שתף קטע נבחר

4:45 לפנות בוקר: עצרת חרדים נגד הגיוס

בשעה שמיועדת ל"רחמי שמיים" יתאספו בכיכר השבת חרדים מכל הזרמים, לעצרת תפילה נגד גיוס בני ישיבות: "מחויבים אנו להיות מוכנים למסור נפש על זה, וחלילה להתפשר"

משלבים כוחות נגד הגיוס: רבנים בכירים המייצגים זרמים חרדיים שונים קוראים לציבור להשתתף בעצרת תפילה ומחאה שתיערך מחר (יום ב'), לקראת פרסום המלצות ועדת קש"ב בנוגע לגיוס תלמידי ישיבות לצה"ל ולשירות הלאומי-אזרחי. העצרת נקבעה לשעה 4:45 - "אשמורת הבוקר, המיועד לרחמי שמים" – בכיכר השבת בירושלים, ובאופן חריג נקראו להשתתף בה גם נשים וילדים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

  

במודעה שפרסמו רבני "העדה החרדית" - ובראשם מנהיגה, הרב יצחק טוביה וייס - הם מזהירים מפני "השלטונות", שלטענתם "בתואנות שונות ומשונות רוצים להסיר מסך המבדיל בין יראי ה' למחללי ומפירי התורה, להזדקק יחד בכור ההיתוך שלהם... בשעת הגזירה חובתנו להרעיש תבל ומלואה ולבצר החומה ולא להיגרר חס וחלילה לפשרות וויתורים בעניינים אלו שנפשנו תלוי בו. אין מקום לוויתור ופשרה – לא בצורה של שירות לאומי או אזרחי, יהיה כל אשר יהיה".

 


לקריאת הפשקוויל המלא - לחצו על התמונה

 

עוד הם מצהירים הרבנים: "במסירות נפש מוכנים אנו להילחם על שלמות תורתנו הקדושה, ולא להקריב שום אחד מישראל למולך הצבא" (סמל לעבודה זרה).

 

את מכתבם הם חותמים בברכת "כל המקבל עליו עול תורה – מעבירין ממנו עול מלכות ועול דרך ארץ".

 

לא רק הקיצונים

אף שבדרך כלל הזרם החרדי המרכזי אינו משתף פעולה עם העדה החרדית - שהיא פלג קיצוני יותר - פרסמו רבנים בכירים וראשי ישיבות שאינם שייכים לה "קריאת קודש" לציבור להגיע

לעצרת שיזמה, והם קובעים כי זו "מצווה רבה".

 

בין החותמים: הרב שמואל ואזנר, הנחשב ל"פוסק הדור" החסידי, והרבנים חיים קנייבסקי ושמואל אויערבך, ממנהיגי הזרם הליטאי.

  

וכך כתבו: "אף שאחים תועים ושבויים ביצרם מדמים לגייס מבני התורה עמודי העולם לעבודת הצבא או שירות לאומי ואזרחי, ואינם יודעים כי בזה הם מהרסים ופוגעים רחמנא לצלן ביסודות ושורשים של הקיום הרוחני והגשמי של עם ישראל, אף על פי כן – בנו, בעבודתנו ובמסירות נפשנו תלויים הדברים ... מחויבים אנו להיות מוכנים למסור נפש על דבר זה, וחלילה להתפשר ולוותר בזה". 

 

שק ואפר יוצע לרבים

העצרת תיפתח בקריאת פרקי תהילים, פיוטי סליחות וקטעי תפילה מיוחדים נגד ה"גזירה", תימשך בנאומי רבנים, ולאחר מכן "קהל הקודש ישימו אפר מקלה על ראשם ויעטו על בגדם שק" – לאות אבל. על-פי תכנית שפרסמו המארגנים, המשתתפים ישבו על הארץ ו"יקוננו על חורבן היהדות וגלות השכינה".

  

"מבחינת הציבור החרדי, כל הבנה אליה תגיע הוועדה היא הרס וחורבן לעולם הישיבות", הסביר דובר העצרת, פיני רוזנברג, "ראשי הציבור החרדי יזעקו ויאמרו

לוועדת פלסנר: לא ניתן ליד המשחית לחבל בכרמינו... 

 

"אין צורך להכביר במילים מדוע תפקידם של בני הישיבות הוא לתפוס את ספסלי בית המדרש. כל בר דעת יודע כי העולם בחוץ אינו מתאים להם כלל. הקולות העולים מהוועדה הם כי הגיוס הולך להיות שרירותי ללא שום התחשבות בעולם הישיבות, המונה כיום 30 אלף בחורים היושבים והוגים בתורת האל במשך כל שעות היממה".

 

גם הרב עובדיה יוסף התייחס בשיעורו במוצאי שבת לעבודתה של וועדת קש"ב (קידום שוויון בנטל) וקרא לה שלא "לסטות מהדרך" ולא "למנוע תורה ממי שרוצה לעמול בתורה". הרב הוסיף: "על ידי שהם יגיעו למסקנה הנכונה, המסקנה הישרה, לא למנוע ממי שתורתו אומנותו לגרום נחת לקב"ה – על ידי כך יתברכו בכל הברכות שבתורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכיוונים הפוכים
צילום: רויטרס
מומלצים