שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

שרים בליכוד חוששים: השותפה קדימה תתפצל

האחדות לא תחזיק זמן רב? עוד לפני השבעת מופז, ציינו שרים כי ח"כים בקדימה עשויים לפרוש בקרוב ולהקים סיעה נפרדת. "מישהו רואה כמה מהח"כים שם נואמים בעד נתניהו? הם שמאלנים", אמרו. עשרות ביקשו לבטל חברותם בקדימה

עוד לא יבשה הדיו על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ובין קדימה, ובליכוד חוששים כי האחדות לא תחזיק זמן רב. שרים בכירים בליכוד הביעו חשש כי חלק מחברי סיעת קדימה, שנמנו על תומכיה של ציפי לבני, לא יישארו זמן רב בקואליציה, שמונה כעת לא פחות מ-94 ח"כים. אותם שרים חוששים כי השותפה החדשה עשויה להתפצל לסיעה נפרדת, שתהווה פלטפורמה עתידית להקמת מפלגה חדשה בראשות לבני.

 

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-ynet :

יותר שאלות מתשובות: הסכם קואליציוני עם חורים

מופז: לא נכנסתי לממשלה עבור תפקיד או תיק

קואליציה רחבה, אופוזיציה בצרה: 26 ח"כים בלבד

יאיר לפיד: מופז ונתניהו הפכו אותנו לאלטרנטיבה

 

היום (ד') בצהריים יושבע מחליפה של לבני בתפקיד יו"ר קדימה, שאול מופז, כשר בממשלה. לאחר מכן תדון המליאה בהסכם הקואליציוני, שכחלק ממנו הוסכם כי מופז יכהן גם כממלא מקום ראש הממשלה. במקביל, צפויה ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, לקבל גם תואר חדש - יו"ר האופוזיציה המצטמקת, המונה רק 26 ח"כים.

 

פנייה לחברי הכנסת בקדימה הנחשבים לתומכי לבני, שביקרה בחריפות את המהלך של מופז ואף הפגינה נגדו - גילתה כי אפשרות של פילוג אכן נבחנת, אולם בשלב מאוחר יותר. "נחכה לראות כיצד יתקדמו העניינים עם חוק טל", אמר אחד הח"כים. "היום אצביע בעד ההשבעה של מופז, אבל מיד לאחר מכן אין לי שום כוונה להצביע עם הקואליציה. בכל חוק אצביע לגופו של עניין. לא אצביע באופן עיוור עבור הממשלה הזו, ואם לא הייתה משמעת סיעתית יכול מאוד להיות שהייתי מצביע אפילו נגד ההשבעה של מופז".

 

בקרב תומכיה של לבני בקדימה משוכנעים כי לאחר ההצטרפות לממשלה הסיכויים שלבני תקים מפלגה חדשה בראשותה בעתיד אינם קטנים. "אין לי ספק שציפי הולכת להקים מפלגה חדשה", אמר ח"כ בקדימה ששוחח עם יו"ר המפלגה לשעבר. "מפלגה בראשות לבני תפגע גם ביאיר לפיד וגם במפלגת העבודה. ההצטרפות לממשלה מחזקת את ציפי מאוד, ואין לי ספק שההופעות הפומביות שלה הן איתותים ברורים לכך שהיא כאן כדי להישאר".

 

 (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי ) (צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )
(צילום: גיל יוחנן, EPA, AP, אוהד צויגנברג, ירון ברנר, AFP, אלכס קולמויסקי )

 

הח"כים המוזכרים כמי שעשויים לפרוש מסיעת קדימה הם נחמן שי, שלמה מולה, נינו אבסדזה, אורית זוארץ, רחל אדטו, רוברט טיבייב ומגלי והבה. "בסוף תהיה שעת כושר, והאנשים האלה לא יישארו בקדימה", אמר שר בכיר בליכוד. "מישהו רואה אותם נואמים בעד נתניהו או בעד הממשלה? זה הרי הזוי. הם לא קשורים לימין, והעמדות שלהם הן עמדות שמאל. הם לא יוכלו להישאר הרבה זמן בקואליציה הזו, ובוודאי שלא בקדימה. זה תהליך שמבשיל לאיטו, ואם מופז יוותר לנתניהו בנוגע לחוק טל - הרי שהתהליך ייצא לדרך".

 

"אני לא מתכוון לוותר על הצעות החוק שאני רוצה לקדם", אמר ח"כ מולה. "אבקש להעלות הצעות חוק באופן פרטי, ואם יסרבו לי, אריב על זה". ח"כ אחר ציין כי "אם יבלמו אותנו, תהיה לנו סיבה לפרוש". בכל מקרה, ההערכה היא כי עד סוף יולי ימתינו חברי הכנסת לראות כיצד תתנהל הקואליציה, וכיצד יפעל מופז מול נתניהו. "אם הוא לא ייאבק על מה שהוא הבטיח, אין לי ספק שכמה ח"כים יקומו ויילכו", ציין בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה. "אלה לא אנשים שרוצים להיות בקואליציה הזו".

 

ביטלו חברות: "מופז שיקר פעמיים במצח נחושה"

ביקורת רבה נמתחה על מופז בעקבות הזיגזג שלו והחלטתו לחבור לנתניהו, וגם מפלגתו הושפעה מכך. למטה קדימה נשלחו אתמול בקשות רבות לבטל את החברות במפלגה בעקבות ההצטרפות לקואליציה. "אני דורש באופן מיידי להסיר את התפקדותי מהמפלגה הקיקיונית קדימה. אני בוש ונכלם שבמדינת ישראל קיימת מפלגה כזו או אדם כמו שאול מופז. אני מבקש להסיר את שמי מיד ולא ליצור איתי קשר לעולם", כתב אחד המתפקדים.

 

 

אחר כתב: "הבוקר קמתי ושידורי הרדיו והטלוויזיה גרמו לי לבחילה. לאחר מסיבת העיתונאים של מר מופז עם מר נתניהו כמעט כבר לא שלטתי בבחילה ועמדתי להקיא. נראה לי שהתרופה הטובה ביותר לכך היא עזיבתי את המקום שבראשו עומדים מופז ומרעיו וגורמים לסירחון ולבחילה שתוקפים אותי. אנא בטלו את חברותי במפלגה לאלתר". שלישי כתב: "איני רואה טעם ללכת אחרי אדם ששיקר פעמיים במצח נחושה. אין מדובר באלטרנטיבה מנהיגותית מבחינתי. על כן, אני מבקש להפסיק את חברותי במפלגה מהיום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז ונתניהו. יחד, כל הדרך?
צילום: AFP
"לא אוותר על הצעות חוק". ח"כ מולה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים