שתף קטע נבחר

תשובה הגיע להסכמות חדשות מול מחזיקי האג"ח

ההסכמות הושגו בתום שלושה ימים של דיונים מרתוניים, שבסיומם הגדיל תשובה משמעותית את הערבויות שהעניק למחזיקים. דלק נדל"ן תבקש לדחות את הפירוק

הסכמות חדשות בין יצחק תשובה למחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן: ל"כלכליסט" נודע כי ההסכמות הושגו בתום שלושה ימים של דיונים מרתוניים, שבסיומם הגדיל תשובה משמעותית את הערבויות שהעניק למחזיקים.

 

 

ההסדר בדלק נדל"ן מגיע ממש ברגע האחרון, אחרי שהשופטת ורדה אלשיך החליטה כי אם לא יושג הסדר, היא תמנה עד ה-13 במאי (יום ראשון הקרוב) מפרק זמני לחברה - כפי שנחשף ב"כלכליסט".

 

המו"מ התנהל מול אמיר הסל, מנהל ההשקעות בהראל, וביום ראשון, כך נודע, תבקש דלק נדל"ן מהשופטת ורדה אלשיך להאריך את מועד הפירוק הזמני כדי לאפשר לסדרות האחרות של האג"ח, ד' וכ"ה, להצטרף להסדר. המו"מ התנהל כאמור מול נציגי סידרה ה', אמיר הסל מהראל. תשובה עצמו ניהל את המו"מ עם יד ימינו עידן ולס וערן מיטל, מנכ"ל דלק נדל"ן.

 

המכשול העיקרי: הסכמה של בעלי אג"ח כ"ה

סדרת האג"ח התקיפה והלוחמנית ביותר במו"מ להסדר החוב הייתה ונשארה סדרת אג"ח כ"ה. רק באמצע אפריל דרשה הנציגות לבצע הרמת מסך כלפי בעל השליטה בדלק נדל"ן. בעלי אג"ח כ"ה הם אלה ששלפו את נשק יום הדין במו"מ על הסדר החוב כשהגישו בקשה למינוי מפרק זמני לחברה. כעת, נראה שהדרך להשגת הסכמת סדרת האג"ח להסדר לא תהיה קלה. עם זאת, נראה שההסדר הנוכחי שגובש הוא המוצא האחרון עבור כל בעלי איגרות החוב. שכן, אם לא יקבלו אותו על עצמם הם יאלצו לספוג הפסד של כ-90% מהערך הנקוב של האג"ח ולהתמודד עם ההשלכות של פירוק החברה.

 

כך או כך, כדי להכשיר את ההסדר בדלק נדל"ן יצטרכו בעלי האג"ח לעבור משוכות נוספות. הנושים המובטחים של דלק נדל"ן, שבשליטת יצחק תשובה, החלו לדרוש לפני שבועיים את מימוש זכותם על הנכסים, זאת על רקע העיכובים בחתימת הסדר החוב בחברה. הנושים המובטחים - חברת הביטוח הפניקס, הנמצאת גם היא בשליטת תשובה, בנק מזרחי טפחות ורשות המסים - דורשים פירעון מיידי של חוב המסתכם בהיקף כולל כ־206 מיליון שקל.

 

מתווה ההסדר: דומה לזה שהושג בינואר

המחלוקת העיקרית בין הצדדים היתה לגבי הריבית, וסוכם כי החברה תשלם ריבית של 2% על האג"ח, עם אופציה לתשלום של 1.75% נוספים לתקופה שאחרי שתסיים לשלם את 2%.

 

ההסדר מתבסס על מיתווה ההסדר שהושג בינואר, אבל תשובה הגדיל משמעותית את הערבויות האישיות שלו, אם כי לא הוסיף מרכיב מזומן. המחזיקים ויתרו על אפסייד במניות קבוצת דלק ובמקום אפסייד ל-2.4% ממניות דלק יקבלו שעבוד ל-8% ממניות קבוצת דלק, לצד ערבות אישית של תשובה עצמו במידה והמניות לא יועברו לידם. מניות אלה מצויות בחלקם בשעבוד לבנקים.

 

שתי הסדרות החדשות של האג"ח שיונפקו יהיו של 875 מיליון ו-400 מיליון שקל. תשובה יעניק עוד שעבוד על ארבעה מלונות שהוא מחזיק באופן אישי בראשם הילטון מלכת שבא ושרתון סיטי טאואר. בעלי האג"ח יקבל 46% ממניות החברה עם אופציית פוט למכור אותן לחברה תמורת 200 מיליון שקל בארבע מנות של 50 מליון שקל בעוד מסםפר שנים. במידה ודלק נדל"ן לא תרכוש את המניות תשובה עצמו ירכוש אותן. תשובה קיבל אופציית קול לרכוש את המניות ממחזיקי האג"ח באותו מחיר.

 

בשל מצבה המדרדר, הפניקס, שנמצאת בשליטת תשובה, ביקשה למנות כונס נכסים לדלק נדל"ן - ונדחתה על ידי השופטת ורדה אלשיך. זה היה אמור אמור היה להתמנות על מניות החברה-הבת, אלעד מגורים, שמניותיה משועבדות לפניקס נגד הלוואה בסך כ-70 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים