שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האבולוציה של הגיבורים: האלמנה השחורה

  היא ערמומית, מוכשרת, סקסית וקטלנית, אבל לפחות בכל הנוגע להופעותיה על המסך, נטשה רומנובה הרוסיה - הידועה בכינויה "האלמנה השחורה" - מופיעה רק כעזר כנגדם של גיבורי העל. פגיעה במעמד האישה? סקרלט ג'והנסון עוד תשנה את זה

  יום האישה הבינלאומי צוין ברחבי העולם ביום שישי, ויצאנו לבדוק את מעמד האישה ביקום של גיבורי העל, דרך סיפורה של נטליה אליאנובה רומנובה, או כמו שהיא מוכרת בפי קרוביה ומעריציה הרוסים - נטשה רומנובה, או אלו האמריקנים - נטשה רומנוף. איך הפכה מנערה יתומה למתנקשת מיומנת? מדוע החליפה נאמנויות לאומיות וזוגיות? ולמה היא נדחקת תמיד למקום צדדי כסיידקיק של גיבורי העל הגברים? קבלו את האלמנה השחורה - גירל פאוור מסוג חדש וקטלני.  

   

  סופר-מארקט של סופר-הירוז - האבולוציה של הגיבורים ב-ynet:

   

  היסטוריה על הנייר

  מגני העולם החופשי נתפסים על פי רוב כאמריקנים, וכאלה הם גם גיבורי העל. לכן, נטשה רומנובה, הידועה בכינויה "האלמנה השחורה", היא עוף מוזר בנוף "הנוקמים" - שכן היא בכלל התחילה את הקריירה כאויבת גדולה של אמריקה. כפי ששמה מעיד על מוצאה - רוסיה. מחסלת מקצועית בשירות הקג"ב - זו נבלה וזו טרפה מבחינת המקארתיזם של שנות ה-50. עשר שנים לאחר מכן, אמריקה הליברלית הכירה באפשרות של סובייטים טובים.

   

  רומנובה היא סובייטית שמוחה נשטף בילדותה - כך לפחות היא מוצגת בהופעתה הראשונה מעל דפי הקומיקס של מארוול ב-1964, "Tales of Suspense #52". מדובר בסוכנת קשוחה ופיקחית שנוצלה בידי מפעיליה, עד שהתפכחה וחזרה בתשובה ואיחדה כוחות עם "הנוקמים", לא כדי לבגוד במולדתה - יותר כדי להציל אותה משליטיה ושלוחיהם הרצחניים.

   

  הופעת הבכורה של האלמנה השחורה ב"Tales Of Suspense #52" ()
  הופעת הבכורה של האלמנה השחורה ב"Tales Of Suspense #52"

   

  למעשה קורות חייה הספרותיים של רומנובה שלובים בהיסטוריה של המאה ה-20, והיחסים השבריריים בין ארצות הברית לברית המועצות. הקוריקולום ויטה של הגיבורה שלנו אף מתוארכים בהתאם להתפתחויות בזירה הפוליטית הבינלאומית. היא נולדה ב-1928 בסטלינגראד, וגויסה לשירותי הביטחון הסובייטים לקראת מלחמת העולם השנייה. בשדה הקרב אף נתקלה בקפטן אמריקה בשיתוף פעולה אמריקני-רוסי ראשון. משם דברים הלכו והסתבכו, כמו במציאות. 

   

  מתוך הסרט

   

   

  באין אויבים משותפים, החשדות והחששות של המעצמות התפרצו לכדי מלחמה קרה - גלויה וסמויה, ורומנובה השתלבה בה כמרגלת בשירות הסובייטים. היא יצאה לגיחות בארצות הברית ופעלה מבפנים נגד גיבורי על מקומיים. ההבנה כי היא עצמה מנוצלת על ידי מפעיליה, וכי אלו בגדו בה, הניעו אותה (כמו גם רוסים רבים - בעולם שלה וגם במציאות) לערוק למערב ולשתף פעולה עם אויביה לשעבר כחברת הסוכנות החשאית S.H.I.E.L.D - לאו דווקא נגד אמא רוסיה, אלא נגד אויבי האנושות. 

   

  אז מיהי האלמנה השחורה

  שלא כמו רוב שותפיה בברית הנוקמים, רומנובה לא ניחנה בכוחות על. היא פשוט רוצחת מיומנת וקרת רוח - תוצאה של סדרת אימונים מפרכים בלוחמה עם או בלי נשק, שעברה מאז היתה ילדה. עת התבגרה והפכה לפאם-פטאל יפהפייה, התווספו למכלול כשרונותיה גם מראה אטרקטיבי וסקס אפיל, אותם היא נכונה לנצל כדי לפתות ולתמרן את קורבנותיה. הנשק הנשי האולטימטיבי - לפחות בנוף גיבורי העל.

   

  האלמנה השחורה. נטשה רומנובה עוקצת ()
  האלמנה השחורה. נטשה רומנובה עוקצת

   

  כמו רוב רובם של גיבורי העל, גם רומנובה היא יתומה. הוריה נספו בשריפה והיא למזלה ניצלה על ידי החייל איבן פטרוביץ', שאימץ אותה. במקביל הרשויות זיהו את הפוטנציאל של נטשה הצעירה וגייסו אותה לפרויקט "האלמנה השחורה", שם שטפו את מוחה ומסמסו את זכרונותיה. כך הפכה מנערה שברירית למתנקשת חסרת רחמים, קרת רוח ובעיקר אכזרית - עוד תכונה נשית, יש שיגידו.

   

  מפעיליה בקג"ב גיבשו לה זהות בדויה כבלרינה, ואף הפגישו אותה עם הטייס אלכסיי שוסטקוב. השניים התאהבו והתחתנו. אך שוסטקוב, שהתחרה ביורי גאגארין על הזכות להיות האדם הראשון בחלל, הוכרז כנעדר אחרי תאונת מטוס. המוות שלו זוייף, אבל רומנובה האבלה יצאה לרעות ולהרע בשדות זרים - מעבר לאוקיינוס הפסיפי.

   

  האלמנה השחורה מתאלמנת מאלכסיי שוסטקוב ()
  האלמנה השחורה מתאלמנת מאלכסיי שוסטקוב

   

  בארצות הברית של אמריקה, רומנובה נתקלה באיירון-מן ובדרדוויל ותמרנה את הוקאיי כדי שישתף איתה פעולה. היתה זאת דרך פעולה שגרתית של "האלמנה השחורה" שפיתתה גברים כדי לחבור אליה, אולם בסופו של דבר גם היא לא עמדה בקסמיהם, וערקה כדי להפוך לחלק מקבוצת "הנוקמים".

   

  כאזרחית אמריקנית מצאה עצמה נאבקת באויבי המדינה, ובין השאר אפילו בשוסטקוב "שחזר מהמתים" כרד גארדיאן. המפגש עם אהובה טלטל אותה, והעלה מחדש זכרונות. שטיפת המוח הקפיטליסטית לא היתה יעילה כמו זו של הסובייטים. בנוסף החינוך הסוציאליסטי שקיבלה בילדותה המשיך להניע אותה גם בזירה האמריקנית, והיא התגייסה בין השאר כדי לסייע לעניי פורטו ריקו או להיפים.

   

  מי נגד מי

  מיפוי האויבים והידידים של האלמנה השחורה משתנה בהתאם לייחוס הלאומי שלה. כסוכנת סובייטית הציגו לה הבוסים במוסקבה את איירון-מן כמטרה לסיכול ממוקד - וזאת בין השאר בגלל קשריו עם מדענים רוסיים כמו אנטון ואנקו. הוקאיי, אותו פיתתה כמשת"פ, הפך בהמשך לבן זוג ושותף במסגרת "הנוקמים". על הדרך היא גם חלקה יחסי אהבה-שנאה עם דרדוויל, בין השאר על רקע אהבתו לאישה אחרת - אלקטרה - רוצחת מיומנת ואכזרית לא פחות ממנה.

   

  סקרלט ג'והנסון כאלמנה השחורה וג'רמי רנר כהוקאיי ב"הנוקמים" (מתוך הסרט ) (מתוך הסרט )
  סקרלט ג'והנסון כאלמנה השחורה וג'רמי רנר כהוקאיי ב"הנוקמים"(מתוך הסרט )

   

  העניינים סבוכים יותר כשמדובר בסופר-הירוז בני עמה, כיוון שכמוה וכמו רבים כל כך מבין מדעני ברית המועצות וסוכניה, שאלת הנאמנות צצה ועלתה שוב ושוב במהלך המלחמה הקרה. כאמריקנית מצאה עצמה בחברה טובה של עריקים כמו אביה המאמץ פטרוביץ', מורה ורבה אלכסיי ברושקין והמוטנטית לייניה פטרובנה. מצד שני, עברה ממשיך לצוץ ולהציבה בסיטואציות בלתי אפשריות כשהיא נאבקת באהובה שוסטקוב, שותפה לשעבר בוריס בולסקי ואף בנו של פטרוביץ', יורי.

   

  מעבר למסך הברזל

  הנוכחות הטלוויזיונית של האלמנה השחורה לאורך השנים היתה צנועה ודי זניחה למען האמת. ואם כבר הופיעה, זה קרה כעזר כנגדו של סופר-הירוז זכריים ובראשם איירון-מן, בסדרות שהוקדשו ל"הנוקמים". רק באחת מהן "The Super Hero Squad Show" הילדותית מ-2009 הוקדש לה פרק כדמות מובילה, ולנה הידי נתנה לה את קולה. מסתבר שהפליית נשים קיימת גם במארוול.  

   

  לנה הידי כאלמנה השחורה ב"Deadly Is the Black Widow's Bite"

   

  ב-1975 יזמה השחקנית והדוגמנית אנג'לה בואי (הידועה יותר כאשתו לשעבר של דיוויד בואי) סדרה המבוססת על מעללי רומנובה ודרדוויל, בה היתה אמורה לככב, אך פרויקט זה נפל. דווקא האישה האחרת בחיי דרדוויל "אלקטרה" קיבלה סרט משלה ב-2005 (בו כיכבה ג'ניפר גארנר, שהופיעה שנתיים לפני כן בתפקיד זה גם ב"דרדוויל" לצד בעלה לעתיד בן אפלק). במקביל ניסו אולפני ליונס גייט להציב את האלמנה השחורה כאלטרנטיבה בפרויקט משלהם, לו נכתב תסריט על ידי דיוויד הייטר. אולם גם זה נגנז בסופו של דבר.

   

  מי שהצליחה לחלץ את "האלמנה השחורה" מעולם הצללים שלה היא סקרלט ג'והנסון. הכוכבת ההוליוודית הזוהרת לוהקה לצד רוברט דאוני ג'וניור (איירון-מן) וגווינת' פלטרו (פפר פוטס) בסרט "איירון-מן 2" ב-2010. ג'והנסון אמנם נבחרה לתפקיד רק לאחר שאמילי בלאנט דחתה אותו, אך דמות היפהפיה הערמומית התלבשה עליה היטב, כך שהיא מיד זומנה גם לאיחוד הסופר-הירוז האולטימטיבי "הנוקמים". הצלחת שובר הקופות זימנה גם פרויקטים נוספים לצלע הנשית של החבורה.

   

   

  הביטוי הראשון להצלחה זאת הוא עוד להיט סופר-הירוז שצפוי ב-2014, "Captain America: The Winter Soldie". ג'והנסון תיקח בו חלק ניכר - הפעם לצדו של כריס אוואנס, הלא הוא קפטן אמריקה. היא גם תשוב ככל הנראה לסרט ההמשך המתוכנן של "הנוקמים".

   

  האם זה אומר שנכון לאלמנה השחורה גם סרט משלה? ג'והנסון כנראה מוכנה ומזומנה לאתגר שכזה - ועל פי נשיא מארוול, קווין פייג, ייתכן שזה יוגש לפתחה. "כבר התחלנו בשיחות עם סקרלט בנוגע לרעיון של סרט סולו, והתחלנו להעלות קונספטים", אמר לפני שנתיים וחצי. בינתיים נראה כי התנאים טרם הבשילו. האשה ממשיכה להמתין בבית. 

   

  דבר המומחה: ד"ר קורד סקוט

  למרות שהיא האשה היחידה בין "הנוקמים" (בסרט, היו עוד כמה בחוברות הקומיקס), ולא חברה מקורית בצוות, נטשה רומנובה היא כנראה המסוכנת ביותר מבינהם. במקור היא היתה מתנקשת פאם-פטאל בשירות הקג"ב בשיאה של המלחמה הקרה. בעוד שהאחרים אולי נלחמו באויבים כדי להכניע או לנטרל אותם, היא הרגה ביעילות אכזרית. מה שמסבך את העניינים אף יותר, זה שהמצפון שלה צץ באיחור, וגורם לה להתחרט על מעשיה. 

   

  נטשה מייצגת את התשוקה של הגבר לאישה שאינה כנועה, אלא אגרסיבית ויודעת מה היא רוצה. הרעיון של אישה שהיא גם רוצחת נוגד את המקובל בתרבות הפופ הרגילה. למרות שהתלבושת שלה צמודה, היא אינה כמו התלבושות הסטנדרטיות לנערות - עם חצאית ומחשוף. בסופו של דבר, היא מוכנה לעשות שימוש בקסמיה כדי להשיג את מה שהיא רוצה, אבל בשום אופן לא תשחק את הקורבן, אלא אם כן זה יניב לה הישג כלשהו.

   

  • ד"ר קורד סקוט מרצה באוניברסיטת לויולה בשיקגו

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סקרלט ג'והנסון כאלמנה השחורה
  לאתר ההטבות
  מומלצים