שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

ליברמן נגד נתניהו: חוק טל - בלי מריחה

שר החוץ היה בגרמניה בזמן שהוכרז על ביטול הקדמת הבחירות. הוא הביע התנגדות לחלופת הליכוד לחוק טל, ואמר: "הבנתי שמופז יציג את החוק, אני מקווה שלא יציבו בפנינו עמדה מוגמרת". את גבעת האולפנה הוא דורש להסדיר בחקיקה

הוא היה השותף הקואליציוני הבכיר של בנימין נתניהו, והפך בן לילה למספר 3. אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, כינס הבוקר (יום ד') את סיעתו בכנסת, לראשונה מאז נודע על התרגיל הפוליטי הגדול של נתניהו ושאול מופז, ותקף את ההצעה של הליכוד לאחת הסוגיות הבוערות - תחליף לחוק טל לגיוס החרדים. "ההצעה של יו"ר הקואליציה לא מקובלת עלינו", הוא אמר. "אסור שתהיה מריחה". ynet העביר את דבריו בשידור חי.

 

פצצת אחדות - עמוד מיוחד

 

חוק טל, שבג"ץ קבע שתוקפו יפוג ב-31 ביולי, ניצב בלב ההסכם הקואליציוני החדש. ועדה שהוקמה בשיתוף קדימה אמורה לדון בתחליף שייקבע, בשיתוף החרדים, אבל הצעתו הראשונית של יו"ר הקואליציה זאב אלקין מהליכוד לא כוללת את כל הדרישות שהציבה ישראל ביתנו בהצעת החוק שלה - אחד מהדגלים העיקריים שהיא מניפה.

 

"אנחנו מצפים להצעה רצינית, שידונו איתנו ולא יציבו בפנינו עמדה מוגמרת", הדגיש ליברמן. "אני לא צריך לקבל הצעות לחוק חשוב כזה מעיתונאים או ממישהו שמסתובב בכנסת. הייתי מצפה לקבל את זה מיו"ר הקואליציה. לפי ההסכם החדש מי שאמור להביא את הצעת החוק הממשלתית זה שאול מופז. אני מקווה שזה יהיה לאחר התייעצות עם כל מרכיבי הקואליציה. חוק רציני שעונה על הצרכים האמיתיים של המדינה ולא שותפים קואליציוניים כאלה ואחרים. אנחנו נתמוך בהצעת חוק רצינית. אם ינסו לעשות מחטף, אם יהיה ניסיון למרוח, כולנו, כולל שרים, נתייצב נגד ונלך על הצעת חוק שלנו".

 

ליברמן, הבוקר. "נתייצב נגד מחטף" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ליברמן, הבוקר. "נתייצב נגד מחטף"(צילום: גיל יוחנן)
  

ליברמן הביע ביטחון שהממשלה "תוציא את ימיה" והדגיש את חשיבות הקואליציה הרחבה במיוחד. "ישראל ביתנו היא אולי המפלגה היחידה שהחליטה שהיא גם עקבית וגם רצינית. מי שזוכר את הרכבת הממשלה לפני שלוש שנים, עמדתנו הייתה ברורה. רצינו קואליציה של הליכוד, קדימה וישראל ביתנו. זו הקואליציה שהמדינה הייתה זקוקה לה. עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא".

 

שר החוץ נדרש גם לנושא פינוי המשפחות משכונת גבעת האולפנה בבית אל. "זה לא מאחז בלתי חוקי, זו הייתה טעות של המדינה", הוא אמר בעקבות ההתחייבות לפנות, שהמדינה ביקשה לסגת ממנה - ובג"ץ קבע שיש לממשה עד 1 ביולי. "זו טעות של המדינה והמדינה חייבת לקחת אחריות. אני לא רואה דרך אחרת אלא חקיקה שתסדיר זאת".

 

 

בישראל ביתנו פרסמו אתמול הודעה לפיה הם מברכים על "השגת ההסכמה הרחבה לקיום הבחירות במועדן,

 בנובמבר 2013, שתאפשר בזכות היציבות השלטונית להתמודד עם האתגרים הלאומיים העומדים בפנינו, ובהם חקיקת חוק גיוס לכולם שיחליף את חוק טל, שינוי שיטת הממשל ונושאים ביטחוניים וכלכליים נוספים העומדים על הפרק".

 

אף שכוחו של ליברמן בקואליציה פחת לכאורה, המהלך עשוי גם לשחק לטובתו, ברקע כתב האישום שצפוי להיות מוגש נגדו. מכיוון שהבחירות לא הוקדמו, עשוי ליברמן להגיע לעסקת טיעון שתאפשר לו פרישה זמנית מהפוליטיקה, כך שיוכל להתמודד בבחירות ב-2013.

 

אתמול, בזמן שבירושלים הושלם התרגיל הפוליטי המהדהד, ליברמן דווקא היה בגרמניה. בין היתר הוא ביקר במספנות בקיל - שם סייר בצוללת הדולפין הרביעית, "אח"י תנין", שנרכשה ונחנכה על ידי ישראל בשבוע שעבר, ואמורה לעבור לישראל בקרוב.

 

Read this article in English

 

את השידור החי צילם אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים