שתף קטע נבחר

דעה: עסקת בן דב - התספורת המכוערת מכולן

במקרה של האצ'יסון-בן דב נשכח ההיגיון הכלכלי הפשוט שהחוב קודם למניות. במקום לתת קדימות לבעלי האג"ח ולהפיל את החיסכון על בעלי המניות, הם מציעים תספורת לחוב, ורווח משולש למניות. אם בעלי האג"ח יסכימו - זה יהיה תקדים מסוכן

לב לבייב , בעל השליטה באפריקה, בוודאי מרגיש פראייר לנוכח הצעת האצ'יסון. גם יצחק תשובה עשוי לחשוש כי הוא הלך צעד אחד יותר מדי עבור מחזיקי האג"ח בהסדר החוב המתגבש בדלק נדל"ן.

 

ההצעה שרקחו בקבוצת האצ'יסון-בן דב היא התספורת המכוערת ביותר שידע שוק ההון הישראלי. סקיילקס תצא בהצעת רכש, לכאורה וולונטרית, אך במקביל נציגי האצ'יסון מתריעים בפני בעלי האג"ח שאם לא יסכימו - הם עלולים לספוג הפסדים נוספים.

 

לא רק שזו תספורת מכוערת, זו הצעה שמעוותת את כל מה שידוע ומוסכם על סיכונים בניירות ערך, על דיני תאגידים ועל סדר נושים בחברות בקשיים.

 

ההסדר המוצע כולל תספורת של ‭30%‬ לאיגרות החוב, בעוד בעלי המניות יוצאים ברווח. בזמן שהמשקיעים באג"ח מקבלים תספורת, בן דב (באמצעות סאני) מוכר להאצ'יסון את מניותיו בסקיילקס במחיר של פי 3 ממחיר השוק.

 

בדיני תאגידים קיים סדר ברור בין הסיכויים והסיכונים במניות ובאיגרות חוב. שיפור עסקי עשוי להתבטא בעלייה של ערך המניה ויכול להעשיר את בעלי המניות. מנגד, כאשר החברה בקשיים בעלי המניות הם האחרונים בתור לקבל את הפירורים הנותרים.

 

הסיכונים והסיכויים של מחזיקי האג"ח שונים: הרווח המובטח להם בעת ההנפקה מוגבל, אך במצב של קשיים או פירוק הם מקבלים את כספם לפני בעלי המניות. מכוח היותם נושים הם יכולים לקחת את החברה לפירוק ולנשל את בעלי המניות מזכויותיהם.

 

ראינו מקרה דומה בהסדר באפריקה של לב לבייב. לאחר הסדר החוב, מניית אפריקה נסחרה בכ‭95%-‬ מתחת למחירה בשיא. במסגרת ההסדר בעלי האג"ח קיבלו חבילה של איגרות חוב חדשות ומניות בחברה. לבייב, שרצה להישאר בעל שליטה, נאלץ להזרים לאפריקה מאות מיליוני שקלים מהונו הפרטי. במקביל, שווי מניותיו לאחר ההסדר היווה אחוזים בודדים משווי מניותיו בשיא פריחתה של אפריקה.

 

במקרה של האצ'יסון-בן דב נשכח ההיגיון הכלכלי הפשוט שהחוב קודם למניות. הם מציעים תספורת לחוב, ורווח משולש למניות. אם בעלי האג"ח יסכימו - זה יהיה תקדים מסוכן.

 

הטור פורסם הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
התספורת המכוערת ביותר שידע שוק ההון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים