שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

הקואליציה רועדת, החרדים בטוחים: לא נתגייס

למרות שהמלצות ועדת פלסנר חסרות שיניים, הוויכוח סביב גיוס חרדים יימשך עוד זמן רב. אבל מי שלא מוטרד מכך הם דווקא החרדים עצמם: "אין ולא יהיה אף בחור או אברך שיתגייס לצבא, בין אם הוא לומד ותורתו אומנותו - ובין אם לא"

מסקנות ועדת פלסנר איבדו מחשיבותם עם פיזורה, אך זהו רק קרב אחד במלחמה הרחוקה מלהסתיים. הוויכוח על גיוס חרדים לא הולך לשום מקום, והקואליציה רועדת סביב השאלות האם יהיו סנקציות כלכליות על המשתמטים משירות בצה"ל או במגזר האזרחי.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אבל למרות הרעש והכותרות, ברחוב החרדי מתבוננים על הנעשה באדישות, ולא ממש מתעניינים במאמצים להגיע לפשרה על חוק טל עד לסוף החודש. מבחינתם, פלסנר או לא, הסכמים ומכסות - שום דבר לא יזיז אותם מהישיבה, או בכלל.

 

ב"ועדה הציבורית" שאירגנה את עצרת החרדים שהתקיימה בשבוע שעבר לפנות בוקר נגד "מזימת הגיוס", לא התרגשו, והבהירו כי ועדת פלסנר ומסקנותיה "אינם משנים (הטעות במקור - ק.נ.) במאומה את עמדת היהדות החרדית, שנאמרה לפני ותיאמר גם אחרי".

 

אברהם אייזנשטיין, מעסקני העדה החרדית, הוסיף: "אין ולא יהיה אף בחור או אברך - בין מי שלומד ובין מי שלא לומד - שיתגייס לצבא, ברצונו ושלא ברצונו. המסר שהוצג והובהר בעצרת הענק 'באשמורת הבוקר' הוא 'יהרג ואל יעבור' - אפילו מי שאין תורתו אומנותו".

 

"מכסות גיוס - לא יקום ולא יהיה"

בועז ב"ק (20), תלמיד ישיבת "דרך ה'" בירושלים, אמר: "שישכחו מזה, כל הוויכוח הזה כבר לא מזיז לאף אחד, אין שום מצב שיגיעו ל-80 אחוז מתגייסים... אם רוצים לעשות שינוי, כדאי לעשות זאת בשיתוף פעולה קצת יותר נורמלי - עם אנשים מבפנים, כמו רבנים של ישיבות, ולא עם 'נציגי הציבור'".

 

למרות הנכונות המסוימת לשינוי, ב"ק מבהיר כי בנוגע למכסות גיוס - הדבר לא יקום ולא יהיה. "לא היה דבר כזה

בעולם", הוא מכריז.

 

לדברי ב"ק, דו"ח פלסנר אינו פועל לטובת המדינה, אלא להשתקת הציבור: "זה היה מיותר לגמרי - וכך גם התברר בסוף. הרבה לפני שתהיה מהפיכה חרדית רחבת היקף, הדו"ח הזה כבר ייגנז". 

 

תלמיד הישיבה התייחס בביטול לדרישה לשוויון בנטל ואמר: "אם זהו העיקרון המנחה מאחורי הדרישה לגייס אותנו, אז החרדים רוצים לראות קודם שכל החילונים מתגייסים, ושאחרי זה שיתחילו לדבר על בחורי הישיבה. אגב, יש משוואה פשוטה: אם אני עובד במקום פלוני - לשני אין עבודה. וזה נכון גם בצבא, שלא באמת סובל ממחסור בכוח אדם. יותר חרדים משרתים, שווה יותר חילונים שמשתמטים. אין בעיה שיגייסו את כל אלה שמסתובבים ברחוב, אבל חרדים שכבר עובדים ולומדים? זה לא שייך ולא הגיוני". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא תראו אותם על ירוק
צילום: צביקה טישלר
מומלצים