שתף קטע נבחר

מרד דוורים בר"ג: "לא נחלק את הברית החדשה"

עשרות דוורים שנדרשו לחלק עותקים של "הברית החדשה" לבתים ברמת גן סירבו לעשות זאת. לדבריהם, מדובר בחומר מיסיונרי, והחוק לכאורה אוסר זאת. הדואר: "מחויבים לפי חוק לחלק כל מה שנשלח". החלוקה עוכבה עד לבירור משפטי

עשרות עובדי "דואר ישראל" ממרכז החלוקה ברמת-גן מסרבים לחלק אלפי עותקים מספר "הברית החדשה", המיועדים לכל תיבות הדואר בעיר. לטענתם, הדבר אסור מבחינה הלכתית, וייתכן שאף על-פי חוק, והם דורשים לבדוק תחילה האם ניתן לחייבם בחלוקת החומר השנוי במחלוקת.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • צפו: מגילת אסתר במערב הפרוע

   

  הבוקר (יום ב') הגיעו הדוורים - בהם חילונים ודתיים - אל מקום העבודה ברמת גן, שם התבקשו, כמדי יום, לחלק עם דברי הדואר גם חומרי פרסום ותעמולה. כאשר גילו כי בין אלו יש גם אלפי ספרונים של הספר הקדוש לנוצרים, בתרגום לעברית, הודיעו לממונים עליהם כי אין בכוונתם לחלקם. הם פנו לחבר הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי – מפד"ל החדשה), ששוחח עם שר התקשורת משה כחלון, מנכ"ל המשרד ויו"ר הדואר, ודרש לעצור את החלוקה עד לסיום בירור העניין המשפטי - וכך הוחלט לפעול.

   

  "תמיד אנחנו מפיצים פליירים של כל מיני עסקים וארגונים, ואין לנו שום בעיה עם זה – בין אם מזדהים איתם ובין אם לא", סיפר ל-ynet אחד העובדים, "אבל הפעם זה משהו אחר. זה חומר מיסיונרי, ולמיטב הבנתנו יש חוק שאוסר את זה. זה לא עניין דתי, ולכן לא היה אפילו אחד במחלקה שהסכים לחלק". לדבריו, מנהלי החלוקה דווקא הבינו ללב העובדים ולא ניסו לכפות עליהם את החלוקה, ורק לאחר שהעלו את הנושא בפני דרגים גבוהים יותר, השיבו להם כי "אין ברירה".

   

  עובד נוסף, חובש כיפה, טען כי חלוקת הברית החדשה היא דבר הנוגד את השקפת עולמו. "ההלכה אוסרת עליי להפיץ חומר כזה, של עבודה זרה, וכשיש סתירה בין האמונה הדתית שלי למה שהעבודה דורשת ממני ברור לי מה אני מכריע", אמר, "זה כמו שמחר המנהל

  שלי יגיד לי לעבוד בשבת". הוא הוסיף כי לא מדובר במקרה הראשון שבו עובדי הדואר מסרבים לחלק את הספרונים, וסיפר כי חבריו העובדים בגדרה הצליחו לאחרונה גם הם להתחמק מעבודה זו, לעומת דוורים בפתח תקווה שדווקא ביצעו את החלוקה כסדרה.

   

  ח"כ אורלב, שקיבל את תלונת העובדים בעניין, אמר: "לא מתקבל על הדעת שדואר ישראל יהיה שותף להפצת חומר מיסיונרי לתושבי ישראל היהודים. יש להבהיר למיסיונרים כי החוק אוסר זאת. על דואר ישראל לסרב להפיץ את החומר המיסיונרי".

   

  מהדואר נמסר בתגובה: "חברת דואר ישראל בע"מ היא חברה ממשלתית הפועלת בהתאם לחוק הדואר, שעל פיו היא מחויבת לחלק כל דבר דואר שמגיע אליה לחלוקה. לחברת דואר ישראל אין זכות או יכולת לברור מה לחלק או לא. על כן, גם במקרה הזה דברי הדואר יחולקו בהתאם לחובתנו על פי החוק".


 •  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הברית החדשה. לא מחלקים
  צילום: AbleStock
  מומלצים