת ותגיש לו מכתב התפטרות. על-פי ההערכות היא לא תעזוב את החיים הפוליטיים. בני בגין עונה לסברה שגם הוא לא ייאבק על מקום בכנסת הבאה: "לא צריך לקבל החלטה כעת"

יומה האחרון של יו"ר האופוזיציה לשעבר בכנסת ה-18: ח"כ ציפי לבני, שהובילה עד לאחרונה את האופוזיציה ואת קדימה, תגיש ב-12:30 בצהריים (יום ג') מכתב התפטרות מהכנסת ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין בלשכתו, לאחר שהפסידה לשאול מופז בבחירות המקדימות במפלגה. על-פי ההערכות היא לא תעזוב את החיים הפוליטיים.

 

בחירות באוויר, כותרות אחרונות:

ש"ס לא מחכה לדרעי: "הוא לא משיח של מנדטים"

יחימוביץ': בחירות ומהר. מופז: ערוכים בכל עת

ישי: ערוכים לבחירות, יש קמפיין על גב החרדים

ועדת הכספים: הבחירות יעלו לנו 400 מיליון שקל

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, כבר זמן קצר אחרי הפריימריז, לבני לא תמשיך כחברת כנסת מן המניין. עם זאת, אמרו מקורביה כי בכוונתה להמשיך בפעילות ציבורית ופוליטית מחוץ לפרלמנט. לבני דחתה את החלטתה במשך כמה שבועות, אולם משנפתח מושב הקיץ של הכנסת היא בחרה לשים קץ לניחושים והודיעה על פרישה.

 

תאמר שלום לכנסת?  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
תאמר שלום לכנסת? (צילום: עופר עמרם)

 

בינתיים, גוברת ההערכה במערכת הפוליטית כי הבחירות הכלליות ייערכו בתחילת חודש ספטמבר - ככל הנראה ב-4 בספטמבר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע את רצונו לקיים את הבחירות באוגוסט, אולם נראה כי ביחד עם ראשי העבודה, ישראל ביתנו וש"ס יסכם על קיומן בחודש העוקב. מופז, יו"ר קדימה, עדיין מעוניין כי הן יידחו מעט וייערכו באוקטובר.

 

אם הבחירות אכן ייערכו בתחילת ספטמבר, ככל הנראה הבחירות הפנימיות במפלגות המקיימות פריימריז יתקיימו במהלך יוני. זאת, מכיוון שעל פי החוק יש להגיש את הרשימות השונות 48 ימים לפני הבחירות הכלליות. בליכוד ציינו אמש את 20 ביוני כתאריך אפשרי לפריימריז.

 

כמו לבני, גם השר בני בגין עשוי שלא להתמודד על מקום בכנסת הבאה. בליכוד נפוצו שמועות לפיהן בגין יפרוש מן החיים הפוליטיים ולא ירוץ בפריימריז, אך בגין אמר ל-ynet כי לא קיבל עד כה החלטה בעניין: "אני לא צריך לקבל החלטה כזו בעת הזו. אני חבר בממשלה ה-32 של מדינת ישראל, וחבר בכנסת ה-18. מה שיקרה בהמשך עוד מוקדם לומר".

 

"אפשר לומר קדיש על שריוּן לברק בליכוד"

לקראת הפריימריז, גובר הלחץ בסיעת הליכוד על נתניהו להגדיל את הרשימה הארצית. בכירים בליכוד מעריכים כי הוא יסכים וייענה ללחץ, על מנת לאפשר ליותר חברי כנסת מכהנים להיבחר גם לכנסת הבאה. "במצב הקיים היום, 8 חברי כנסת הם בסכנה לעוף מהכנסת", אמר בכיר בליכוד. "נתניהו עדיין לא החליט, אך ההערכה היא כי הוא יגדיל את המכסה בשניים-שלושה מקומות, וזה ימנע 'שחיטה'". בנוסף, מעריכים בליכוד כי כדי לא לפגוע בנציגי המחוזות יצומצם מספרם, אך הם יוקפצו ברשימה. כדי לבצע את המהלך נדרש שינוי בתקנון, שאותו יכול לבצע יו"ר ועדת החוקה במפלגה, השר משה כחלון.

 

בליכוד עדיין לא נרגעו לגמרי מהחשש כי נתניהו ינסה לשריין את שר הביטחון ברק ברשימה לכנסת, למרות שראש הממשלה עצמו פסל ודחה את האפשרות הזו, בפומבי, כמה וכמה פעמים. אתמול אמר גם ברק כי הוא מתכוון להתמודד עם סיעת העצמאות, והעריך, באופטימיות, כי מפלגתו תעבור את אחוז החסימה.

 

עם זאת, חברי כנסת בליכוד המשיכו להביע התנגדות למהלך של שריון. "אסור לשריין את ברק. אסור שיהיה מצב שנתניהו מגדיל את הרשימה הארצית, ובתמורה הוא משריין או מצרף את הרשימה של ברק לתוך רשימת הליכוד. ביבי יכול לעשות תרגיל כזה בדקה ה-90, אחרי שהפריימריז הסתיימו ולפני שהרשימות יוגשו". לנוכח זאת, בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה ציין כי "נתניהו כבר הבהיר את עמדתו, ולהערכתי - אפשר לומר קדיש על האפשרות הזו. לא יהיה שריון לברק. צריך לקרות משהו מאוד דרמטי ולא סביר כדי שזה יקרה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 01/05/2012 01:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. יום אחרון כח"כית
צילום: עופר עמרם
ברק. בליכוד חוששים משריון
צילום: אלכס קולמויסקי "ידיעות אחרונות"
בגין. גם הוא יפרוש?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים