שתף קטע נבחר

"ישראל הורסת את הביטחון התזונתי של אזרחיה"

"המושבים יכחדו, ענפי הדבש והזיתים בסכנה ומפעלי שימורים וירקות קפואים יסגרו, ואין הוכחה שהורדת המכס מורידה מחירים", זוהי נבואת הזעם של החקלאים, אם יוחלט להסיר את מכסי המגן על יבוא. "לפקידי האוצר אג'נדה קפיטליסטית קיצונית. אם יהרסו את החקלאות נעזוב את הגבולות"

לצד מאבק הרפתנים, החקלאים יוצאים לקרב נוסף: אבשלום (אבו) וילן, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל כינס הבוקר (יום ד') אסיפת חירום של חקלאי ישראל נגד המלצות ועדת קדמי  לבדיקת שוק המזון, שבחנה בשבועות האחרונים את יוקר המוצרים בישראל. הוועדה מבקשת לשנות את מדיניות מכסי הייבוא  של מדינת ישראל להמליץ על הפחתה משמעותית של המכסות ומכסי המגן על מוצרים מיובאים מה שלטענת חקלאי ישראל, ייפגע בהם אנושות.

 

 

"תחת הצונאמי של ההפגנות הצודקות - פוגעים בנו, ויהרסו את החקלאות בישראל, ששומרת על הקשר עם הקרקע", אמר בישיבה מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן. "נבקש מוועדת קדמי לא לגעת בפירות וירקות, גם התמ"ת ממליץ לא לגעת בתוצרת טרייה. בנושא החלב - דעת הקהל היתה איתנו. הציבור הבין שתופסים את הרפתנים על לא עוול בכפם. הנה מחירי מוצרי חלב עלו לאחרונה, אך מחיר החלב לא עלה, אז מי האשם פה?".

 

בעוד ועדת קדמי "לבחינת רמת התחרותיות והמחירים במוצרי המזון והצריכה" פרסמה היום קול קורא לסייע לה בהחלטותיה על הפחתת מכסים ומסי קנייה, החקלאים השמיעו נבואות זעם, שעיקרן קריסת ענף החקלאות כולו לנוכח פתיחת השוק לייבוא ללא מגבלות, באמצעות הפסקת הגנת המדינה על התוצרת המקומית.

 

מטעים יתייבשו, ענף הדבש ייעלם, יישובים כפריים יכחדו, מפעלי שימורים וירקות קפואים יסגרו בעקבות יבוא תירס ושעועית, וישובי הספר ינטשו, היות שרוב היישובים ליד הגבולות הם ישובים חקלאיים. "מדינת ישראל מתנדבת להרוס את הביטחון התזונתי של אזרחיה, ואת כל זה רוצה לעשות ממשלת ימין", אמרו שם. 

 

"באוצר יש חוליות חיסול של פקידי אוצר, גחמות של שנים שמתפרצות היום על קרקע ציבורית נוחה. הפקידים האלה הם חוליות החיסול שלנו", אמר בישיבה יו"ר מועצת הצמחים, צבי אלון. "קהל היעד שלנו הוא כמה עשרות אנשים שאכפת להם מארץ-ישראל. לא מקובל עלינו שרק לנו לבד אכפת מארץ-ישראל. אנחנו זקוקים לפרטנרים שיעיפו לנו מהעיניים את חוליות החיסול האלה".

 

רק אתמול, נשיא המדינה שמעון פרס, תמך בנאומו בכפר תבור במאבק הרפתנים: "לעיתים חושב אני ביני לבין עצמי - אילו בן גוריון היה חי עמנו - איפה היה נמצא היום? לי התשובה ברורה - בהפגנת הרפתנים. הרי הוא היה רפתן בגליל" אמר הנשיא.

 

לפי הערכות, ועדת קדמי תעביר את המלצותיה לוועדת טרכטנברג בסוף ספטמבר, לפני החגים. בגמר החגים, ההמלצות  יובאו להצבעות. בישיבת החירום הוחלט על הקמת צוות ניהול מאבק בנושאי הורדת מכסי המגן ופתיחת שוק המזון לייבוא. בצוות חברים כל מזכירי תנועות ההתיישבות וארגוני המגדלים. ירכז אותו מזכ"ל ארגון מגדלי הירקות מאיר יפרח ובראשו יעמוד וילן. הצוות ייפגש עם מקבלי ההחלטות, שרים וחברי כנסת, ויציג את עמדת החקלאים המתנגדת לעמדת האוצר הדוגלת בהורדה גורפת של המכסים.  

 

אין הוכחה שייבוא חופשי יוריד את מחירי מוצרי הצריכה

הדוברים בישיבה סימנו את פקידי האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה כאויבים הגדולים של החקלאות בישראל. "קפיטליזם זה כמו דת אצלם", אמרו. "ואי אפשר לשכנע אדם מאמין שאין אלוהים". עוד נאמר כי "בעת ישיבת הממשלה האחרונה בעניין משק החלב, הפקידים, ובראשם שאול מרידור (סגן הממונה על התקציבים באוצר), ניסו לשכנע שר שר לתמוך ברפורמה במשק החלב, ולעת עתה כשלו". לכן, הוחלט בישיבה, לפנות ישירות לשרים. "הממשלה מחליטה, לא פקידי האוצר", נאמר.

 

 

יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב, מוביל מאבק הרפתנים נגד המלצות ועדת קדמי, שנכח באסיפה היום אומר, כי החלב היה רק פרק ראשון בספר עב כרס שכתב קדמי לחיסול ענף החקלאות בישראל.

