שתף קטע נבחר

ליצמן מעוניין לפטר את פרופ' היס והקים ועדה

סגן שר הבריאות הורה למנות ועדת בדיקה שתבחן את התנהלותו של היס ואת התנהלות המכון הלאומי לרפואה משפטית, נוכח פרשת הרקמות. מינוי ועדת הבדיקה יאפשר לו לפטר את היס מניהול המכון

פרסום ראשון: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מעוניין לפטר את המנהל הרפואי של המכון לרפואה משפטית באבו כביר, פרופ' יהודה היס - כך נודע בצהריים (יום ב') ל-ynet. זאת לאחר שקיבל פניות רבות מאזרחים ומגורמי רפואה ומשפט הקוראים להעביר את היס מתפקידו בעקבות דרישת הסנגוריה הציבורית לפתוח נגדו בחקירה, וכן בעקבות פרשת הרקמות שנחשפה מוקדם יותר השנה ב"ידיעות אחרונות".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

הורשע השגריר בבלארוס שמסר מידע לליברמן

איטליה: זרק את 2 ילדיו ממרפסת וקפץ. ה-3 מתו

  

ההמלצה לחקור את היס הגיעה נוכח איברי תינוק שנמצאו במכון, שאביו הורשע בהריגתו. ב-ynet פורסם לראשונה כי הסנגור הציבורי הראשי, ד"ר יואב ספיר, דרש לפתוח בחקירה פלילית נגד היס והמכון הלאומי לרפואה משפטית בעקבות חשש להעלמת איברים ולשיבוש משפט. במשך שנים נטען כי איברים אלו נקברו, אך במכון נותרו מוחו ואיברים אחרים של התינוק שאביו דניס הורשע בהריגתו.

 

פרופ' היס וסגן השר ליצמן (צילום: מנדי הכטמן, זק"א) (צילום: מנדי הכטמן, זק
פרופ' היס וסגן השר ליצמן(צילום: מנדי הכטמן, זק"א)

 

פרשת איברי התינוק נחשפה בעקבות הגילויים הקודמים על כך שהמכון לא העביר את כל הרקמות שברשותו לקבורה. גילויים אלה הביאו את משרד הבריאות להפעלת תוכנית "מנוחה בכבוד": הטמנת הרקמות שניטלו במסגרת נתיחות לאחר המוות שנערכו במרכז הלאומי לרפואה משפטית באבו כביר בין השנים 2000-2011.

 

ליצמן הורה למנכ"ל משרדו, פרופ' רוני גמזו, למנות ועדת בדיקה שתבחן את התנהלותו האישית של היס ואת התנהלות המכון הלאומי לרפואה משפטית, נוכח הגילויים החדשים בפרשת הרקמות.

 

סגן השר ביקש כי יועברו לידיו ממצאי בחינה זאת תוך 30 יום, לרבות המלצות למסקנות אישיות אם יהיה צורך בכך. הבדיקה תיערך בתיאום מלא עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה.

 

ל-ynet נודע שליצמן מעוניין לפטר את פרופ' היס, ומינוי ועדת הבדיקה הוא למעשה הכלי שבאמצעותו הוא מתכוון לעשות זאת. 

 

פרופ' היס עמד בראש המכון לרפואה משפטית משנת 1988 עד שנת 2004, אז החליט שר הבריאות דאז, דני נוה, כי הוא ימשיך לשמש כרופא משפטי ראשי - אך האחריות על המכון תועבר לידי בית החולים אסף הרופא.

 

מהמכון הלאומי לרפואה משפטית נמסר: "נגיב לאחר שנקבל ממשרד הבריאות את כל הפרטים ולאחר שוועדת הבדיקה תסיק את מסקנותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
היס. מנהל רפואי
צילום: הרצל יוסף
ליצמן. ועדת בדיקה
צילום: אוהד צויגנברג
מפגינים נגד היס
צילום: הרצל יוסף
מומלצים