שתף קטע נבחר

הרב עמאר: הכרה ברפורמים? "היה לא תהיה!"

במכתב חריף דורש הרב עמאר מכלל הרבנים להגיע לכנס חירום, על מנת לטכס עצה נגד הרפורמים, ולהתפלל כי האל יעצור "המשחיתים והמחבלים בכרם ה' צבאות". הרפורמים בתגובה: הרב עמאר - "איש ריב ומדון ומחרחר שנאת אחים"

לאחר שהצהירו בתחילת השבוע על כוונתם לפעול נגד החלטת המדינה להכיר בראשי קהילות לא אורתודוכסיות כרבנים, ולהעניק להם תקציבים - מוציא היום (ג') הרב הראשי, שלמה עמאר, מכתב למאות רבני יישובים בארץ , ובו התבטאויות חריפות נגד הזרמים הלא אורתודוכסים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

במכתב שכותרתו "לא עת לחשות" קורא הרב עמאר לרבני ישראל האורתודוכסים, להגיע לכנס שייערך ביום שלישי הבא בבית הרבנות הראשית לישראל, ודורש כי "איש בל ייעדר לעת כזאת".

 

"הננו לגלות צערנו וכאבנו הנורא על כבוד שמים שנתחלל, ועל רמיסת התורה ונתינת יד לעוקרי והורסי היהדות, שכבר הביאו חורבן איום ונורא על ישראל בתפוצות", כותב הרב הראשי הספרדי. "ועתה מחפשים הכרה גם בארץ ישראל שיהיו עוקרי הדת מוכרים כאנשי דת".

 

הרפורמים - "משחיתים ומחבלים בכרם ה"

בהמשך המכתב הוא מכנה את הרבנים הרפורמים בכינויים קשים, ואומר כי "משנאי ה' נשאו ראש, והרשעים כים נגרש השקט לא יוכלו... היה לא תהיה", משפט המוכר מהימים שקדמו לפינוי חבל קטיף, ונאמר על ידי הרב מרדכי אליהו ז"ל, שכיהן אף הוא כ"ראשון לציון" בעבר.

 

הוא קורא לטכס עצה נגד הרפורמים, ולהתפלל כי "שוכן מעונה" ישמור "על תורתנו הקדושה... לבל יחלו בה ידיים זרות, ולעצור המשחיתים והמחבלים בכרם ה' צבאות".

 

בסוף החודש שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי המדינה תסכים להגדיר מנהיגי קהילות רפורמיות כ"רב של קהילה לא-אורתודכסית" - מהלך שסולל את הדרך לתקצובם, בדומה למימון רבנים המכהנים מטעם הרבנות הראשית. ההחלטה עוררה זעם בציבור האורתודכסי, ורבנים בכירים טענו כי "אי-אפשר לקרוא 'רב' לחיקוי וזיוף".

 

הסערה הגיעה לשיאה בשבוע שעבר, עם הכרזתו של שר הדתות, יעקב מרגי, בוועדת הכספים בכנסת כי שופטי בג"ץ שדנו בעתירת התנועות הרפורמית והקנסרבטיבית, פעלו בניגוד אינטרסים. "יש תחושה של אג'נדה", אמר. "היה עליהם לפסול את עצמם".

 

הרב עמאר לנתניהו: הצל את עמנו מן החרפה

האיגרת ששלח הרב עמאר, יוצאת שבועיים לאחר מכתב שכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו לפני כשבועיים, עם פרסום החלטת המדינה. "גדול כים פחדי ועמוק עמוק כאבי מההחלטה בה נזרע גרעין להכרה באנשים המכנים עצמם בתארי רבנות, ולא במשפט, והמה מזעזעים את אישיות הקיום של אומתנו, בהושיטם יד פתוחה ורחבה להתבוללות בין העמים..."

 

הרב עמאר מזהיר את נתני מפני הרפורמים, שלדבריו מאיימים על הרקמה "העדינה והשבירה" של החברה הישראלית, ומבקש ממנו "להציל את עמנו מן החרפה הזאת, ולא ייכתב בהיסטוריה חלילה וחס, שתקופתך היא שהמיטה אסון זה".

 

"הרמת יד על בית המשפט העליון"

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מכנה בתגובה את הרב הראשי כ"איש ריב ומדון ומחרחר שנאת אחים, וזאת על אף התדמית המתונה והנעימה אותה הוא מבקש להציג ברבים".

 

לדבריו, "הוויכוח בין זרמי היהדות הנו ויכוח לגיטימי וחשוב, וכל אדם זכאי לדעתו". הוא אומר כי מכתבו של הרב עמאר ממחיש כי "הרבנות הראשית בישראל איבדה את יכולתה לשמש כמקור להשראה רוחנית וציבורית... יוסיף הרב עמאר לנצל את מעמדו הציבורי על מנת להסית ולפגוע ואנו נמשיך לבנות קהילות, ולחזק את קשריה של מדינת ישראל עם יהדות התפוצות".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אומר כי "מכתבו של הרב עמאר הוא לא פחות מהרמת יד על

בית המשפט העליון. הדבר מלמד על התהומות אליהן הידרדרה הרבנות הראשית תחת הנהגתם של הרבנים עמאר ומצגר. הרב הראשי נושא בתפקיד ממלכתי, ממומן על ידי משלם המיסים, אך הדבר לא מפריע לו לכנס את הכפופים לו, אף הם עובדי מדינה, כדי למחות כנגד פסק דין חלוט של בית המשפט".

 

הס תולה את העיתוי ב"חוק עמאר", המבקש להאריך את כהונתו של הרב הראשי הספרדי: "הרב עמאר מקצין את התבטאויותיו משום שהוא מצוי בעיצומו של קמפיין פוליטי להארכת הקדנציה שלו בעשר שנים נוספות. כנראה הוא מרגיש שהוא בפריימריז". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"איש בל ייעדר". הרב שלמה עמאר
צילום: יואב זיתון
"עוקרי והורסי היהדות"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים