שתף קטע נבחר

ג'יזס, הרב הכשיר את ישו

שמואלי בוטח הוא רב אורתודוכסי מזן אחר. לאחר שהפך לכוכב בזכות ספרו "סקס כשר", הוא מעורר סקנדל עם "ישו כשר" - ספר שמציג לנוצרים את חייו היהודיים של ישו, וליהודים - את "הבן האובד". עכשיו הוא גם רץ לקונגרס לאחר זכייה בפריימריז

הורים ישראלים אולי מזהים אותו מהתוכנית "שלום בבית" בערוץ הופ הורים, אבל בארצות הברית הוא כבר "גורו" של מיליונים, שעוקבים אחרי תוכניות הטלוויזיה והרדיו שלו, הבלוג שהוא מנהל ו-22 הספרים שכבר כתב והפיץ. קוראים לו הרב שמואלי (שמולי) בוטח, והוא רב אורתודוכסי כמו שלא ראיתם מעולם. לפני 12 שנים הוציא את הספר "סקס כשר" שהפך לרב-מכר ואותו ליועץ חדר המיטות, ולאחרונה הוציא לאור עוד כתב-יד שעורר סערה: Kosher Jesus ("ישו כשר").

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב בוטח לא מפסיק לנער את הממסד הרבני והדתי באתגרים שהולכים ונעשים מורכבים יותר ויותר. נדמה כי יש לו כישרון מיוחד לגעת בסוגיות הכי רגישות, תוך שהוא דורך לרבנים השמרנים (וגם לליברלים) על כל היבלות, בדרך למדור רבי המכר של ה"ניו-יורק טיימס". בעקבות ספרו האחרון הוא הוזמן לכנס "פסגת רמב"ם 2012", שנערך בבית החולים בחיפה - שם הרצה יחד עם הרב יחיאל אקשטיין, נשיא "הקרן לידידות" המגייסת תרומות מנוצרים אוהבי ישראל בעולם, על חשיבות הקשר בין יהודים ונוצרים ברחבי העולם.

 

וכאילו כל זה לא מספיק, הרב בוטח נמצא בדרך הבטוחה לכבוש פסגה נוספת - כיסא בקונגרס האמריקני, לאחר שביום שלישי גבר בקלות רבה, יש לציין, על מתמודדים אחרים בפריימריז שנערכו במחוז התשיעי (ניו-ג'רזי), ברוב של 58%. הרב תושב אנגלווד, יהיה כנראה הרב החרדי הראשון שיתמודד על כיסא בקונגרס מול נציג המפלגה הדמוקרטית, ביל פסקרל.

 

יהדות אמיצה ונועזת

את "כושר ג'יזס" כתב הרב בוטח לאחר מחקר ולימוד שערך כשש שנים. בספר הוא מתחקה אחר המקורות הקדומים של הנצרות, ומבהיר כי ישו היה בעצם רב יהודי שומר מצוות, שלחם נגד הרומים. לנוצרים הוא מציע להבין מי היה ישו, שלדבריו מעולם לא טען לאלוהות, וגם לא בגד בעמו, כפי שציירו אותו כותבים מאוחרים לתקופתו. עבור היהודים, הספר מחזיר את ישו כ"בן אובד" - כפי שנכתב בתקציר הספר - שלמעשה לא זנח את זהותו ונלחם נגד התרבות החומרית של הקיסר.

 

"כושר ג'יזס עורר סערה, אבל בסופו של דבר הוא השתלב יפה", אומר בוטח בראיון ל-ynet. "בהרבה מאוד קהילות בארצות הברית, בעולם וגם בארץ, הזמינו אותי להרצות על הספר. נוצרים ויהודים. לאחר יציאת הספר היו נגדי התקפות אכזריות, כואבות וקשות, אבל הגבתי לכולם במאמרים והסברים, במידה מסוימת הם הורידו את רמת הלהט. חלק מהרבנים שהביעו התנגדות הודו שהם כלל לא קראו אותו".

 

למה הצורך "לעצבן" אותם בכל פעם מחדש?

 

"כי אני מאמין בגישה אמיצה ונועזת של היהדות. אני לא חושב שיש דברים שצריך להחביא או להסתיר. לדעתי אין שום פריווילגיה לברוח מעיסוק בסוגיות שמטרידות היום מיליונים ברחבי העולם. ליהדות יש מה להגיד לאנושות, לכך היא נועדה. זו היהדות כפי שאני תופס אותה. מה המשמעות ביהדות אם היא לא מסוגלת לדבר בקול ברור, ולהנחות אותך בנושאים הכי משמעותיים בחייך?"

 

חיבור חשוב עם הנצרות. הרבנים אקשטיין (מימין) ובוטח (צילום: פול מלינג) (צילום: פול מלינג)
חיבור חשוב עם הנצרות. הרבנים אקשטיין (מימין) ובוטח(צילום: פול מלינג)

 

הרב בוטח לא פנה סתם כך לחקור את תולדותיו של "האיש ההוא". בעיניו השיח בין הדתות מאוד רלוונטי וחשוב. "אנחנו אמורים להיות 'אור לגויים, והנצרות - נרצה או לא - מבוססת על היהדות", הוא אומר. "זה זמן לאמץ את הקשר הזה, ולחזק אותו. החיבור הבין-דתי הוא משהו שאני מאמין בו, והספר שלי על ג'יזס היה בדיוק המוצר התיאולוגי לגשר שהרב אקשטיין בנה".

 

גם הרב אקשטיין מצדו לא מהסס להסביר למה חשוב לחזק ולשמור את הקשר עם נוצרים ברחבי העולם. "המסר שאני מנסה להעביר הוא שיש שינוי משמעותי ב-20-30 השנים האחרונות", הוא מעיד. "אני התחלתי את הקשר עם נוצרים בעולם באמצעות חיבור תיירותי, משם המשכתי לתרומות שמגיעות ל-170 ערים וישובים בכל רחבי ישראל ולהפעלת לובי חזק שפעיל למעננו פוליטית.

 

"בנקודת הזמן הזו ביחסים בן הדתות, אי-אפשר להסתכל על הנוצרים דרך השואה או האינקוויזיציה. צריך לראות אותם כבני ברית, ובוודאי שאחרי 11 בספטמבר, האינתיפאדה והטרור. אנחנו מחוברים בדרך שלא היינו מחוברים במשך 2,000 שנה, ואנחנו משנים את ההיסטוריה כחברים ושותפים מול איום משותף". 

 

אומר לנו שיש סקס כשר

הרב בוטח החל את דרכו כשליח חב"ד באוניברסיטת אוקספורד. רב צעיר ואנרגטי שנשלח לחזק את זהותם היהודית של סטודנטים בקמפוס המפורסם. אך עד מהרה הפך הרב ליועץ ואיש אמונם של סטודנטים רבים - יהודים ולא יהודים. דילמות על סקס וזוגיות היו אף הן על השולחן.

 

השאלות והתשובות של הרב (שו"ת, בעגה ההלכתית) התפתחו עד מהרה לספר על יחסים וכן, גם על סקס יהודי. "כתבתי את הספר בתור מענה לשאלות שכל הזמן נשאלתי על-ידי הצעירים בקמפוס", מספר בוטח. "הספר הפך מהר מאוד לרב מכר ותורגם ל-22 שפות, בהן עברית כמובן. אנשים רצו לדעת מה יש ליהדות להגיד על ההתמודדויות שלהם".

 

הרב שמואלי בוטח בכנס בבית חולים רמב"ם (צילום: פול מלינג) (צילום: פול מלינג)
הרב שמואלי בוטח בכנס בבית חולים רמב"ם(צילום: פול מלינג)

 

אבל הוצאת הספר הייתה נקודת מפנה משמעותית ביחסה של חב"ד בפרט, והקהילה החרדית-דתית בעולם ככלל, בכל הנוגע ליחס אל בוטח. רב שמדבר בצורה גלויה וישירה על נושאים כמו יחסי מין למיניהם?!

 

"רב אורתודוכסי שמוציא ספר כזה? ובכן, הייתה לכך תגובה מאוד חזקה", הוא אומר בלשון ההמעטה של השנה. "אנשים אמרו 'אתה רב, אתה לא יכול לכתוב על סקס'. אבל בשורה התחתונה, הספר מדבר בעד עצמו. הוא קירב הרבה מאוד יהודים ליהדות ולשמירה על טהרת המשפחה. הוא עזר למיליונים בעולם לאמץ מחדש את הזוגיות שלהם. אז איך אפשר להגיד על זה שזה 'לא טוב', או 'לא בסדר'"?

 

מה בעיניך הלקח הכי חשוב שהספר מביא לקוראים שלו?

 

"הרבה מאוד זוגות ברחבי העולם מרגישים שאיבדו את התשוקה אחד לשני, שהם חיים במערכת יחסים מנוכרת. ליהדות יש משהו לספר להם על זה, להדריך, לכוון. בניגוד לקתולים, ולהרבה דתות אחרות, היהדות לא רואה ביחסי מין פונקציה של הִתרבות. היהדות מדברת על זה כאמצעי לאינטימיות עמוקה עם בן אדם אחר. הפסוק הכי יפהפה שמתאר את זה בעיניי נמצא בספר בראשית פרק ב', פסוק כ"ד: 'עַל כֵּן יַעֲזָב אִישׁ אֶת אָבִיו וְאֶת אִמּוֹ, וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ, וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד'. זה פסוק שמתאר בצורה הכי נפלאה בעיניי מהי אהבה - 'בשר אחד'".

 

למה לדעתך יש הרבה אי הבנות בכל הנוגע לעולם הסקס ביהדות, שלא נדבר על מיתוס "החור בסדין"?

 

"כי לרוב אנשים יש מראש תמונה מאוד ברורה בנוגע ליחס של היהדות, או דת בכלל, לנושא יחסי המין. ההנחה הרווחת היא שדת וסקס לא קשורים אחד לשני. ברוב הדתות זה אכן נכון. מרי היא בתולה, ישו לא נשוי. אצלנו זה ממש לא ככה".

 

ובכל זאת, כשהוא מתבקש להגיב על תקנות חדר המיטות של חסידי גור, שמבוססות על אותן הנחות בדיוק, הוא לא מהסס לענות ישירות: "זו לא 'יהדות אותנטית', רחוק מאוד מזה. יהדות היא חגיגה של אהבה. הספר שלי מבוסס כולו על מקורות היהדות. אם הם כקבוצה החליטו לעשות אחרת, זה לא אומר שהם צודקים".

 

הבת משרתת בצה"ל

לצד טיפים על סקס ועל ג'יזס, הרב בוטח משתתף באין-ספור דיונים והסברה על מדינת ישראל. אחת מבנותיו משרתת היום בצה"ל, כחיילת שומרת תורה ומצוות.

 

הרב בוטח עם מייקל ג'קסון, חבר שהלך לעולמו (צילום: Getty Images imagebank) (צילום: Getty Images imagebank)
הרב בוטח עם מייקל ג'קסון, חבר שהלך לעולמו(צילום: Getty Images imagebank)

 

"היא לובשת את המדים בגאווה, כבחורה אורתודוכסית", הוא אומר. "בעיניי הבחירה שלה להתגייס היא לחלוטין 'קידוש השם'. אני אוהב את ישראל בכל לבי. מה שיהודים בנו פה הוא בעיניי לא פחות ממדהים ומעורר השראה. על הישראלים להיות גאים על ההקמה והצמיחה של המדינ הזו, כנגד כל הסיכויים. אני לא גיבור, לא מעמיד את חיי בסכנה כמו בתי, אבל אני עושה את חלקי".

 

וכשאתה מגיע לביקורים פה איך אנחנו נראים בעיניך?

 

"אני לא מוצא את הישראלים אולד-פאשן בכלל, חוץ ממאה שערים, מן הסתם. אני הייתי מאוד גאה

שהספר 'סקס כשר', פורסם בישראל. חשובה לי אישית ההשפעה על איך היהודים תופסים את היהדות שלהם. זה בהחלט קצת אירוני שההשפעה שלי היא יותר בעולם ופחות בארץ.

 

"בעיניי הגיעה העת לעמוד בקול ברור ולמחות נגד הניסיונות להפוך את היהדות שלנו לפונדמנטליזם וחושך. אנחנו לא יכולים לתת לקיצונים לקחת לנו את היהדות. כשקראתי על חרדי שצרח על חיילת 'פרוצה', פשוט לא יכולתי להאמין. בעיניי הוא תועבה. הדבר הזה הוא לחלוטין נגד כל דבר הכי בסיס ביהדות. זה עצוב מאוד. אם אתה חי חיים יהודים ואתה חלאה, זו בעיה גדולה. זה אומר שבעצם לא הבנת כלום". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פול מלינג
הרב שמואלי בוטח
צילום: פול מלינג
מומלצים