שתף קטע נבחר

בן אליעזר למופז: זה זבל, מכרת נשמתך לשטן

זקן חברי הכנסת נשא נאום חריף במיוחד בדיון על צירוף שאול מופז לממשלת נתניהו. "ראיתי הכול, אבל לא דבר כזה. העדפת למכור את נשמתך לשטן, והשטן הוא היחיד שהרוויח", הוא אמר והצביע על נתניהו. הציבור בישראל איבד את האמון במערכת הפוליטית כי היום זה זבל"

רגע לפני שהממשלה הגדולה בתולדות ישראל מצרפת לשורותיה חבר נוסף, שאול מופז הגיע למליאת הכנסת. מולו התייצבו על הדוכן הח"כים המעטים שעוד נותרו באופוזיציה - והוותיק שבהם נשא נאום חריף מאין כמותו. "הציבור במדינת ישראל איבד את האמון שלו הטוטאלי במערכת הפוליטית, כי היום זה זבל", אמר ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר מהעבודה. במהלך הדיון נדרש ראש הממשלה לשאלה אם להסכם הקואליציוני שהוצג יש נספחים סודיים - וענה: "זה ההסכם היחיד שנחתם".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

דרמה בכנסת: לחץ על חברי קדימה לתמוך במופז

עיתוני ערב על האחדות: "דמוקרטיה? מסחרה"

 

"שאול מופז אני מודה ומתוודה, עומד לפניכם זקן חברי הכנסת", פתח בן אליעזר את נאומו בישיבה לאישור הצטרפות מופז לממשלה יחד עם ההסכם הקואליציוני עם קדימה. "נכנסתי לכנסת ב-1984. ראיתי הכול, אבל דבר כזה עוד לא ראיתי. ואני הייתי בין אלו שהאמינו אמונה שלמה במופז. מופז שירת תחת פיקודי כשהייתי שר ביטחון. הוא היה איש אמיץ. אבל צריך עכשיו הרבה אומץ להסתכל בעיניים לאזרחי ישראל ולהגיד להם - מה עוד נשאר בפוליטיקה.

 

"אני עוקב אחריך בהיותי חבר במועצת חוץ וביטחון ומכיר את עמדתך בעניין איראן, וכמה פעמים אמרת שראש הממשלה הזה הוא שקרן", הזכיר בן אליעזר. "אני האמנתי לך גם כשבאת ואמרת - אני הולך להוביל את הנושא החברתי. נתתי לך עצה - תתמקד איפה שאתה מאסטר, איפה שאתה מסוגל. שמעתי את דעתך בעניין חוק טל. הקמת ועדה בעניין, מה תעשה עם זה? הדבר הכי חמור אם אתה שואל את דעתי זה שאתה, גם אם לא התכוונת, שהציבור במדינת ישראל איבד את האמון שלו במערכת הפוליטית כי היום זה זבל. ולכן חבל כי אני הרי מכיר אותך ואתה לא כזה.

 

"האמנתי שלמרות המבוכה שאתה נכנסת אליה בעקבות ניצחונך, שאתה תהיה מסוגל לשקם את קדימה ולהכין אותה לקראת הבחירות. בפוליטיקה הישראלית שלושה חודשים זה הרבה זמן ומי כמוני מכיר את זה. אבל העדפת למכור את נשמתך לשטן והשטן הוא היחיד שהרוויח", השתמש בן אליעזר במילים חריפות והצביע לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בן אליעזר על הדוכן. "הרעיונות המטורפים עלו בוועידת הליכוד" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בן אליעזר על הדוכן. "הרעיונות המטורפים עלו בוועידת הליכוד"(צילום: גיל יוחנן)

 

"מתי עלו לו כל הרעיונות המטורפים האלה?", הוא התייחס לנתניהו. "באותו לילה כשהבין שוועידת הליכוד טרקה לו את הדלת בפרצוף ואז הבין שהוא עוד יתגעגע לדנון ולאחרים. הוא היחידי שהרוויח מזה, נתת לו את כל הזמן שבעולם כדי שישקם את הליכוד מבפנים ויתייצב עם ליכוד מאורגן ומלוכד הרבה יותר, אני לא יודע מה הולך לקרות לקדימה. קדימה בעיניי בשלב מסוים של החיים הייתה תקווה. היום קדימה זה ייאוש".

 

לפני ההצבעה ענה נתניהו לשאלה אם יש נספח סודי להסכם הקואליציוני והשיב: "מה שנדרשנו להניח לפי חוקי מדינת ישראל ותקנון הכנסת הנחנו במדויק, אלה ההסכמים שיש לנו. דיברנו על כמה דברים, יש עוד דברים שהם פתוחים".

  

הורוביץ לתירוש: אין לך בושה

ראשונת הדוברות בדיון הייתה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "חוק טל? אלו תירוצים עלובים, כניסה לממשלה לצורך הישרדות", היא תקפה. "דיברו על התרגיל המסריח משנות ה-90'? הוא מתגמד. זה מגה תרגיל מסריח. מה יגיד הציבור כשהוא מאבד את האמון בחברי הכנסת? בגלל תפוח אחד רקוב, מפלגת קדימה, כל חברי הכנסת מוכתמים".

 

מופז וברק, היום במליאת הכנסת (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
מופז וברק, היום במליאת הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

אחריה סנט בחברי קדימה ח"כ ניצן הורוביץ, שהקריא את ההגדרות המילוניות למילים "שחיתות", "גועל" ו"סיאוב", וקשר בינן לבין המהלך האחרון של יו"ר קדימה בחבירתו לליכוד. "האם להאמין למופז של לפני שנה, של לפני שבוע, או של עוד חצי שעה? או להאמין למה שאת, רונית תירוש, אמרת שלשום. אין לך בושה! זה מה שאני אגיד לך! עמדת כאן והתווכחת איתי איזו אופוזיציה טובה!". לסיום הבהיר: "אנו מביעים אי אמון במינוי, בממנה ובקומבינה המסריחה".

 

האופוזיציה בקדימה

אחרי אפשרויות לפיצול שנשמעו באחרונה בקרב חברי סיעת קדימה, התלבטו חברי הכנסת כיצד להצביע - וחלקם שקלו לנקוט צעד מחאה סמלי ולהתנגד להצטרפות לממשלה, אך לבסוף חזרו בהם לאחר שהופעל עליהם מכבש לחצים. ח"כ שלמה מולה, שהתכוון בתחילה להתנגד למהלך, השתכנע לבסוף לתמוך בו: "אם חוק טל לא יקודם לפי המתווה של יוחנן פלסנר בלבד, אהפוך לאופוזיציה. בינתיים אתן צ'אנס למהלך". ח"כ שהבטיח לא להישתתף בהצבעה הוא רוברט טיבייב.

 

ח"כ מירי רגב מהליכוד הבטיחה את הצפוי: "ממני לא תשמעו מילה רעה על מופז. יציבות הממשלה חשובה יותר מכל דבר אחר". היא התוודתהכי הצטערה על שהבחירות נדחו לבסוף: "ישבתי בדיכאון מזה שאני לא הולכת לפריימריז. הבעיה היא שמעל אנשים ומפלגות יש חברה. ובראש ובראשונה אנו צריכים להסתכל על הציבור. רוב הציבור רוצה ממשלת אחדות שתבוא ותתן פתרונות אמיתיים". בפנותה לח"כים משמאל אמרה: "אתם צריכים להתבייש שאתם בכנסת, ואנו צריכים להתבייש שלא הצלחנו להוציא אתכם מהכנסת".

 

ואילו ח"כ יואל חסון השיב למלעיזים: "בניגוד אליכם נכנסנו עם תוכן, עם מהות, לא עם תיקים. אתם נתתם לנתניהו את הממשלה, אתם היום באים אלינו? ח"כ ברוורמן, שנכנסת להיות שר לכלום, אתה בא ומטיף לקדימה מוסר? אתם לא מתביישים?". הוא המשיך: "ח"כ גדעון סער אמר עליכם 'סמרטוטים', וזו מחמאה. אתם הסמרטוטים האמיתיים, כי אתם באמת חושבים ששכחו את זה שאת ממשלת נתניהו אתם הקמתם אתם נכנסתם לממשלה כדי להיות שרים לשום דבר, ונשארתם בה עד שהוא זרק אתכם?".

 

נתניהו במליאה. השאיר אופוזיציה קטנטנה (צילום:  גיל יוחנן) (צילום:  גיל יוחנן)
נתניהו במליאה. השאיר אופוזיציה קטנטנה(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ אורי אורבך (האיחוד הלאומי-מפד"ל) ניצל את ההזדמנות למעט הומור עצמי, כשהסביר: "תמיד ידעתי שהדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות. השבוע הסתבר לי שטעיתי, הדרך לכוונות טובות רצופה גיהנום". לחברי קדימה אמר: "פוליטית אני מברככם קודם כל על בואכם לקואליציה, מעולם לא היינו חשובים פחות, עם 3 מנדטים וקואליציה של 65 - כמה זה קשה, עכשיו: 94".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) עקץ את התרגיל הפוליטי וקואליציית הענק: "קואליציה בת 94 זה מודל לחיקוי בסוריה.

 התקשרו משם לשאול איך מצליחים לעשות כזו רפורמה בשלטון עם כזו קואליציה, מתעניינים במודל".

 

שלשום, בעוד חברי הכנסת הצביעו על פיזור הכנסת והליכה לבחירות חדשות, רקמו מופז ונתניהו מהלך להקמת ממשלת אחדות. אתמול התפאר מופז בהישגים שרשם לכאורה עם הצטרפותו לקואליציה: הבטחות לקדם את שינוי שיטת הממשל והחלת השוויון בנטל השירות. אלא שעיון בהסכם מעיד כי מדובר במינוחים כלליים בלבד, מבלי לפרט אופרטיבית כיצד תשונה שיטת הממשל בישראל וכיצד יוחל השוויון בנטל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן אליעזר. "זה זבל"
צילום: גיל יוחנן
מופז ובן אליעזר בימים אחרים
צילום: גיל יוחנן
אורבך. הומור עצמי
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: גיל יוחנן
רגב. להתבייש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים