שתף קטע נבחר

ארדואן: נרשה ללמד כורדית בבתי ספר בטורקיה

בצעד שהגדיר כ"היסטורי" הודיע ראש הממשלה הטורקי לפרלמנט כי אם מספיק תלמידים יהיו מעוניינים בכך, יוכלו בתי הספר ללמד כמקצוע בחירה את השפה הכורדית. פעילים פרו-כורדים: עליו לעשות יותר, הצעד הזה "משול לדיכוי"

רגע של ליברליות מראש הממשלה הטורקי : רג'פ טאיפ ארדואן התיר, לראשונה בהיסטוריה של טורקיה, ללמד את השפה הכורדית כמקצוע בחירה בבתי הספר במדינה. כך דיווחה אתמול (ג') רשת BBC הבריטית. בהודעתו לפרלמנט אמר ראש הממשלה הטורקי כי מדובר ב"צעד היסטורי" שייצא לפועל אם מספיק תלמידים ידרשו ללמוד את המקצוע.

 

עוד בחדשות:

מחאה נגד רוסיה: "תומכת בהרג ילדים בסוריה"

מצאו שפה משותפת: ברהט עושים כבוד לסודנים

 

מחווה למיעוט הכורדי. ארדואן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחווה למיעוט הכורדי. ארדואן(צילום: רויטרס)

 

טורקיה נלחמת כבר כמה עשורים במורדים הכורדים שבדרום מזרחה ופעילים רבים למען זכויות הכורדים קוראים כבר שנים רבות להקמת אוטונומיה כורדית בטורקיה וכן לשפר את זכויותיהם התרבותיות של הכורדים. עשרות אלפי בני אדם נהרגו במאבק הנמשך כבר כמעט 30 שנה בין ממשלת טורקיה לתנועה הבדלנית הכורדית, ה-PKK, מפלגת העם הכורדי.

 

עם זאת, הפוליטיקאים הפרו-כורדים בטורקיה טוענים כי על ארדואן לפעול יותר למען זכויות הכורדים, אם בכוונתו לערוך רפורמה אמיתית ביחס כלפיהם. גולטן קיסנאק, פעיל פרו-כורדי וחבר מפלגת "השלום והדמוקרטיה", טען בראיון ל-BBC כי הצעד של ארדואן, לפיו תלמידים יוכלו ללמוד את השפה הכורדית רק כמקצוע בחירה, הוא "שווה ערך לדיכוי".

 

בתחילת השנה דיווחה התקשורת הטורקית כי המודיעין הטורקי מאשים את ישראל בכך שהיא עוזרת למחתרת הכורדית, ה-PKK. על פי הדיווח, מל"טים ישראליים מסוג הרון פעלו באזורים הטאי ואדנה בחודשים האחרונים, והעבירו מידע מודיעיני למחתרת הכורדית. המודיעין הטורקי העביר דו"ח בנושא, לאחר שאיתר שני מל"טים ישראליים באותם אזורים, לפני כחודשיים. לטענת הטורקים, המטוסים ללא טייס אוספים מידע מודיעיני, במטרה לסייע לפעולות של ה-PKK.

 

בשנים האחרונות דיווחו כלי תקשורת שונים על פעילות ישראלית לתמיכה

במורדים הכורדים בצפון עיראק, משם הם יוצאים לפעילות נגד טורקיה. ברשת טלוויזיה איראנית נטען על הצבת מל"טים וסוכני מודיעין בכירכוכ ובמוסול. שר החוץ של איראן האשים אף הוא את ישראל וארה"ב כי הן תומכות במורדים הכורדים. תחקירן השבועון האמריקני היוקרתי "הניו-יורקר" דיווח כי מאות ישראלים, בהם אנשי מוסד, פועלים בשטח הכורדי בצפון עיראק בניסיון לאסוף מודיעין על תוכנית הגרעין של איראן ואף מסייעים למיעוט הכורדי בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפעל עוד למען הכורדים? ארדואן
צילום: AFP
מומלצים