שתף קטע נבחר

לפני פינוי: "תהיה התנגשות נוראה עם החיילים"

תושבי גבעת האולפנה לא מתכוונים לוותר על הבית בלי מאבק. "יהיה פה עמונה פי ארבעה, נתניהו אחראי למה שיהיה פה", הזהירו אחרי שלטענתם רימה אותם והחליט על פינוי. דובר השכונה: הבתים לא מלגו, גם את אקירוב ואסותא לא יזיזו

"יהיה פה עמונה  פי ארבעה", מזהירים תושבי גבעת האולפנה, שהתבשרו אמש (שבת) על כך שחמישה ממבני השכונה בבית אל יפונו עד 1 ביולי. הם חשים מרומים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להיערך לפינוי.

  

גבעת האולפנה - הכתבות האחרונות:

חוק ההסדרה חוזר: "נתניהו עושה מגה-התנתקות"

בעלי הקרקע מברך את נתניהו על פינוי האולפנה

 

"ראש הממשלה אמר בעצמו שזו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה, והוא גם לא מתכוון לעמוד בה", אמר אחד התושבים, דידי דיקשטיין, "אנשים יראו שאנחנו נדחקים לפינה. אנחנו לא מובילים ולא יודעים מי יגיע לפה. אני חושש מהשלכות נוראות שיכולות להיות לדברים שיקרו פה, תהיה פה התנגשות, למרות שאנחנו אזרחים אוהבי המדינה. ההתנגשות בינינו לבין החיילים תהיה נוראה".

 

גבעת האולפנה. "תהיה פה התנגשות" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גבעת האולפנה. "תהיה פה התנגשות"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בחודש שעבר דחה בג"ץ את בקשת המדינה לדחות את פינוי חמשת המבנים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית וקבע כי הם יפונו עד 1 ביולי. אמש הודיע ראש הממשלה כי הוא מתנגד ל"חוק ההסדרה" שנועד לעקוף את הפסיקה וכי בכוונתו להעתיק את המבנים לשטח צבאי בבית אל. בתגובה הודיעו ח"כים מהימין כי "חוק ההסדרה" יעלה להצבעה ביום רביעי.

 

דובר השכונה, הראל כהן, האשים: "ממשלת אהוד ברק הושיבה אותנו בשכונת האולפנה החל מלפני 12 שנה תוך מתן תמריצים ומענקים, משכנתאות, סלילת כבישים מדרכות וחיבור לתשתיות". לדבריו, "שכונת האולפנה לא 'תועתק' גם אם הייתה בניין מלגו, ממש כשם שמגדלי אקירוב ואסותא לא יועתקו".

 

יואל פתל, תושב השכונה, אינו רוצה להתנבא מה יהיה ביום הפינוי, "אי אפשר לדעת מי יגיע לפה. לא מדברים איתנו, אנחנו לא צד במשחק לאורך כל ההליך הזה. כולם מבינים שפה זו התחלה של המאבק על כל ההתיישבות. עמונה 2 זה בהחלט דבר אפשרי. אנחנו מרגישים מרומים, נתניהו אמר שהוא מקפיא את ההכנות ובסוף עשה דבר אחר. הרעיון שנלך מפה לא בא בחשבון, כרגע אנחנו מכווננים לחוק ההסדרה. מדובר במאבק של כל ההתיישבות".

 

ראש הממשלה ושר הביטחון. "ברק הושיב אותנו כאן" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה ושר הביטחון. "ברק הושיב אותנו כאן"(צילום: גיל יוחנן)

 

בתשובה לשאלה כיצד מתמודדים התושבים עם הכוונה לפנות אותם מבתיהם, השיב פתל: "זו שכונה לא הומוגנית. יש אנשים שלוקחים את זה יותר קל, יש אנשים שלוקחים את זה יותר קשה, אבל כולם מבינים ששכונת האולפנה היא חזית המאבק".

 

"נתניהו, אנחנו מאוכזבים ממך" 

לדברי דיקשטיין, התושבים מאוכזבים מאוד מנתניהו. "העובדה שההחלטה

הזאת התקבלה בשבת זה חלק מהמשחק שהם משחקים איתנו, עושים לנו תרגילים. אני פונה לראש הממשלה ואומר - אנחנו מאוכזבים ממך, אל תיגרר אלא תוביל, אתה אחראי על השכונה ואתה אחראי למה שיהיה פה במקרה של פינוי".

 

את החודש שנותר להם עד לפינוי מתכוונים התושבים לנצל לפעולות מחאה, בעודם זוכים לרוח גבית מחברי כנסת ושרים מהימין שמסייעים להם בחקיקה. "ביום שני נצעד כולנו מהשכונה לכיוון הכנסת במשך שלושה ימים, כולל נשים וילדים", אמר דיקשטיין, "כל מי שיכול לבוא לעזור שיבוא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבעת האולפנה. "חזית המאבק"
צילום: גיל יוחנן
צועדים לכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
"החליטו בשבת, עושים לנו תרגילים"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים