שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כף רגל "בוערת": בעיה של אצנים ומדוושים

  אם אתם חשים כאב עז בכרית כף הרגל, שמזכיר דקירת סכין או זרם חשמלי, יכול להיות שאתם סובלים מתסמונת "רגל בוערת", שנגרמת בגלל לחץ שמופעל על העצבים בכף הרגל. איך מטפלים ומה אפשר לעשות כדי להימנע מניתוח? מומחה מסביר

  תסמונת "רגל בוערת" מתאפיינת בכאב שורף בכרית כף הרגל, ולעתים מתבטאת גם בהקרנה של כאב לכיוון הבהונות. תסמונת זו יכולה להתרחש במרבית הפעילויות הכרוכות בנשיאת משקל על הרגל כגון הליכה, ריצה ורכיבה על אופניים.

   

  היא שכיחה במיוחד ברכיבת אופניים ובפרט במסלולים ארוכים. התסמונת עשויה להתפתח במהירות או בעוצמה גדולה יותר ברכיבה בדרכים הרריות, משום שהטיפוס יוצר לחץ גדול יותר בעת הדיווש. הכאב נגרם כתוצאה מכך שעצבים נלחצים בין ראשי עצמות המסרק בכף הרגל. ראשי עצמות המסרק נמצאים בחלקה הקדמי הרחב של כף הרגל ("הכריות"), ממש לפני הבהונות.

   

  רוצים עוד עצות בריאות? היכנסו לעמוד פארם נט

   

  כתבות נוספות על טיפול ב כאב :

   

  המונח "רגל בוערת" מתייחס לתחושת כאב או שריפה הנגרמת כתוצאה מלחץ על העצב. הלוקים בכך מתארים את הכאב כחיתוך של סכין, דקירה, זרם חשמלי או תחושת נימול, כולם סוגי כאב המאפיינים כאב הנובע מגירוי עצבי. לרוב הוא ממוקם באזור בין האצבע השלישית והרביעית או בין השנייה לשלישית, לעתים מפושט ולעתים ממוקד.

   

  העצב ממוקם בין שתי עצמות מסרק בכף הרגל. כשאדם הולך, רץ או מדווש, כף הרגל נעה ואיתה נעים העצבים ולעתים עשויים להימעך או להילחץ תחת ראשי עצמות המסרק. בנוסף, בעמידה על הבהונות, נגרמת מתיחה של עצבים שעשויה אף היא להוביל לגירוי עצבי.

   

  בהליכה נורמלית וברכיבה, מבצעת כף הרגל סיבוב פנימי וחיצוני. אצל אדם בעל כף רגל שטוחה (פלטפוס), מתרחשת תנועה של סיבוב חיצוני מוגבר, ואילו במקרה של קשת כף רגל גבוהה (הולפוס) מתרחש סיבוב פנימי מוגבר.

   

  סיבוב יתר פנימי או חיצוני עשוי לגרום לגירוי העצב בכך שגורם למתיחה של העצב. בנוסף, הרקמה הרכה שמקיפה את העצבים מגבילה את יכולת התנועה של העצב, לוכדת אותו, ומונעת ממנו לנוע בחופשיות.

   

  כדאי תמיד לשלול בעיות רפואיות אחרות שעשויות לחקות כאב עצבי. בעיות גב המערבות פגיעה עצבית עשויות לגרום לכאב מוקרן בכף הרגל. לכידה עצבית לאורך מסלול העצב (לאחר שיוצא מחוט השדרה) עשויה ליצור בעיה שנוספת לבעיה המקומית בכף הרגל (מצב שמוכר כפגיעות כפולות של מעיכה).

   

  גירוי עצבי בכף הרגל עשוי לנבוע גם מאזורים אחרים כמו הקרסול הפנימי, קדמת הקרסול או בסיס העקב. סוג הכאב יהיה דומה אולם מיקום הכאב הוא שונה. תופעות אלו קרויות תסמונת תעלת הקרסול, לכידת עצב עצם העקב ותסמונת תעלת הקרסול הקדמי.

   

  במידה ומאבחנים בעיה מסוג זה, כמובן שיש לטפל בה בהתאם. בנוסף, יש כמה מחלות אחרות שעשויות לחקות כאב עצבי, אך בניגוד לתסמונת הרגל הבוערת לא גורמות לכאב אותו חווים בעיקר בעת רכיבת אופניים.

   

  ברכיבת אופניים גורם סיכון נוסף (מלבד נעליים לוחצות) הוא דוושות קטנות, במיוחד כשהרוכב הוא בעל רגליים גדולות. במשטחי דוושות קטנים הלחץ מתרכז בשטח קטן יחסית בכרית כף הרגל, להבדיל מפיזור רחב יותר במקרה של דוושות גדולות.

   

  לעיתים להקל על הכאב בעזרת זריקות קורטיזון, אך טיפול זה לרוב אינו נחוץ וכואב לכשעצמו. אולם, במקרים בהם כל הטיפולים השמרניים נכשלו, מומלץ לנסות טיפול בקורטיזון לפני שבוחרים בטיפול כירורגי.

   

  הנה כמה פתרונות ליישום לפני פנייה לטיפול בזריקות או ניתוח:

   

  לרוב רוכבי אופניים נוטים לסבול מתסמונת "רגל בוערת" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  לרוב רוכבי אופניים נוטים לסבול מתסמונת "רגל בוערת"(צילום: ירון ברנר)

   

  התאימו את שרוכי הנעליים

  הקשר של השרוך העליון הקרוב ביותר לקרסול הוא שמונע מהרגל "לטייל" בתוך הנעל. הדקו את השרוך ככל שנחוץ, אך השאירו את השרוך הקרוב ביותר לבהונותיכם רפוי, ליצירת חלל מרבי באזור זה.

   

  השתמשו ברפידות וגרביים דקים

  הדבר יאפשר לרגל יותר מקום להתנפח. אפשרות זו מועילה במיוחד במקרה ומידת הנעלים גבולית.

   

  התאמת אופניים ומיקוד מחדש של הלחץ

  רוכבים רבים פותרים את בעיית הרגל הבוערת על ידי הזזת הקליטים לאחור עד 8 מ"מ. "חסידי המרחקים הארוכים" עשויים לבחור להזיז לאחור את הקליט למכסימום האפשרי. הם אפילו עשויים לקדוח חורים חדשים מאחור.

   

  במידה והשתמשתם בפתרון הזזת הקליטים לאחור בשיעור של שניים עד ארבעה מ"מ, עליכם להנמיך את האוכף באותו שיעור. אולם אם הזזתם אותם ביותר מארבעה מ"מ, הנמיכו את האוכף כמחצית ממידה זו. לדוגמא, אם הקליטים הוזזו לאחור בסנטימטר אחד, הנמיכו את האוכף בחמישה מ"מ.

   

  הוספת ריפוד לעצמות כף הרגל

  ריפודים אלו ממוקמים על הרפידות או בנויים בתוכן בדיוק מאחורי כריות כף הרגל. הם פורשים את עצמות כף הרגל באופן שמפחית את הלחץ על העצבים העוברים ביניהן.

   

  החליפו את הדוושות לגדולות יותר

  אלו מאפשרות פיזור טוב יותר של העומס על כרית כף הרגל.

   

  קנו נעליים חדשות

  חפשו דגם נעל שבו אזור הבהונות רחב וגבוה יותר, הסוליה קשה יותר והנעל בעלת מדרס אנטומי עם תמיכה מובנת לכרית כף הרגל.

   

  התאמת מדרס ביו-מכאני לכף הרגל

  אמצעי ההתאמה המקצועי והמדויק ביותר הקיים. מדרסי פלסטיק או פחם מותאמים אך ורק על ידי מומחי כף רגל שהתמחו והוסמכו בשיטה זו. המדרסים הביו-מכאנים תורמים לייצוב מפרקי כף הרגל, תמיכה בקשתות, והפחתת העומס מאזור ראשי עצמות המסרק באמצעות ריפוד המובנה בתוכם.

   

  יש ליידע את איש המקצוע שאתם עוסקים ברכיבת אופניים, כי פעולת כפות הרגליים ייחודית בספורט זה, ושונה מתפקוד כף הרגל בזמן הליכה וריצה. דיווש בעת רכיבת אופניים מאופיין בפעילות של קדמת כף הרגל ולא בפעילות של העקב. הנחת היסוד היא שאם נפחית את הלחץ באזורים הרגישים, תפחת הנפיחות של העצב והכאב יתפוגג.

   

  האבחון נעשה על ידי הערכת המנח הביו-מכאני של כף הרגל וחיפוש הקשר בין מנח או תנועה לקויה של כף הרגל ובין הסימפטומים. תיקון מנח לקוי מסוג זה עשוי להפחית את הלחץ באזור העצבי. מדרסים ביו-מכאנים הינם דקים וקשיחים, והכנת תבנית הגבס מתבצעת כאשר כף הרגל מצויה במנח "ניטרלי" ללא נשיאת משקל.

   

  חפשו נעליים עם מקום רחב לבהונות ומדרס אנטומי כדי למנוע את הכאב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חפשו נעליים עם מקום רחב לבהונות ומדרס אנטומי כדי למנוע את הכאב(צילום: shutterstock)

   

  פיזיותרפיה

  לאחר אבחון הבעיה, פיזיותרפיה עשויה לתרום להפגת הכאב והקלה בלכידת העצבים, עד כדי שחרורם המוחלט באמצעות טכניקות יעילות המונעות מעצמות כף הרגל ללחוץ על העצב. אחת הטכניקות מכונה מוביליזציה, ופירושה הנעה של עצמות סמוכות בתנועות קטנות על מנת להפחית נוקשות ולשפר את התנועתיות. בנוסף, מבוצע עיסוי עמוק המשחרר את הרקמה הרכה סביב העצב.

   

  אמצעי טיפול נוסף הוא גירוי חשמלי שמפחית את הנפיחות סביב העצב ומפיג את הכאב, וניתן ליישמו גם לאורך המסלול העצבי בגפה. אמצעי טיפול אחר הינו האולטרסאונד. גלי האולטרסאונד יוצרים חום וגורמים לבנייה מחודשת של הרקמה, ולהפחתת הנפיחות והכאב. ניתן לבצע אולטרסאונד בשילוב עם ג'ל נוגד-דלקת על מנת להגביר את ההשפעה נוגדת-הדלקת המקומית (ע"י חדירה של התרופה הפעילה אל תוך הרקמה).

   

  שיטת טיפול יעילה ביותר מכונה "דינאמיקה עצבית". טכניקה זו מערבת ניוד של העצב ממקורו (בגב) כלפי מטה לקצותיו ההיקפיים בכף הרגל. טכניקה זו יעילה כטיפול בפציעות מעיכה של העצב במספר מקומות בכך שמשחררת את העצב מהרקמות המקיפות אותו.

   

  טיפול בזריקות

  לעתים עשויה הזרקת חומר אלחוש מקומי ותמיסה סטרואידית לתרום להקלה בכאב מאחר והיא עוזרת לשחרר הידבקויות - רקמות צלקתיות שכובלות את העצב ומונעות תנועתיות תקינה של העצב כתוצאה מהמעיכה המתמדת ומהמתיחה שלו. טיפול זה מומלץ כשיתר האמצעים הקונבנציונאליים נכשלו.

   

  ניתוח

  ניתוח מערב את הסרת הנפיחות העצבית ומשחרר את כליאת העצב (neuroma). התוצאה היא חוסר תחושה בצידי שתי הבהונות, אך יחד עם אובדן התחושה נעלם גם הכאב. לעתים נדירות בלבד יהווה חוסר תחושה זה בעיה והפציינטים בדרך כלל מרוצים. ניתן בדרך כלל לחזור לרכוב בין שלושה לארבעה שבועות לאחר הניתוח.

   

  הניתוח מומלץ רק עבור אותם מקרים בהם נכשלו כל יתר הטיפולים השמרניים. סיבוכי ניתוח אפשריים שספורטאי חייב להביאם בחשבון הינם חזרת הכאב או הופעת דלקת וכאב לאחר הניתוח שמקורם בגדם העצב הנותר.

   

  רוקחת סופר-פארם שירלי קטרון מוסיפה מוצרים משלימים להרגעה וטיפול:

   

  • כריות או מדבקות סיליקון רב פעמיות מגיעות בצורות וגדלים שונים, לשימוש על עקב או כריות כף הרגל. הן משמשות לשחרור לחץ. הסוגים הקיימים של חברות אוריאל ושול.

  • מחיר: 40-90 שקלים, בהתאם לגודל.

   

  • תחבושת אלסטית מצננת של חברת אוריאל להקלת כאבים

  • מחיר: 22 שקלים

   

  • מלחים שונים לאמבט להרגעת הרגליים באופן כללי יכולים לעזור גם במקרה זה
  • מחיר: כ-20 שקלים.

   

  • טלק של חברת אוריאל להרגשת קרירות והרגעה

  • מחיר: 35 שקלים

   

  הכותב הוא פיזיותרפיסט מוסמך M.Sc.P.T, מנהל המעבדה לחקר ההליכה והתנועה, המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) ומנכ"ל איימקס - המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עיסוי עמוק משחרר את הרקמות ועוזר להעלים את הכאב
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים