שתף קטע נבחר

חדש בארץ: למנוע הריון בגלולה - גם 5 ימים אחרי

לא נזהרתם במיטה? גלולה חדשה שעושה עלייה מונעת הריון גם חמישה ימים לאחר קיום יחסי המין. החיסרון: מחירה גבוה והיא דורשת מרשם רופא, מדווח "ידיעות אחרונות"

אופס, עשיתם את זה בחוסר זהירות? מעכשיו יהיה לכם יותר זמן להציל את המצב. לראשונה בישראל עלתה על המדפים גלולה למניעת הריון שיעילה גם חמישה ימים לאחר קיום יחסי מין.

 

הגלולה, הנקראת אלה ‭,(Ella)‬ מאריכה משמעותית את פרק הזמן שבו ניתן למנוע את ההריון הצפוי בהשוואה לגלולת היום שאחרי הקיימת בשוק זה שנים: מ‭72-‬ שעות - ל‭120-‬ שעות.

 

כתבות נוספות על אמצעי מניעה :

 

לדברי ד"ר ישעיה אריה, מזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה, הגלולה מעכבת את תהליך הביוץ משמעותית בזכות רכיב פעיל חדשני - ונחשבת ליעילה יותר מהדורות הקודמים גם אם נוטלים אותה כעבור זמן קצר מחמישה ימים.

 

"היא מהווה פתרון המרחיב את אפשרויות הבחירה לנשים, מקטין את הסיכון להריון לא רצוי וכמובן את שיעור ההפלות",‬ אמר. "עם זאת, חשוב להדגיש כי גלולות 'היום שאחרי' הן מוצרים משלימים לשוק אמצעי המניעה, ולא תחליפיים".

 

אבל לא הכל ורוד בגלולה החדשה. בניגוד לקודמותיה הזמינות לכל דורשת, היא נמכרת רק באמצעות מרשם רופא. גם מחירה גבוה יחסית: כ‭165-‬ שקלים לחפיסה, פי שלושה יותר מחפיסת גלולות סטנדרטית.

 

"חובת קבלת המרשם נובעת מכך שעדיין אין מספיק נתונים לגבי בטיחותה של הגלולה‭,"‬ הסביר אתמול פרופ' דניאל זיידמן, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה.

 

הגלולה, המיוצרת על ידי חברת התרופות הבינלאומית ‭,HRA‬ משווקת

באירופה מאז ‭.2009‬ לפני שנתיים היא אושרה לשימוש גם בארצות-הברית. בארץ היא הפכה לזמינה החל מיום שישי האחרון, לאחר שמשרד הבריאות אישר את השימוש בה ואת שיווקה על ידי חברת כצט.

 

בישראל מבוצעות מדי שנה בעשור האחרון כ‭20-‬ אלף הפסקות הריון, בין אם באמצעות גלולות ובין אם בהפלות, מרביתן של הריונות לא מתוכננים. על פי ההערכות, שוק אמצעי המניעה בארץ מגלגל כ‭160-‬ מיליון שקל בכל שנה, כש"שוברי הקופות" הם הגלולות היומיות (כ‭90-‬ מיליון שקל בשנה) וקונדומים (כ‭40-‬ מיליון שקל‭.( ‬
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלולה גלולות כדורים תרופה תרופות אמצעי מניעה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים