שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

טיבייב מקדימה: נתניהו קנה אותנו במכירת חיסול

במקביל לדיון לאישור הצטרפותו של מופז לממשלת נתניהו, מאחורי הקלעים הופעל לחץ על ארבעה מתומכי לבני שלא להתנגד בהצבעה. "קדימה הוצעה למכירת חיסול ונתניהו קנה אותה", אמר הח"כ שלא ישתתף בהצבעה. גם והבה ומולה נעדרו

דרמה פוליטית, חלק שני: החלק הרשמי של התרגיל הפוליטי שרקמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז בנוגע להקמת ממשלת האחדות, נערך בצהריים (יום ד') בכנסת, עם הצהרת האמונים של מופז שיהפוך לשר בממשלה. מאחורי הקלעים הגיעה הסערה בסיעת קדימה לשיא, ובמסדרונות הופעל מכבש לחצים על שלושה חברי כנסת מתומכי ציפי לבני, ששקלו להיעדר מההצבעה או להתנגד לאישור. בסופו של דבר, שניים מהם החליטו להיעדר.  

 

כבר נכנס לעניינים. מופז לצד ברק, נתניהו וליברמן עם שרת החוץ האירופית אשטון, הבוקר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
כבר נכנס לעניינים. מופז לצד ברק, נתניהו וליברמן עם שרת החוץ האירופית אשטון, הבוקר(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אחרי אפשרויות לפיצול שנשמעו באחרונה בקרב חברי הסיעה, התלבטו שלושה חברי כנסת כיצד להצביע - ושקלו צעד מחאה סמלי. ברקע הביקורת העזה, הבינו ביממה האחרונה רוברט טיבייב, נינו אבסדזה ושלמה מולה כי מדובר במהלך בעייתי מבחינה ציבורית.

 במהלך עורבו גם בכירים בקדימה שהפעילו מכבש לחצים על הח"כים שלא לצאת נגד עמדת הסיעה.

 

"קדימה הוצעה למכירת חיסול ונתניהו קנה אותה", נימק ח"כ רוברט טיבייב את החלטתו. "לא אשתתף בהצבעה ולא אצביע נגד מכיוון שמדובר במאבק עקרוני ולא אישי".

 

מעל דוכן הנואמים אמר טיבייב: "נתניהו הוכיח שהוא פוליטיקאי ענק. הוא אמר דבר פשוט - אני בעל הבית פה ומתי שאני רוצה יהיו בחירות ומתי שאני לא ירצה לא יהיו בחירות. יכול להיות שזה הצעקה האחרונה שלי מספסלי האופוזיציה. כנראה לא יהיו יותר צעקות מטעם קדימה כי כולנו הופכים להיות מקלות של זאב אלקין. כנראה איבדנו את המצפן, אני מאוד מקווה שלא נאבד את המצפון".

 

"זה לא עניין פרסונלי, זה עניין מצפוני", אמרה גם אבסדזה - אבל היא התקפלה. "אתמולך הפעם, אבל הד-ליין הוא יוני - מועד הגשת חוק טל. הנושא הזה וגבעת האולפנה הם המבחנים". ח"כ שלמה מולה לעומתה נעדר מהמליאה בהצבעה, גם מגלי והבה נעדר. על פי החוק, אמורה המליאה לאשר את הצטרפותו של מופז לממשלה, והוא צפוי להיות ממלא מקומו של נתניהו ולקחת חלק בכל דיוני הקבינט.

  

יו"ר האופוזיציה: ח"כ שלי יחימוביץ'

במליאת הכנסת יכריז היו"ר ח"כ ראובן ריבלין על יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', כראש האופוזיציה, ולאחר מכן ידונו חברי הכנסת בהסכם הקואליציוני שמוביל את הקואליציה לרוב נדיר של 94 חברי כנסת.

 

שלשום, בעוד חברי הכנסת הצביעו על פיזור הכנסת והליכה לבחירות חדשות, רקמו מופז ונתניהו מהלך להקמת ממשלת אחדות. אתמול התפאר מופז בהישגים שרשם לכאורה עם הצטרפותו לקואליציה: הבטחות לקדם את שינוי שיטת הממשל והחלת השוויון בנטל השירות. אלא שעיון בהסכם מעיד כי מדובר במינוחים כלליים בלבד, מבלי לפרט אופרטיבית כיצד תשונה שיטת הממשל בישראל וכיצד יוחל השוויון בנטל.  

 

לקראת כניסתה לתפקיד יו"ר האופוזיציה, יחימוביץ' כינסה מוקדם יותר את סיעת העבודה ואמרה: "אין מתאימה ממפלגת העבודה לעמוד בראש האופוזיציה. מה שהיה אופוזיציה בשלוש השנים האחרונות היה פארסה. האופוזיציה כולה קטנה ומצומקת ואינה משקפת את רצון העם. נטיות הלב האידאולוגיות ברחוב רחבות פי כמה ממספרן כפי שהוא בא לידי ביטוי באופוזיציה". לדבריה, תקציב 2013 הוא היעד המרכזי של האופוזיציה, והוא "הולך להיות רע מאוד לישראל. חוק ההסדרים עומד להיות מפלצתי".


פורסם לראשונה 09/05/2012 12:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. נשבע אמונים
צילום: גיל יוחנן
ח"כ רוברט טיבייב
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
יו"ר האופוזיציה החדשה
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. שר חדש תחתיו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים