שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אודי דוידי עושה שבת

אודי דוידי מכניס את השבת שעה מוקדם יותר, ומייחל להארכתה בחצי יום. ולמרות שהוא לא חושב על העבודה, נולדים לו ניגונים חדשים. קבלו הצצה לשבת של משפחת דוידי, שלא עזבה את הבית בשבת במשך 17 שנים, מלבד פעמיים

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית

 

השבת הטיפוסית שלי מורכבת מסעודות משפחתיות, שבהן הילדים קוראים דבר תורה שהביאו מבית הספר או מהישיבה. אנחנו שרים שירים, וכל אחד מציע שיר - לפי סדר הגילאים. לפעמים יוצא שאני מחבר בספונטאניות לחן לשיר שבת, והילדים משננים אותו כדי שנוכל להקליט אותו במוצאי השבת, מה שגורם להם לעתים להימנע מפעולות חברתיות, מחשש שישכחו את הלחן.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

2. מה זו שבת בעינייך?

 

להיות רק עם המשפחה, בלי שום מחשבה על עבודה או על עיסוקים אחרים. לנוח באמת.

 

3. השבת האידיאולוגית

 

שבת בעיניי זה נס אלוקי. מתנה. אני עובד 24 שעות 6 ימים בשבוע. עבודה בהגדרה שלי זה גם חברותות, כך שאני לא מצליח לשבת או למצוא לעצמי זמן מנוחה במהלך היומיום. לכן שבת זאת המתנה הכי גדולה שיש. זה הזמן שבו אני מצליח ליהנות מהספות בסלון.

 

שבת זה זמן לאגור כוחות לשבוע חדש. אני חושב שרוב בני האדם לא היו מצליחים ליצור כזאת חוויה ברמה האישית והמשפחתית, אם לא היינו מקבלים זאת כציווי מלמעלה.

 

4. זיכרון ייחודי משבת

 

כילד, היינו הולכים ללמוד בשבת עם רב היישוב בקדומים. היינו קוראים תהילים, ואחרי הדבר תורה הוא היה מחלק לנו סוכריות צבעוניות ומיוחדות, שאין להשיג כיום. סוכריות הללו חרוטות בזיכרוני כממתק לשבת, שעשה לנו את השבת. אני מאמין שבכדי להעביר שיעור כזה לילדים כיום, יהיה צורך ביותר מסוכרייה קטנה וצבעונית.

 

5. עשה ואל תעשה שלך בשבת

 

עשה: לנסות להכניס את השבת שעה לפני כניסתה, ובזמן הזה לשבת על כוס קפה.

 

את זה לא עושים בשבת, וגם לא בשישי. אודי דוידי (צילום: רמי זרנגר) (צילום: רמי זרנגר)
את זה לא עושים בשבת, וגם לא בשישי. אודי דוידי(צילום: רמי זרנגר)

 

אל תעשה: לא לקחת עבודות ביום שישי. זה היום היחידי שאין לי הופעות והקלטות, וזה היום שבו אני עושה את כל העיסוקים האישיים והמשפחתיים שאני דוחה במהלך השבוע.

 

6. איך צריכה להיראות בעינייך השבת הציבורית?

 

בעבר, כשעשיתי שבת בירושלים, ראיתי חרדים צועקים "שאעבס" על בעל חנות שהשאיר אותה פתוחה בשבת, והוא מנגד התעלם מהם. אני חושב שהדבר הנכון לעשות הוא לדבר. לו הייתי יכול להושיב את שניהם סביב השולחן ולגרום להם לדבר, במקום לנהוג באופן של צעקות והתעלמות - זאת הייתה מהות השבת מבחינתי. את השיח של ההוויה היהודית-ישראלית צריך לנסות לפתור בשיחה, ולא בדרכים של צעקות או התעלמות.

 

7. את מי היית רוצה לארח בשולחן שבת?

 

החלום שלי - לארח את רבי שלמה קרליבך. הייתי רוצה להראות לו כמה אוהבים אותו כיום, כי זה לא משהו שהוא זכה לו בחייו. אחד הדברים המיוחדים ברב קרליבך בעיניי, זה שהוא דומה לדוד המלך, שעליו נאמר: "דוד מלך ישראל חי וקיים". רבי שלמה קרליבך חי וקיים גם היום, עת שיריו וניגוניו החסידיים נשמעים בכל מקום בעולם ובכל זמן. הוא השאיר אחריו משהו אוד גדול וחזק בעולם.

 

8. ואצל מי היית רוצה להתארח בשבת?

 

אין כמו בבית. עם כל כמה שאני מנסה לחשוב על מקום אחר, הבית שלי זה באמת המקום האהוב ביותר עלי ועל משפחתי. כבר שבע שנים אנחנו גרים ביישוב מעון שבהר חברון. לילך ואני נשואים כמעט 17 שנים, וככל שזכור לי, יצאנו מהבית רק שתי שבתות: האחת, משום שרצינו להוציא את הילדים לחוויה של בית מלון. הם, אגב, לא התלהבו מהרעיון, כי בבית יש להם את דיר הכבשים, הטבע והמרחב - ובמלון לא. והשבת השנייה הייתה שבת בר מצווה, שהמזמין התעקש שנגיע. אבל אנחנו באמת לא מוותרים על הבית.

 

9. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית?

 

הייתי מאריך את השבת. כל כך מתאים לי עוד חצי יום שבת.

 

10. התפקיד שלי בשבת

 

יש לנו משק כבשים, וקורה שהן ממליטות בשבת. אז אחרי הסעודה אני עושה סיבוב בדיר עם אחד מהילדים, שמתלווה אלי בתורו, לראות שהכל תקין.

 

11. המלצה של שבת

 

זמן איכות עם הילדים. קנינו לאחרונה המון משחקים, ואחרי כל סעודה יש לנו עונג שבת: הילדים קוראים לזה

"סעודת ממתקים", כי הם מביאים את הממתקים שהם אוהבים, ואנחנו משחקים איתם. בגילי המופלג אני מוצא עצמי נאבק על הניצחון מול הילדים, וזאת חוויה מאתגרת כי זה משאיר אותי צעיר.

 

12. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...

 

ככל שאדם מתבגר, הוא מצליח להבין את גדולתה וחשיבותה של השבת. הלוואי שנצליח לאסוף את עצמנו מעבר לשינה ביום הזה, וניתן מנוחה אמיתית לנפש מכל לחצי היומיום.

 

  • לאחרונה הוציא אודי דוידי סינגל חדש, "עכשיו שתיקה", והוא עובד עם רעייתו על אלבום חדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתגעגע לסוכריות של שבת. דוידי
צילום: רמי זרנגר
מומלצים