  

"ביבי מוליך את עמו שולל. למרות ההוכחה כי אין בייבוא חופשי להפחתת המחירים על מוצרי הצריכה, המנטרה הינה אותה מנטרה המשרתת את אנשי האוצר הקפיטליסטים המעוניינים כי אותם אנשים ימשיכו וירוויחו. הממשלה מוכרת חלומות לקהל הרחב ובסופו של דבר מי שיגזור את הקופונים הינם האנשים הגוזרים אותם גם היום" אמר בכר.

  

"ועדת קדמי הינה ועדה אנטי ציונית, מנותקת וחסרת אחריות, אשר שואפת להמיט חורבן על החקלאות הישראלית ועל אזרחי מדינת ישראל. אין מדינה בעולם הדואגת לאזרחיה, המתירה השמדת ענף משגשג ובעל משמעות ביטחונית כמו ענף החקלאות לטובת גזירת קופון פופוליסטי.

 

"כל מדינה בגוש האירו שומרת על ייצור מקומי בנפח 95% משוק המזון הטרי, ומתירה רק 5% לייבוא. ענף החלב בישראל טרם פתיחת המכסות מורכב מ-20% ייבוא. החקלאים והצרכנים בישראל ישלמו על גחמות ועדת קדמי. הם רוצים לייבא את הסבסוד האירופי לארץ ולהרוס את החקלאות כאן. שמדינת תל אביב תהנה מסבסוד השוויצרי והם יהרסו את ההתיישבות העובדת".

 

בישראל לא מגדלים אורז והוא נמכר בפער תיווך של 300%

אבשלום אבו וילן אמר: "הדיון הוא על עצם קיומה של החקלאות. ממשלת ישראל צריכה להחליט: או שרוצים חקלאות או שלא רוצים חקלאות. או שרוצים שנהיה בנגב ובגליל ונמשיך לגדל זיתים, או שלא. החקלאות הישראלית לא תהיה כשה לעולה ומולך לספינים של לשכת ראש הממשלה והאוצר.

 

"הצרכן הישראלי לא ייהנה מכל הוזלה, בדיוק כפי שקורה בחלב, מכיוון שרשתות השיווק ימשיכו למכור במחירים הגבוהים גם את הסחורה המיובאת ולגזור את פערי התיווך על חשבון הצרכן הישראלי. בישראל לא מגדלים אורז, ובכל זאת הוא נמכר ברשתות בפער תיווך של 300%".

 

וילן הסביר כי הסבסוד לחקלאות הישראלית עומד על 17% -וכולו מורכב ממכסי מגן לגידולים מסוימים. הסבסוד הממוצע לחקלאות במדינות המפותחות עומד על 23%, ורוב המדינות מסבסדות בשיעור גבוה מזה. "מתוך 36 מדינות ה-OECD, ישראל נמצאת במקום השלישי מהסוף, מקום 33 בסבסוד תוצרת חקלאית", אמר. "כלומר החקלאים בישראלי מקבלים הכי פחות עזרה מהמדינה". צבי אלון אמר: "רוצים להביא את הסבסוד מאירופה לכאן, או שנחיה כמו החקלאי הסיני והמרוקאי".

 

וילן הוסיף: "לא יהיה סבסוד ישיר, כמו באירופה. האם מישהו במחאה החברתית המבורכת יגיד: בואו ניתן מיליארדי שקלים ישירות לחקלאות? אף אחד לא יגיד זאת, זה לא יקרה וזה לא הגיוני. אבל הכל נעשה בציניות. באוצר רוצים לפתוח את השוק לייבוא בלי הסכמי סחר. כלומר בלי לקבל הטבות בייצוא בתמורה.

 

"רוצים לפתוח את שוק הדבש לייבוא, אבל בדבש, 25% מהשוק הוא במילא ייבוא, לפי הסכמי סחר. אם יפתחו את שוק הדבש לייבוא, הענף ייכחד. ומה יעשו עצים נשירים שזקוקים לדבורים? גם הענף הזה יכחד.

 

"גם בביצים הם יגעו. הרי אפשר לייבאן מטורקיה, אבל מה יעשו אז תושבי הצפון? על זה פקידי האוצר לא חושבים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, רוצה להגדיל את ייבוא שמן הזית כי נוצרו עודפים בעולם ואפשר למכור פה בזול. הוא שוכח שנטעו 200 אלף נטיעות בנגב, בדרום, במגזר הערבי. אז מה נעשה, נעקור אותם? ומחר יגמר העודף ויהיה מחסור בעולם אז מה יקרה למחירים? ולא יהיה ייצור בארץ. אז לא עדיף מחיר אחיד מאשר תנודות חדות"?

 

יעקב בכר, מנכ"ל מועצת החלב המליץ על "יום הזעם של ההתיישבות העובדת", המלצה שככל הנראה לא התקבלה בינתיים. "כיוון שהמלחמה דרמטית אין מנוס מלתת מכה", אמר. 

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (וולוולה) שור אמר: "המאבק הזה צריך להיות חסר פשרות ולא צמחוני. מדובר במאבק קיומי. לא נוותר ואף ננצח כי אנחנו צודקים. דעת הקהל תבין אותנו. מי שלא מבין שמדינת ישראל לא יכולה להתקיים בלי ענפי חקלאות טובים לא מבין מה זו ציונות. חקלאות זה כמו ביטחון. בגבולות רואים מה זאת חקלאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הדיון הוא על עצם קיומה של החקלאות. הממשלה צריכה להחליט: או שרוצים או שלא רוצים חקלאותאבשלום אבו וילן
צילום: דודי ועקנין
"לא נחיה כמו החקלאי הסיני". צבי אלון
צילום: כרמל בעהם
המליץ על יום הזעם של ההתיישבות העובדת. יעקב בכר (מימין)
צילום: שימי נכטיילר
מומלצים