שתף קטע נבחר

נחתם ההסכם לפינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ

בתום חודשים של משא ומתן מפרך, נחתם ההסכם בין האוצר, הביטחון ומינהל מקרקעי ישראל. האוצר יעביר למשרד הביטחון 1.9 מיליארד שקל למימון פינוי בסיס השלישות ברמת גן, צריפין, סירקין, תל השומר והרודצקי. על שטחי הבסיסים ניתן יהיה לבנות 23 אלף דירות ומאות דונמים של שטחי מסחר

השלב המרכזי בפינוי בסיסי צה"ל ממרכז הארץ והעברתם לנגב יצא היום (ב') לדרך. הבוקר נחתם ההסכם המשולש בין משרדי האוצר, הביטחון והשיכון, שבמסגרתו יועבר סכום כולל של 1.9 מיליארד שקל למשרד הביטחון שיוביל את הפרויקט לפינוי חמישה בסיסים ולהקמת כ-23 אלף יחידות דיור על השטחים שעליהם הם עומדים כיום. ההסכם נחתם בכנסת במעמד שר השיכון, אריאל אטיאס ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

 

 

מדובר בבסיס השלישות הראשי ברמת גן, בסיס תל השומר, חלק מבסיס צריפין, בסיס סירקין שליד פתח תקווה ובסיס הרודצקי שליד תל-אביב. הבסיסים הללו, שיושבים כיום על קרקע מבוקשת במרכז הארץ יועברו בשבע השנים הקרובות לנגב ובמקומם יוקמו בנייני מגורים, שטחי מסחר ובנייני משרדים.

 

על שטחי בסיסי השלישות ברמת גן תותר הקמתן של 1,200 דירות, 1,500 מ"ר של חנויות ו-3,000 מ"ר של משרדים; על שטחי בסיס תל השומר תותר הקמתן של 9,200 דירות, 51 דונם של שטחי מסחר ו-205 דונם של שטחי משרדים; על השטח שיפונה מבסיס צריפין ניתן יהיה לבנות 3,500 דירות; בסירקין תותר הקמתן של 12 אלף דירות ויוקצו 6 דונם למסחר ו-24 דונם למשרדים; על שטחו של בסיסי הרודצקי שליד תל אביב ניתן יהיה להקים 710 דירות, 21 דונם למסחר ו-86 דונם למשרדים.

 

במסגרת ההסכם יעביר משרד האוצר למשרד הביטחון סכום של 1.9 מיליארד שקל למימון הוצאות המעבר לנגב. בנוסף, משרד הביטחון יקבל לתקציבו את ההכנסות ממכירת הקרקע במרכז הארץ, עד לסכום של 6 מיליארד שקל, למימון הקמת הבסיסים החדשים בנגב. אם ההכנסות ממכירת הקרקע יעלו על 6 מיליארד שקל, יתחלק הסכום כך ש-34% יעברו לתקציב הביטחון ו-66% יעברו לקופת המדינה.

 

הכסף יועבר למשרד הביטחון בהדרגה, בהתאם לעמידתם ביעדים שהוצבו להתקדמות הפרויקט. חצי מיליארד שקל יועבר מיידית עם חתימת ההסכם, בין השנים 2013-2017 יועברו 200 מיליון שקל מדי שנה ובשנים 2018-19 יועברו 50 מיליון שקל מדי שנה. סכום נוסף, של 300 מיליון שקל יועבר עם גמר הפרויקט.

 

בנוסף נקבע, כי עלות התכנון, בהיקף של 60 מיליון שקל, תינתן למשרד הביטחון מתקציב מינהל מקרקעי ישראל בפריסה לאורך 4 שנים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה, התעקש במהלך המשא ומתן כי התכנון ייצא לפועל ללא שהיות, שכן לטענתו ככל שישולם תהליך התכנון מהר יותר, כך זכויות הבנייה על הקרקע ביום הפינוי יהיו נדיבות יותר וערכה בשוק יעלה.

 

על הפרויקט מופקד ראש אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים במשרד הביטחון, בצלאל טרייבר. בשבוע שעבר אמר טרייבר לוועדה לביקורת המדינה בכנסת, כי תהליך התכנון כבר החל, למעשה. "ניצלנו את החודש וחצי האחרונים, מאז שהושג הסיכום, להערכות, כך שנוכל לצאת לדרך מיד עם חתימת ההסכם" אמר טרייבר. "בדקנו את חברות התכנון, יצרנו קשר עם חברות תכנון ונערכנו עם סיווגים ביטחוניים לעובדי החברות, כך שנוכל לחתום איתם על הסכמים ולצאת לדרך, מיד עם חתימת הסכם התכנון".

 

מפת בסיסי צה"ל שיפונו ממרכז הארץ ()
מפת בסיסי צה"ל שיפונו ממרכז הארץ

 

משא ומתן קשה בין האוצר לביטחון

ההסכם נולד בעקבות משא ומתן קשה, שהתנהל בחודשיים האחרונים בין מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, לבין נציגי האוצר ומינהל קרקעי ישראל. המשא ומתן, בתיווכו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, החל לאחר שאי הסכמות בין האוצר לביטחון איימו למנוע את יישומו של הפרויקט החשוב.

 

פרויקט מעבר צה"ל לנגב נועד להניב תועלת כפולה למדינת ישראל. מעבר בסיסי צה"ל לדרום אמור להגדיל את הביקוש לנדל"ן ולשירותים בנגב ולהעניק "זריקת עידוד" לאוכלוסיה ולכלכלה בפריפריה. מנגד, פינוי השטחים במרכז הארץ יאפשר את הקמתן של עשרות אלפי דירות חדשות באזורי הביקוש ולסייע בהורדת מחירי הדיור במרכז הארץ.

 

עם זאת, החשדנות ההדדית בין משרדי האוצר והביטחון יצרה קשיים בתקצוב הפרויקט. למרות שהחלטת ממשלה קבעה את הסכומים הדרושים ואת אופן חלוקתם, באוצר התעקשו כי העברת הכסף למשרד הביטחון תעשה בהדרגה, מחשש שמערכת הביטחון תעשה בכסף שימוש אחר.

 

כדי לתת מענה לחששות האוצר, נבנה מודל מדורג שבו התקציבים מועברים למשרד הביטחון בכפוף לעמידה ביעדים הרב שנתיים של תכנון הפינוי וביצועו. במסגרת ההסכם, התכנון בבסיסי שלישות ראשית ברמת גן, הרודצקי, ותל השומר יושלם בתוך 3-5 שנים. התכנון האזרחי במחנה צריפין יושלם בתוך 5-6 שנים. התכנון במחנה סירקין שליד פתח תקווה יושלם בתוך כ-7 שנים.

 

בעקבות חתימת ההסכם אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי "היציאה ההיסטורית של צה"ל ממרכז הארץ תביא לפיתוח מואץ של הנגב, תתרום לכלכלה, תייצר אלפי מקומות עבודה ותקל על מצוקת הדיור במרכז הארץ".

 

ראש מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, הוסיף כי "מדובר בהסכם היסטורי שישנה במידה ניכרת את מפת הנדל"ן במרכז הארץ ויאפשר שיווק של 35 אלף יחידות דיור באזורים עתירי ביקוש. העתקת המחנות לנגב תחולל מפנה של ממש ופריחה בהתפתחות הנגב. בשבוע האחרון גיבשנו הסדרים לתכנון 60 אלף יחידות דיור חדשות במרכז הארץ, שהם פרי של שיתוף פעולה בין המינהל לעיריית תל-אביב, לתעש ולמשרד הביטחון".


פורסם לראשונה 25/06/2012 08:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
9,200 דירות במקום הבקו"ם
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: ששון תירם, באדיבות משרד הבינוי והשיכון
בנצי ליברמן, אריאל אטיאס והראל לוקר במעמד חתימת ההסכם
צילום: ששון תירם, באדיבות משרד הבינוי והשיכון
מומלצים