שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שבב אלקטרוני הושתל בשני עיוורים - שחזרו לראות

  לאחר שהושתל בעיניהם שבב אלקטרוני חדשני, הצליחו שני בריטים שהיו עיוורים לחלוטין להבחין בצורות ובאור. בקרוב יושתל השבב בעיוורים נוספים, והרופאים אופטימיים לגבי סיכויי ההצלחה

  חזון אחרית הימים: העיוורים - שבו לראות. שבב אלקטרוני חדשני שהושתל בשני תושבי בריטניה שהיו עיוורים לחלוטין הצליח להשיב להם חלקית את הראייה. כעת הם מבחינים באור, בצל ובצורות, לאחר שנים של עיוורון. בקרוב יושתל השבב בעיוורים נוספים.

   

  קראו עוד על מחלות עיניים:

   

  מעיוורון מוחלט לזיהוי אותיות

  שני המטופלים היו חלק ממחקר קליני שנערך בבית החולים לרפואת עיניים באוקספורד ובבית החולים קינגס קולג' שבלונדון. שני החולים, כריס ג'יימס ורובין מילר, איבדו את ראייתם כתוצאה ממחלת רטיניטיספיגמנטוזה, שבה תאי קולטני האור בחלק האחורי של העין מפסיקים לתפקד.

   

  בכל אחד מהם הושתל שבב מיקרו-אלקטרוני בעובי שלושה מילימטרים, הכולל 1,500 פיקסלים רגישים לאור. השבב מונח מאחורי רשתית העין, כשכבל חשמלי נמתח מהשבב אל יחידת שליטה מתחת לעור שמאחורי האוזן.

   

  את השבב מייצרת חברת Retina Implant AG הגרמנית, והוא הושתל במעבדה במסגרת ניסיונית כבר בשנת 2010 בתושב פינלנד, שסיפר כי הצליח לזהות אותיות לאחר ההשתלה. עם זאת, השבב אז היה מגושם, ולא ניתן היה לנוע איתו בחופשיות כמו בשבב החדיש שהושתל כעת.

   

  השבב מחליף את תפקיד התאים ברשתית הקרויים rods ו-cones, האחראיים על קלט אור והבחנה בצבעים. תאי ה-rods, שמספרם בעין האנושית כ-120 מיליון, אחראיים על קלט אור אולם אינם רגישים לצבעים. מספרם של ה-cones מגיע בעין לכשבעה מיליון, והם מעניקים לעין את היכולת להבחין בצבעים. רובם מרוכזים במרכז הרשתית, באזור הקרוי מקולה.

   

   (איור: retina implant AG) (איור: retina implant AG)
  (איור: retina implant AG)

   

  איך זה עובד?

  וכך פועל השבב: האור חודר מבעד לאישון ומגיע אל השבב, שם הוא מגרה את הפיקסלים השולחים אותות אלקטרוניים אל עצב הראייה ומשם אל המוח. את רגישות השבב ניתן לשנות באמצעות יחידה חיצונית המחוברת לשבב באמצעות דיסק מגנטי שמונח על הקרקפת.

   

  ג'יימס, אחד המנותחים כאמור, כינה את הרגע לאחר ההשתלה שבו הבחין לראשונה באורות מהבהבים "רגע קסום" ואמר שהוא מצליח להבחין בצורות שונות, אולם ייקח עוד זמן עד שילמד לפענח את האותות הנשלחים למוח מהשבב. חלומו הגדול של ג'יימס, החובב מירוצי מכוניות, הוא להבחין בצללי מכוניות על מסלול המירוצים.

   

  המטופל הבריטי השני שבו הושתל השבב, מילר, אמר כי הוא מסוגל כעת לחלום בצבעים לראשונה זה 25 שנים. מילר אמר גם כי הצליח לעמוד בחדר ולהבחין באור החודר מבעד לחלון.

   

  הרופאים שהשתילו את השבב אמרו כי אף שמדובר בפריצת דרך, מדובר בינתיים במחקר ראשוני בלבד. בקרוב צפויים עוד מספר בריטים עיוורים הלוקים במחלת הרטיניטיספיגמנטוזה לעבור את הניתוח, והרופאים משערים באופטימיות כי בשנים הקרובות עשוי השבב להשיב את הראייה לעיוורים רבים.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השבב מחליף את תפקיד התאים ברשתית
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים