שתף קטע נבחר

רק היום: כתב יד הגאון מווילנה בחצי מיליון דולר

גמרא נדירה במיוחד, שבשוליה כתב הגר"א את הערותיו, תועלה למכירה פומבית במחיר התחלתי של 500 אלף דולר: "אחד מארבעת הכרכים שעמדו לפני מדפיסי וילנה, ואבדו עם השנים"

חצי מיליון דולר - זהו המחיר ההתחלתי שיידרש במכירה פומבית עבור כרך נדיר של התלמוד הבבלי, עם הגהות בכתב ידו של הגאון מווילנה. מדובר באחד מכתבי היד הבודדים של הגר"א הידועים כיום בעולם.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הגאון מווילנה, או "הגר"א" (הגאון רבי אליהו) פעל במאה ה-18 ונחשב לאחד מגדולי חכמי ישראל בכל הזמנים. הוא היה בקיא במיוחד במקרא, תלמוד, הלכה ודקדוק. את הערותיו נהג לרשום בשולי הספרים שלמד - ואלו ראו אור מאוחר יותר בכתביו. הוא היה למופת בעיני יהדות רוסיה וליטא - ונחשב ע"י תלמידיו ל"יחיד בדורו".

 

כתב ידו של הגר"א. אחד מבודדים הידועים בעולם (צילום: רן ארדה) (צילום: רן ארדה)
כתב ידו של הגר"א. אחד מבודדים הידועים בעולם(צילום: רן ארדה)

 

כרך התלמוד הבבלי, שמוצע למכירה בבית המכירות הירושלמי "קדם", כולל את מסכתות ראש השנה, תענית, יומא, סוכה ומגילה, וכן מסכת שקלים מתוך התלמוד הירושלמי. הגהות הגר"א נדפסו על-פי עותק זה בשנים 1880-1886, אולם במהדורה המוצעת למכירה מופיעות הגהות אשר לא נדפסו, או שנדפסו בשינויים.

 

בקטלוג המכירה הפומבית נכתב כי "לפנינו עותק מקורי - 'אוד מוצל מאש' - אחד מאותם ארבעת הכרכים שעמדו לפני מדפיסי וילנה ואבדו במשך השנים". כמו כן מצוין שם כי "נטפי חלב רבים ניכרים על דפי הגמרא שכן כידוע הגר"א היה מגיף תריסי חדרו גם בשעות היום ולומד לאור נרות".

 

לאורך שני עמודים בקטלוג מובאות הוכחות על האותנטיות של כתב היד - "על פי מאמר חוות דעת של הרב דוד קמנצקי, מומחה ידוע לחקר כתבי הגר"א".

 

כיסא אליהו, שטיח ועוד כתבים

במכירה הפומבית מוצעים למכירה עוד פריטי יודאיקה נדירים. אחד מהם הוא "כיסא אליהו הנביא" מהקהילה האורתודוכסית של בקשצ'אבה, הונגריה - שמחירו הראשוני עומד על 13 אלף דולר. הכיסא רחב במיוחד, ויש בו מקום לשניים - להבדיל מקהילות רבות שנהגו להכין כיסא לסנדק וכיסא נפרד לאליהו הנביא.

 

השטיח הפרסי, המוצע למכירה  (צילום: רן ארדה) (צילום: רן ארדה)
השטיח הפרסי, המוצע למכירה (צילום: רן ארדה)

 

המשתתפים במכירה הפומבית יוכלו לרכוש גם  שטיח פרסי, עם ציורי המקומות הקדושים, שצוירו לפי

היצירה "מזרח" של שאול הורנשטיין מוינה בראשית המאה ה-20. על השטיח תיאורים גרפיים של אתרים בארץ ישראל, בהם - בין היתר - ציור קבר רבי מאיר בעל הנס, הכותל המערבי, ירושלים, יפו, קבר אלישע הנביא, מערת המכפלה, קבר רחל ועוד רבים. השטיח מוצע למכירה במחיר התחלתי של 14 אלף דולר.

 

כתבי יד וספרים נוספים יוצעו למכירה, כמו כתב יד של השל"ה הקדוש (מחיר פתיחה: 30 אלף דולר), מכתב תשובה הלכתית מהגאון מהר”ם שיק (12 אלף דולר), פסק דין בחתימת הגאון הקדוש רבי יעקב אביחצירא (14 אלף דולר) ו"ספר הישר" לרבינו תם (15 אלף דולר).

 

המכירה תתקיים ביום שלישי (3 ביולי) בבניין "היכל שלמה" בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים