שתף קטע נבחר

פוּטש ליטאי: נפגעי 'יתד נאמן' השתלטו על העיתון

בזמן שהרב אלישיב מאושפז, השתלטו מקורבי הרב שטיינמן על הבטאון שנחשב לשופרו של "פוסק הדור". המהפך - שנעשה בחשאי - מטלטל את החברה ליטאית שמפולגת בין בני-ברק וירושלים, ואולי אף מסמן את "גדול הדור" הבא

מבחוץ זה אולי נראה כמו מפץ תקשורתי בלבד, כזה שמעניין רק את הברנז'ה העיתונאית, אבל המהלך הדרמטי שהתרחש אתמול (יום ה') במערכת העיתון "יתד נאמן", ושמטלטל ביממה האחרונה את הציבור החרדי כולו - מבכירי הרבנים ועד לאחרון העסקנים - הולך ומסתמן כהַפִיכה שלטונית של ממש במונחי המגזר, עד שיש מי שכבר הצמידו לו כותרת מחייבת במיוחד – "האביב הליטאי".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

איש העסקים החרדי-אמריקני שמעון גליק, המקורב לרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, ממנהיגי הציבור החרדי, השתלט במהלך חשאי ומתוחכם על ביטאון הליטאים - ובכך למעשה כבש את אחד ממוקדי הכוח החזקים בציבור החרדי. המשמעות: אנשי הרב שטיינמן השיגו שליטה בעיתון שנחשב ליריבם המר, ושאת רבם הם רואים כאחד מנפגעיו העיקריים. ה"סמכויות" שבידיהם כעת כמעט בלתי-מוגבלות.

 

הרב אלישיב. מ"רבני ירושלים" (באדיבות מרכז רבני אירופה) (באדיבות מרכז רבני אירופה)
הרב אלישיב. מ"רבני ירושלים"(באדיבות מרכז רבני אירופה)

 

"יתד נאמן", שנוסד על-ידי הרב אליעזר מנחם שך, הפך עם פטירתו לשופרו של "פוסק הדור" הנוכחי, הרב יוסף שלום אלישיב, כאשר למקורביו השפעה מכרעת על בכירי המערכת ושליטה מלאה על המתפרסם בעיתון. ככזה, ובהיותו כלי תקשורת ליטאי יחיד ורשמי, נהנה "יתד" בשנים האחרונות מכוח עצום בחברה החרדית, אך יחד עם זה גם קנה לו יריבים רבים הרואים עצמם כנפגעיו.

 

בראש האופוזיציה עומדים נציגיהם של כמה מנהיגים בכירים המכונים "רבני בני-ברק" - בהם הרב שטיינמן - שהמשותף להם הוא השתייכותם למחנה הנגדי לרב אלישיב במחלוקות פנים-ליטאיות שונות. לטענתם, העיתון נוקט עמדה חד-צדדית מובהקת בנושאים ששנויים במחלוקת, ומבכר רבנים מדרג בינוני על פני בכירים מהם (למשל על-ידי חלוקת תארי כבוד מופלגים) - וזאת רק משום שהם מהמחנה ה"נכון".

 

בני-ברק מול ירושלים

בחודשים האחרונים, מאז שהרב אלישיב אושפז וחדל מלתפקד, נתפס "יתד נאמן" בעיני רבים כמי שפועל באופן עצמאי וללא הנהגה רוחנית אחראית. בעקבות כך, החל העיתון "לקדם" אל תוך הוואקום שנוצר את הרב שמואל אויערבך, המזוהה עם אותו מחנה של "פוסק הדור". אלא שלטענת מתנגדיו, זה - על אף ייחוסו המרשים וקשריו הענפים - אינו מהבכירים בציבור הליטאי ולא נחשב למנהיג פוטנציאלי כמו הרב שטיינמן.

 

הרב שטיינמן. מ"רבני בני ברק" (צילום: שוקי לרר) (צילום: שוקי לרר)
הרב שטיינמן. מ"רבני בני ברק"(צילום: שוקי לרר)

 

ה"בני ברקים" חששו כי "יתד נאמן" מנצל את היעדרותו של הרב אלישיב כ"מבוגר האחראי" כדי לקבוע עובדות בשטח ולהכתיר כיורשו, עוד בחייו, רב מדרג בינוני שלדעתם אינו ראוי להיות המנהיג הליטאי הבכיר. מכתב שהעביר אויערבך עצמו לשטיינמן, בו הזהיר אותו שלא להתערב בנעשה ב"יתד", חימם עוד יותר את הגזרה. הוא נתפס בחצרות הרבנים בבני ברק כחצוף במיוחד, ועודד אותם לפעול ביתר שאת.

 

בשלב זו החלו אנשי הרב שטיינמן לנופף בנשק מאיים במיוחד לעבר בכירי "יתד נאמן", למקרה שלא ייענו דרישותיהם: הקמת עיתון ליטאי מתחרה ש"יכבד את כל גדולי ישראל", עם גב כלכלי מוצק של איש העסקים שמעון גליק. במשך תקופה נראה היה כי האיום - יחד עם צעדים נוספים שיזמו מתנגדי "יתד" - עשה את שלו, כאשר ביחסים בין הצדדים נרשמה רגיעה יחסית, עד שאתמול טרף גליק את הקלפים

  

בדרך לבית המשפט?

נציגיו של איש העסקים האמריקני הגיעו בהפתעה למערכת "יתד נאמן" והודיעו חגיגית כי השיגו שליטה על הבעלות בעיתון וכי הם נהנים מתמיכה של רוב חברי העמותה המנהלת אותו - תוצאה של מהלך שקט שנעשה מתחת לרדארים של ההנהלה הנוכחית, בגיבוי רבנים ומשפטנים.

 

בו-במקום הודיעו אנשיו של גליק על פיטורי העורך הראשי נתן גרוסמן, הנחשב בחצרות הרבנים בבני-ברק ל"סדין אדום", וכמה עובדים נוספים. עוד על הכוונת: אנשי הוועדה הרוחנית המקורבים לבית הרב אלישיב, שמובילים את המאבקים האידיאולוגים של העיתון ומתווים את מדיניות חלוקת תארי הכבוד

לרבנים. השפעתם על דרכו של "יתד" גדולה לעיתים מזו של העורכים.

 

"סמכויות" השלטון החדש הן, איפוא, בדיוק כמו אלה של קודמו - אינן רשמיות, אך כמעט בלתי מוגבלות: מקביעת סדר היום לציבור החרדי, על רבניו ועסקניו, דרך בחירת נציגי הליטאים בכנסת, עבוֹר בעיצוב פסקי הלכה משמעותיים ועד להכתרת "גדול הדור" הבא. לא פחות.

 

אבל רגע לפני שבבני ברק משתכרים מהכוח העצום, נראה כי כדאי לדחות מעט את חגיגות הניצחון, שכן ההנהלה הישנה של "יתד" עוד לא אמרה את המילה האחרונה. מקורבים למערכת מכנים את המהלך של גליק "תרגיל מסריח", טוענים כי הוא לא חוקי ומבטיחים להיאבק בו בכל כוחם בזירה המשפטית. כעת אפשר שאת זהות יורשו של הרב אלישיב לא יקבע עוד "יתד נאמן". יעשה זאת בית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים