שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

מופז לא מציב אולטימטום: הכדור אצל נתניהו

יו"ר קדימה, שאול מופז, כינס את סיעתו נוכח המתיחות שהתגלעה בינו לבין ראש הממשלה על רקע פרסום מסקנות ועדת פלסנר. אף שחטף מכה, נמנע מלהציב לנתניהו יעדים למימוש המסקנות והסתפק באמירה כללית: "זה עניין של ימים". חברי הסיעה: "רמסו את קדימה ואנחנו חושבים שזה גשם"

יו"ר קדימה, שאול מופז, ספג מכה מראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך אינו ממהר לפרק את ממשלת האחדות וגם לא מציב אולטימטום ברור. בישיבת הסיעה שהתכנסה בצהריים (יום ד') אמר: "הכדור אצל ראש הממשלה. זה עניין של ימים, אין לנו את כל חודש יולי". הוא אמר כי הוא מצפה מראש הממשלה לאמץ את עקרונות ועדת פלסנר. "אם לא יאומצו העקרונות לא נוכל להישיר מבט לילדינו. זה מבחן של מנהיגות".

 

מופז ונתניהו - ידיעות אחרונות בחדשות ynet:

דו"ח קדימה יוגש: קנס למשתמטים, או שנפרוש

הפראיירים אחרי פלסנר: ליברמן ומופז - תפרשו

המצילים: נתן אשל וברק מתווכים בין נתניהו למופז

 

מופז הוסיף: "אני מכבד הציבור החרדי. הגיעה העת לאמנה חברתית חדשה. אני לא זקוק להטפות מוסר. המבחן שלי מול ילדיי ומול חבריהם". בהתייחס לדו"ח ועדת פלסנר אמר: "הנחנו על שולחן הממשלה את היסוד לשינוי היסטורי. הכדור אצל ראש הממשלה". לדבריו, "הדו"ח איננו קל. מדובר ביצירת שינוי היסטורי. הנחנו התשתית לתיקון עוול היסטורי וכן לשילוב האזרחים הערבים". הוא ביקש מהח"כים שאף אחד מהם לא ייקח על עצמו את תפקיד המתווך ולא ינהל משא ומתן.

 

אך את חברי הסיעה דבריו של מופז לא סיפקו, והם ביקשו שיוגדר לוח זמנים ברור לתשובתו של נתניהו. ח"כ אבי דיכטר נותר בעמדת מיעוט כשהסביר שאין צורך בהצבת אולטימטום, והציע להתעמק בהצעה החוק שתגיש קדימה. את התחושה הרווחת בקרב חברי הסיעה היטיב לבטא ח"כ מגלי והבה: "רמסו את קדימה ואנחנו חושבים שזה גשם".

 

סיעת קדימה (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סיעת קדימה (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

 

הח"כ לשעבר צחי הנגבי בירך על עמדתו של מופז, ואמר: "קדימה במצב מעולה. היא הציבה את הנושא על סדר היום וללא קדימה זה לא היה על השולחן". הוא הסביר כי "הדרמה הפוליטית היא בגלל שאנחנו בקואליציה, וצריך להציג את הישגי קדימה. כן פרישה או לא פרישה - זה עניין פוליטי. השאלה היא אם נצליח לקדם את הרחבת גיוסם של חרדים. לכן אסור להטיל אולטימטום אלא לנהל מו"מ איטי וענייני, וזה בידיים של ראש הממשלה. אם הוא לא יילך איתנו, נתכנס ונחליט מה עושים".

 

ח"כ רוחמה אברהם הצטרפה לתיאור הדו"ח כ"פריצת דרך היסטורית, שבסופו של התהליך תביא לעליה הדרגתית ומשמעותית בנשיאה בנטל בקרב מגזרים שונים שעד כה לא היו חלק. אני קוראת לראש הממשלה לקבל החלטה ולאמץ את עקרונות הדו"ח, ועל בסיסו להוביל אמנה חברתית חדשה בקרב המגזרים השונים".

 

"האיש שאמר 'בית לא עוזבים'"

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', הגיבה לדברי מופז ואמרה כי דבריו "הם רגע מביש נוסף של החבירה המביכה בינו לבין נתניהו. מופז הוכיח כי אי אפשר להאמין למילה היוצאת מפיו". לדבריה, "קדימה בראשות מופז ממשיכה לגרום נזק אנוש לדמוקרטיה בכך שהיא מביאה את הציבור לשפל חדש של היעדר אמון בנבחריו, והנחה מוצדקת כי למילים אין כל ערך.

 

"האיש שאמר 'בית לא עוזבים' ולמחרת עזב את הליכוד, הודיע על פרישה מהפוליטיקה וחזר למחרת, בישר שינהיג את מחאת הקיץ ושכח ממנה יום למחרת, והצהיר כי נתניהו שקרן וכי לעולם לא ישב אתו בממשלה וזינק לזרועותיו באותו יום, יכול להפריח מילים כרצונו. הוא הפך את המילים לחסרות משמעות, מחק את המושג בושה, ומחק את קדימה מהמפה הפוליטית".

 

הודעה פומבית משפילה

עיקר הקרע בין מופז לנתניהו נפער שלשום, עם הודעת נתניהו על פיזור ועדת פלסנר, דקות אחרי דברים שנשא יו"ר קדימה בפני סיעתו בנושא. לפי בכירים בקדימה, ראש הממשלה הבטיח למופז לחכות עד הערב עם ההודעה על פירוק הוועדה. אך בעוד מופז מדבר עליה בסיעה, נחתה עליו ההשפלה עם פרסום ההודעה הפומבית.

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

הבוקר הציג ח"כ פלסנר את מסקנות הוועדה בראשותו, שעיקריהן: גיוס 80% מכל שנתון של חרדים עד 2016 והטלת קנסות כבדים על משתמטים ועל הישיבות שבהן הם לומדים. הוועדה קבעה גם יעדי גיוס לערבים אך נמנעה מקביעת יעדים ברורים והטלת סנקציות, וגלגלה את תפוח האדמה הלוהט לפתחה של ועדה אחרת שהיא ממליצה להקים.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

הדו"ח שם דגש על החלת עקרון "שירות לכול" על כל אזרח ישראלי, ועל כך שהאחריות לשירות הינה אישית. חבריה המליצו על תמריצים וגמול מוגבר למשרתים ובבסיסם קיצור השירות בצה"ל, וכן על יצירת מערך אכיפה יעיל ומרתיע מפני כל הפרה של החוק, השתמטות ורישום כוזב. הוועדה המליצה לקבוע מסלולי שירות אזרחי לערבים בישראל עד סוף השנה ולהשלים הליך חקיקה עד סוף מרס 2013.

 

יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, אמר בתגובה לפרסום מסקנות ועדת פלסנר, כי ההנחות הסקטוריאליות שהיא מעניקה כאשר היא דוחה את גיל הגיוס הממשי לחרדים ל-23, "מעקרת את עקרון השוויון מתוכנו. האחריות ליצירת שוויון אמיתי בחברה הישראלית מוטלת על ראש הממשלה, שעושה הכול כדי לברוח מהכרעה ולמרוח את הציבור הישראלי בתרגילים שונים".  

 

בדרך לאופוזיציה?

בהתייחס לטווח הזמן לפרישה מהקואליציה, אמרו בקדימה לאחר הודעתו של נתניהו: "זה יכול להיות עניין של שעות, או עניין של יום.

אם לא יהיה מסר ברור שהמסקנות של הוועדה מיושמות, נפרוש במקום". בכירים בסיעה אמרו כי הסיכויים לחזרה לאופוזיציה גדולים מאוד.

  

בינתיים באופוזיציה כבר מתכננים את הקדמת הבחירות. ב-ynet פורסם לראשונה כי יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' תניח שוב את הצעת החוק לפיזור הכנסת והליכה לבחירות, ותנסה בימים הקרובים לגבש לה רוב. בפעם הקודמת שיחימוביץ' עשתה זאת, הדבר הוביל לתזזית במערכת הפוליטית - עד שרגע לפני האישור הסופי של החוק, טרפו מופז ונתניהו את הקלפים וסיכמו על ממשלת אחדות.

 


פורסם לראשונה 04/07/2012 12:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתיחות על רקע הדו"ח
צילום: גיל יוחנן
מופז במאהל הפראיירים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים