שתף קטע נבחר

המלצות החלב יעלו בשבוע הבא לאישור הממשלה

בדיון שנערך היום המשיכה שרת החקלאות להביע התנגדות להמלצות להפחית את מחיר החלב הגולמי ולהקל על ייבוא בטענה שהרפתנים הם שייפגעו ולא חברות החלב. מסתמן: ההמלצות יעלו כמות שהן לאישור הממשלה. הרפתנים: "על הממשלה לטפל ברשתות ולא להרוס את משק החלב"

אין הסכמה על המלצות ועדת קדמי בעניין משק החלב: משרדי האוצר, החקלאות והתמ"ת היו אמורים להתפשר ולנסח המלצות שמקובלות על כל המשרדים, בהתבסס על המתווה של קדמי אולם שרת החקלאות אורית נוקד נותרה נחושה בדעתה שההמלצות אינן טובות למשק החלב הישראלי ואף אמרה לשר התמ"ת שלום שמחון "הפסיקו לדחוף את החקלאות לתהום".

 

  • הרפתנים: תוך שנתיים - מחסור במוצרי חלב טריים

 

הישיבה בין נציגי המשרדים נערכה בצהריים בלשכת מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר שלאור תוצאותיה הכריז על אולטימטום: אם לא יושגו הסכמות השבוע, ההמלצות יעלו לאישור הממשלה כמות שהן ביום א' 24 ביוני. הרפתנים מצידם, נערכים לחידוש המחאות.

 

בין ההמלצות של ועדת קדמי: הורדת מחיר המטרה של החלב (מחיר החלב הגולמי - אותו משלמות חברות החלב לרפתנים), הורדת מכסים והגדלות מכסות יבוא גבינות ואבקות חלב ו"ייעול" רפתות קטנות. הרפתנים טוענים בתוקף שמשק החלב הישראלי הוא מהיעילים בעולם וההמלצות הללו יהרסו אותו עד היסוד.

 

מחיר החלב הגולמי יציג מ-2008, אך מוצריו עלו

בישיבה טענו הרפתנים כי הם החולייה האחרונה בשרשרת הרווח וכי מחיר החלב הגולמי לא השתנה מ-2008 בעוד שמחירי מוצרי החלב לצרכן רק עולים בשל פערי התיווך של רשתות השיווק וכי על הממשלה לטפל באלו ולא לפגוע בענף הרפת וברפתנים.

 

המחיר אותו מקבל הרפתן עבור החלב מפוקח ממילא על-ידי הממשלה שנראה כי אינה מסוגלת לטפל בגורמים האמיתיים הגורמים לעליית מחירי מוצרי החלב והמזון כמו המחלבות ובעיקר רשתות השיווק, כך טענו הרפתנים. עוד טענו כי הורדת מחיר המטרה לא תוריד את המחיר לצרכן, ושפתיחת שוק החלב לייבוא תביא לחיסול שוק החלב המקומי, אלא אם כן תטפל הממשלה בפערי התיווך מאחר שחברות החלב כיום יהפכו ליבואניות מחר.

 

יעקב בכר מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר לחלב מסר בתגובה: "פיצוץ המשא ומתן בנושא החלב הינו מבחינת הרפתנים הכרזת מלחמה. אנו לא נהסס לפעול במלוא התקיפות לטרפד הצעות אלו ונהלום בעוצמה בכל החזיתות ובכפוף לחוק".

  

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום (אבו) וילן אמר כי: "הרפתנים, ועימם כלל החקלאים, לא יתנו לממשלת ישראל להובילם כעגלי מרבק לטבח. ללא שום דיון עם הרפתנים ובנסיון ציני על גבם, מנסה הממשלה לחסל באבחת החלטה 500 רפתות מושביות קטנות ובינוניות ולשבור את מטה פרנסתם של אלפי חקלאים. הכוחנות הזו תיעצר. חקלאי ישראל יאבקו כנגד הניסיון לכפיית המכסות על הרפתנים ואני משוכנע כי שרי ממשלת ישראל לא ירימו ידם להחלטה נפסדת זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
אין הסכמה על המלצות משק החלב
צילום: shutterstock
מומלצים