שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

מופז מונה, נתניהו הובך: "עוד שרים לקדימה"

שאול מופז הושבע לשר בלי תיק והמשנה לראש הממשלה, לאחר שהכנסת אישרה את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לקדימה. הדיון הופסק זמנית לאחר שהאופוזיציה הביכה את נתניהו ואילצה אותו לקיים התייעצות ולהודות שייתכן שימונו עוד שרים מקדימה

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (יום ד') את מינויו של שאול מופז לשר בלי תיק והמשנה לראש הממשלה, לא לפני שהאופוזיציה הצליחה להביך את ראש הממשלה ולהביא להפסקה זמנית של הדיון. ח"כ אורי אריאל תהה אם ישנו נספח סודי להסכם עם קדימה, ונתניהו נאלץ לבקש הפסקה כדי לקיים התייעצות משפטית. עם חידוש הדיון הוא הודה כי "יש אפשרות שימונו שרים (של קדימה - מ.א) בעתיד", על אף שאין אזכור לכך בהסכם.

 

 

71 חברי כנסת הצביעו בעד צירוף קדימה לממשלה, לעומת 23 שהתנגדו. חברי הכנסת מקדימה שלמה מולה, רוברט טיבייב ומגלי והבה נעדרו מההצבעה. אחרי השבעתו של מופז, טען ח"כ אריאל שנודע לו שהובטח לקדימה את ועדת חוקה, חוק ומשפט, בנוסף לוועדת הכלכלה שתועבר לידיה - ומחה על כך שלא אפשרו לו לומר זאת לפני ההצבעה.

 

פצצת אחדות - הכתבות האחרונות ב-ynet:

טיבייב מקדימה: נתניהו קנה אותנו במכירת חיסול

בן אליעזר למופז: זה זבל, מכרת נשמתך לשטן

ליברמן נגד נתניהו: חוק טל - בלי מריחה

 

לפני הפסקת הדיון אמר ח"כ אריאל: "יש פרסומים שונים במקומות רבים, כולל ראיונות עם אנשים מהבניין הזה שקשורים בצורה זו או אחרת להסכם, שמדברים באופן מפורש על חלוקת תיקים למועמדים מתוך מפלגת קדימה שיצטרפו לממשלה בהמשך הדרך. אני שואל את ראש הממשלה האם כל ההסכמים שנעשו הונחו בפנינו".

 

מופז בהשבעה בכנסת (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
מופז בהשבעה בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

הבוקר מופז כבר השתתף בפגישה בירושלים עם שרת החוץ האירופית אשטון - לצד נתניהו, ליברמן וברק (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הבוקר מופז כבר השתתף בפגישה בירושלים עם שרת החוץ האירופית אשטון - לצד נתניהו, ליברמן וברק(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בתחילה אמר נתניהו: "מה שנדרשנו להניח לפי חוקי מדינת ישראל ותקנון הכנסת הנחנו במדויק, אלה ההסכמים שיש לנו". אחר כך קיבל שוב את המיקרופון ודיבר ממקום מושבו במליאה: "דיברנו על כמה דברים, יש עוד דברים

 שהם פתוחים. דיברנו על דברים שעדיין יש לפרט".

 

לפי ההסכם החתום, רק מופז יכהן כשר מטעם קדימה - שר ללא תיק וממלא מקום ראש הממשלה. עם זאת, אתמול כבר דווח כי הוסכם שבתוך כמה חודשים ייכנסו חברים נוספים מקדימה לממשלת נתניהו - ככל הנראה שלושה. 

 

נתניהו, שנדרש במליאה להעביר גם את ההסכם בעל פה, אמר: "אני רוצה לבדוק מהי חובת הדיווח שלנו. חלק מהדברים סוכמו התקדמו אבל היו תלויים בדברים אחרים וחלק מאלה לא פורטו זה הכל. אני מציע הפסקה של כמה דקות".

 

יוצא להתייעץ. ראש הממשלה בכנסת (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
יוצא להתייעץ. ראש הממשלה בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

על כך אמר ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה: "מישהו פה מסתיר מידע מלא מהכנסת. העם רואה ושומע את הקולות". ח"כ דב חנין (חד"ש) הצטרף למתקפה: "אין לי מושג על מה הוסכם, אבל אם נניח הוסכם עם קדימה שיקבלו בעתיד שלושה שרים, לא הוסכם מתי ולא איזה שרים, אבל שלושה שרים, אם הוסכם צריך להגיד את זה כאן".

 

גם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לא הקל על נתניהו. "הסכם יכול להיות גם בעל פה. אם אמרת לו 'בעוד שבוע אני אכניס גם את מאיר שטרית', אז... כבוד ראש הממשלה, השאלה שלי היא אחת ויחידה - האם הוסכם על דבר אחר?". בעקבות הדברים ביקש נתניהו הפסקה כדי לערוך התייעצות, וריבלין נענה לבקשתו.

 

נתניהו ושרי הליכוד. מבוכה במליאה (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
נתניהו ושרי הליכוד. מבוכה במליאה(צילום: גיל יוחנן)

 

עם חידוש הדיון, כעבור פחות משעה, אמר נתניהו כי בדק את הנושא והודיע: "היו דיבורים על אפשרויות שיתרחשו בעתיד והן לא הבשילו לכלל הסכם. כל דבר שיבשיל לכלל הסכם ידווח כדין. יש אפשרות שימונו שרים בעתיד, אבל הדברים לא הגיעו לכלל סיכום".

 

ח"כ כרמל שאמה-הכהן (הליכוד) אמר לאחר הפסקת הדיון כי הוא תומך

בדרישה להציג לכנסת את כל פרטי ההסכם הקואליציוני. "כל הסכמה ואפילו מותנית, בין אם נחתמה בכתב, בין אם הוסכמה בעל פה, חייבת הצגה ברורה וחדה ללא שום גמגום או היסוס לעיני הציבור", אמר, "לא אצביע בעד ההסכם עד שאהיה בטוח שכל ההסכמות הונחו על שולחן הכנסת".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה: "נתניהו ומופז מנסים להסתיר מהכנסת את הבזאר הטורקי שהם מנהלים. קשה להאמין, אבל ברפובליקת הבננות של נתניהו יש יותר שרים בממשלה מאשר חברי כנסת באופוזיציה".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 09/05/2012 17:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז ונתניהו במליאה
צילום: גיל יוחנן
"יש עוד דברים פתוחים". נתניהו
צילום: גיל יוחנן
ח"כ הרצוג. "מישהו מסתיר מידע"
צילום: גיל יוחנן
אהוד ברק ושאול מופז בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים