שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג, אמיר לוי

ארה"ב נגד נתניהו: "בונה בניגוד להתחייבויות"

רה"מ מתכנן לבנות 850 יחידות דיור בגדה - וגורם במחלקת המדינה מחה בשיחה עם ynet על "פגיעה במאמצי השלום". הפלסטינים טוענים שנתניהו מתגרה בהם ובחוק הבינלאומי, ובשלום עכשיו אמרו: עדיף הסדרה על מבול אישורי בנייה

ישראל בונה - ארה"ב מגנה: גורם במחלקת המדינה הביע הערב (יום ד') מורת רוח מהחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבנות כ-850 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון כדי לרצות את הימין. "הבנייה בהתנחלויות פוגעת במאמצי השלום וסותרת את ההתחייבויות של ישראל, בין היתר במפת הדרכים מ-2003", אמר הגורם האמריקני ל-ynet.

 

סערת האולפנה - הכתבות האחרונות:

הפינוי והפיצוי: הבטחה ל-850 דירות בהתנחלויות

אש בי-ם, המשטרה נערכת לחסימות בכל הארץ

נתניהו: החוק היה פוגע בהתיישבות, נבנה עוד

ההתקפלות והתירוצים: "לקפוץ ראש לבריכה ריקה" 

 

אחרי שהכנסת דחתה את "חוק ההסדרה" שהיה אמור למנוע פינוי של חמישה מבנים בגבעת האולפנה שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית עד 1 ביולי, הודיע ראש הממשלה כי הוא מתכנן לבנות 300 יחידות דיור חדשות בבית אל. בהמשך אמר כי הוא סיכם עם שר השיכון אריאל אטיאס על יציאה מיידית למכרזים לבניית 551 יחידות דיור בחמש התנחלויות. עדיין לא ברור מתי תחל בנייתן.

 

לפי התוכנית החדשה, 114 מבנים ייבנו באפרת, 144 באדם, 92 במעלה אדומים ו-117 באריאל. 84 יחידות דיור נוספות מיועדות לקריית ארבע, אך עדיין לא ברור אם הבנייה ביישוב זה אכן תצא לפועל. זאת, בנוסף ליחידות הדיור שייבנו לפי התכנון בבית אל.

 

"מתנגדים למאמצים להכשיר מאחזים" 

בעקבות הכרזתו של נתניהו על האצת הבנייה, אמרו במחלקת המדינה כי "עמדת ארה"ב לגבי ההתנחלויות של ישראל ברורה. אנחנו לא מקבלים את הלגיטימיות של המשך פעילות ההתנחלויות של ישראל. אנחנו מתנגדים לכל מאמץ להכשיר מאחזים לא חוקיים".

 

גם ברשות הפלסטינית תקפו בחריפות את תנופת הבנייה. "אנו מגנים בחריפות את ההחלטה הזאת אשר מחבלת במאמצי תהליך השלום שישראל מסרבת להתחייב אליהם", אמר נביל אבו רודינה, דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. 

 

עימותים מחוץ לכנסת בזמן ההצבעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עימותים מחוץ לכנסת בזמן ההצבעה(צילום: גיל יוחנן)

 

צמיגים בוערים בכניסה לירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
צמיגים בוערים בכניסה לירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מחאת האוהלים, גרסת האולפנה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מחאת האוהלים, גרסת האולפנה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אבו רודינה הוסיף כי ישראל "מסרבת להתחייב ליישום כל דרישות תהליך השלום, בהן מפת הדרכים", והדגיש כי המשך הבנייה בהתנחלויות פוגע ביציבות באזור. לדבריו, ממשלת ישראל מתגרה בעם הפלסטיני, בהנהגתו, באומה הערבית ובחוק הבינלאומי.

 

תושבי האולפנה מודים: "הפינוי בלתי נמנע" 

בארגון "שלום עכשיו" אמרו: "עדיף חוק ההסדרה ממבול אישורי הבנייה בהתנחלויות. נתניהו נכנע לנערי הגבעות ומוציא למכירת חיסול את חזון שתי המדינות. המתנחלים מוכיחים שוב שבאמצעות אלימות ואיומים הם יכולים לסחוט את קופת המדינה ולזכות במאות דירות החסרות בתוך ישראל".

 

בצהריים, במקביל לדחיית "חוק ההסדרה" בכנסת, הפגינו פעילי

ימין בירושלים והתעמתו עם שוטרים. המפגינים הבעירו צמיגים בכניסה לבירה ואף גרמו לשיבושים קלים בתנועת הרכבת הקלה. כמה מהם נעצרו. בהמשך הוקמו בגבעת האולפנה עשרות אוהלים במטרה להתנגד לפינוי בבוא היום.

 

תושבים בשכונה אמרו הערב כי הם מבינים שהפינוי בלתי נמנע. "כרגע אנחנו עסוקים בלהסביר לילדים שלנו מה הולך לקרות ומנסים למצוא דרכים להקל עליהם ולגרום להם לעבור את החוויה הקשה הזו בצורה הקלה ביותר שניתן", אמרו. "אנחנו מאוכזבים מאוד מהשרים שהבטיחו להצביע וברגע האמת לא קיימו את הבטחתם", הוסיפו.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואיתמר פליישמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "עמדת ארה"ב ברורה"
צילום: גיל יוחנן
נגד הפינוי, בעד החוק. הפגנה בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים