שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: חוק טל? בני הישיבות ימשיכו ללמוד

הרב עובדיה יוסף שיגר מסר מרגיע לבני הישיבות ואמר כי אל להם לצאת במתקפות, שכן הכל יסתדר בעזרה מידי שמים: "הקדוש-ברוך-הוא שמח בנו, בחורי חמד עוסקים בתורה"

"לא צריכים להתקיף... השם יילחם לכן ואתם תחרישון" - כך אמר הערב (מוצאי שבת) הרב עובדיה יוסף, שהזכיר בשיעורו את עולם הישיבות החרדי - ולאחר מכן ציטט את הפסוק מספר שמות, שמשמעותו שהאלוהים יילחם עבור עם ישראל את מלחמותיו.  

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הרב עובדיה התייחס בשיעורו לחג פורים המתקרב ולמגילת אסתר. במהלך דבריו גם רמז לפסיקה המהפכנית של בג"ץ בשבוע שעבר, שקבע כי "חוק טל" - המאפשר לחרדים ללמוד ולא

להתגייס - "אינו חוקתי". הרב שיגר מסר מרגיע אל בני הישיבות.

 

"אין עם כזה נאמן לקדוש-ברוך-הוא, עוסקים בתורה", אמר, "אף פעם לא היה דבר כזה, אלפים ורבבות עוסקים בתורה - תינוקות של בית רבן (ילדים - ק.נ), ישיבה קטנה, גדולה, כולל... איזו שמחה לקדוש-ברוך-הוא. תנו עוז לאלוקים, על זה גאוותו, הקדוש-ברוך-הוא שמח בנו. בחורי חמד עוזבים את כל הבלי העולם הזה ועוסקים בתורה, בזכותם - יושיע ישראל, לא צריכים להתקיף, השם יילחם לכם ואתם תחרישון".

 

הרב עובדיה התייחס בקצרה גם למתיחות מול איראן, וערך השוואה בין המגילה למציאות כיום: "עכשיו עומדים עלינו לכלותנו, יבוא (האל - ק.נ) ויצילנו מידם. יש המן מפרס ומדי... זה הגלגול של המן. אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים, אל יעזבנו ואל יטשנו".

 

השופר הליטאי: "למסור את הנפש"

לעומת הרב עובדיה יוסף, הרב הליטאי הבכיר שמואל אויערבאך, קרא לציבור "לעמוד על נפשו ולקדש שם שמים" נגד ביטול חוק טל והניסיון להרחיב את היקף גיוס החרדים לצה"ל.

 

במכתב שפירסם לקראת סוף השבוע, בשם "חכמי התורה", כינה הרב אויערבאך את פסיקת בג"ץ "גזירה נוראה לפגוע בלב היהדות", והכריז כי "לא תהא כזאת בישראל!" לדבריו, יש ציווי דתי עקרוני שלא להתפשר או לוותר כלל בעת גזירות מעין אלה ל"עקירת הדת".

 

דיון בג"ץ בחוק טל, בשבוע שעבר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דיון בג"ץ בחוק טל, בשבוע שעבר(צילום: גיל יוחנן)

 

במקביל, הביטאון הליטאי הרשמי "יתד נאמן", העלה על נס את קריאתו של הרב אליעזר מנחם שך המנוח - לרדת מהארץ במקרה של "גזירת גיוס". במאמר המערכת נכתב כי מאז קום המדינה ועד היום ראו בכירי הרבנים את הפטור של בני הישיבות משירות צבאי "עניין קיומי שהנשמה תלויה בו", וכי הרב שך אף הדגיש כי "צריך למסור הנפש על זה".

 

חוק טל - מבוטל

"חוק טל" עבר בכנסת ביולי 2002 וקיבע את המשך מתן פטור מגיוס לצה"ל לתלמידי ישיבה. החוק קבע כי בגיל 22 יוכל תלמיד ישיבה לבחור אם להמשיך ללמוד או לעבור למסגרת של שירות מקוצר בצה"ל ומשם יציאה לשוק העבודה. חמש שנים לאחר מכן הוארך בחמש שנים נוספות. בעקבות כך הוגשו לבג"ץ חמש עתירות, ולפיהן החוק פוגע באופן בלתי מידתי בעקרון השוויון, בהיותו

מקנה פטור משירות למניין הולך וגדל של אברכים.

 

לפני שלוש שנים הביעו השופטים שדנו בעתירות מסר תקיף נגד יישום החוק, אולם דחו את ההכרעה עד עתה. שופטי בג"ץ קיבלו בשבוע שעבר ברוב דעות את העתירות נגד החוק. "הזמן הוכיח שהחוק לא הגשים את התכליות שביסודו, ובפועל, עיגן החוק, רובו ככולו, את הסדר דחיית השירות שהיה קיים טרם חקיקתו", קבעה נשיאת בית המשפט, דורית ביניש.

 

פסק הדין חושף במלוא עוזן את התפישות המנוגדות של נשיאת העליון היוצאת, שדוגלת באקטיביזם שיפוטי, ושל נשיא העליון הנכנס אשר גרוניס, שדוגל בגישה מרוסנת יותר וביקש לדחות את העתירות: "עדיף היה לו לבית המשפט שלא להידרש כלל לסוגיה ולהותירה במרחב הציבורי, מחוץ לתחומו של בית המשפט".


פורסם לראשונה 25/02/2012 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים