שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

נתניהו נכנע לחרדים, פיצוץ במגעים על חוק הגיוס

המגעים בין הליכוד לקדימה עלו על שרטון, אחרי שיעלון התנגד בשם רה"מ למכסה קבועה לפטורים ולמאסר למשתמטים. "בלי הסכם, ב-1 באוגוסט ייכנסו לתוקף הוראות שעה של משרד הביטחון", אמר יעלון ל-ynet. לפי התוכנית, במקום מכסות יוגדרו יעדים לגיוס חרדים וערבים, ולא יוטלו סנקציות אישיות

משבר דרמטי בדיונים בין הליכוד לקדימה בנושא הגיוס לכול - ראש הממשלה מתעקש על עמדתו לטובת החרדים: אחרי שנראה היה שהצוות שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו לגיבוש חלופה לחוק טל סיים את עבודתו, פרץ היום (ד') משבר בין הצדדים בעקבות פגישה שהתקיימה בין ח"כ יוחנן פלסנר למשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון. יו"ר קדימה, השר שאול מופז, מכנס את סיעת קדימה בכנסת, ובסביבתו אמרו כי הם שוקלים פרישה מהממשלה, אם לא יושג היום סיכום עם נתניהו בנושא. ייתכן שהערב יוועדו שני האישים.

 

משבר השוויון בנטל - דיווחים נוספים ב-ynet:

 

לטענת קדימה, נתניהו חזר בו מכל הסיכומים בנוגע לכמות הפטורים שיוענקו לחרדים ועניין האחריות האישית של המתגייסים, אולם לטענת יעלון "הפערים דווקא צומצמו". השר יעלון הדגיש כי גם אם קדימה לא תסכים למתווה המתגבש, הממשלה תקדם אותו בלעדיה, ומ-1 באוגוסט, אז יפוג תוקפו של חוק טל, ייכנסו לתוקפן הוראות מעבר שמשרד הביטחון יוביל עד שיחוקק חוק חדש. המשמעות היא, שרק אחרי הקיץ תגיע הסוגיה לפתרון.

 

 (צילום: שירן גרנות, חיים צח) (צילום: שירן גרנות, חיים צח)
(צילום: שירן גרנות, חיים צח)

  

לפי התוכנית שהציע השר יעלון, לא יהיו מכסות לגיוס, כפי שדרשו בקדימה, אלא יעדים שהממשלה תגדיר בהדרגה. כך, עד 2016 יגויסו ששת אלפים חרדים, לעומת 2,400 כיום, ומספר המתגייסים הערבים יגדל לחמשת אלפים, לעומת 2,300 כיום. בנוסף, לא יוטלו סנקציות אישיות על המתגייסים, פרט לשלילת הטבות, אלא יוענקו תמריצים - מי שיתגייס מוקדם יותר, יזכה לתמריצים, בדומה למה שהוצע בדו"ח פלסנר. "אני לא רוצה שחרדים ישלמו כסף, נמנע מהם הטבות, אבל לא ניקח כסף. יש מספיק סנקציות, לא צריך כלא ולקחת כסף", אמר השר יעלון.

 

בקדימה אומרים שיעלון מנסה להכשיר חרפה שנכפתה עליו, אולם מקורבי ראש הממשלה אומרים שלא מובן להם על מה המשבר.

 

בקדימה מאיימים לפרוש מהממשלה עוד היום. פלסנר ויעלון (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
בקדימה מאיימים לפרוש מהממשלה עוד היום. פלסנר ויעלון(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

ח"כ פלסנר הודיע על נתק במגעים, ואילו יעלון שוחח עם נתניהו ועדכן אותו בנוגע למבוי הסתום. למרות טענות קדימה, אמר השר יעלון: "בפגישה שהתקיימה הבוקר דווקא צומצמו הפערים. אני מאמין שניתן להגיע להסכמה באשר להצעת החוק, שתגדיל את השוויון בנטל ולא תביא לקרע בעם".

 

"פלסנר מתעסק בפוליטיקה קטנה"

גורם בכיר המעורב במשא ומתן תקף את ח"כ פלסנר: "הוא מחפש כותרות ולא פתרון. התדרוכים שלו מנותקים מהמציאות. במקום להיות שותף למהלך היסטורי, ח"כ פלסנר מתעסק בפוליטיקה קטנה".

 

הצעת החוק שתחליף את חוק טל, הנוגע לגיוס חרדים לצה"ל, אמורה לעלות להצבעה בוועדת השרים ביום ראשון, וייתכן כי הנושא יצטרך לעבור להכרעה בין נתניהו לבין מופז. גורמים המקורבים לוועדה מספרים כי כבר אתמול נפערו פערים גדולים בעמדות בין הצדדים, והם אף אינם מגיעים להסכמות סביב עקרונות בסיסיים של החוק, שעד כה נראו כמוסכמים.

 

בקדימה אומרים שמדובר במשבר הכי גדול מאז פירוק ועדת פלסנר לפני כשבוע. הם האשימו כי ראש הממשלה חזר בו מהסיכומים בנוגע לגיל הגיוס, המכסות של העילויים וכן מעניין הסנקציות האישיות והקהילתיות. למעשה, בקדימה טוענים כי לפתע נדחו כל העקרונות החשובים ביותר שסוכמו או שהיו בדרך לסיכום.

 

שמח לקבל את פני הסטודנטים, וגם את הפרוסה. בן אליעזר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שמח לקבל את פני הסטודנטים, וגם את הפרוסה. בן אליעזר(צילום: גיל יוחנן)

 

הסטודנטים מחו בכנסת, וחילקו לח"כים פרוסה מרוחה בשוקולד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הסטודנטים מחו בכנסת, וחילקו לח"כים פרוסה מרוחה בשוקולד(צילום: גיל יוחנן)

 

מוקדם יותר הבוקר, הגיעו עשרות סטודנטים לכנסת וחילקו לחם מרוח בשוקולד לעוברים ושבים, במחאה על "ניסיון המריחה" של הממשלה את הדרישה לשוויון בנטל. ח"כ בנימין בן אליעזר (העבודה) היה בין אלה שקיבלו בשמחה את המחווה, כמו גם ח"כ פלסנר וחברי הכנסת עמיר פרץ, אבישי ברוורמן, יצחק הרצוג ואנסטסיה מיכאלי. ח"כ נסים זאב מש"ס נראה מסתייג מהיוזמה.

 

אמש עדכן השר יעלון את ראש הממשלה נתניהו לאחר הפגישה עם פלסנר בפרטי ההתקדמות בדיונים, והתחושה הייתה שהדברים מתקדמים בכיוון הנכון לקראת גיבוש הצעת מחליטים לממשלה, וכן לקראת גיבוש הצעת חוק שתובא בשבוע הבא לכנסת. בין שמדובר בטקטיקת משא ומתן, ובין שמדובר במשבר אמיתי,

בקדימה מאשימים כי נתניהו לא מעוניין להביא בשבוע הבא הצעת מחליטים לממשלה, ולכן יצר משבר בדיונים.

 

ביום ראשון האחרון אישרה סיעת הליכוד חמישה עקרונות המבוססים על עבודתה של וועדת פלסנר ונוגעים בין היתר להטלת אחריות אישית על חרדים משתמטים, חובת גיוס לכול, סנקציות מוסדיות ועוד. לאחר אישור העקרונות הבהירו בליכוד כי הסעיף היחיד שאינו מקובל הוא הסעיף הנוגע לגיוס הערבים.

 

ממטה המאבק בחוק טל נמסר בתגובה כי הם "שמחים שסוף סוף נחשפים פניו האמיתיים של ראש הממשלה. נתניהו לא רוצה גיוס חרדים, הוא רוצה מריחת משרתים. נתניהו עושה הכול בכדי שדו"ח פלסנר לא ייושם. הוא נגד מכסות לעילויים, נגד שירות בגיל 18 ונגד סנקציות משמעותיות. על כן, אנחנו מציעים לח"כ פלסנר להפסיק את השיחות, חבל על הזמן של כולנו".

 

בעקבות הפיצוץ במשא ומתן, קראו ב"מחנה הפראיירים" לנשיא שמעון פרס להתערב כדי לקדם הצעת פשרה חדשה בנושא, לפיה כל האזרחים יחוייבו בגיוס עד גיל 20. במסגרת ההצעה, יקבלו 1,500 "עילויים" בתורה פטורים.

 

Read this article in English

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 11/07/2012 14:30

 

בהכנת הידיעה השתתפו תומר ולמר ושחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יוחנן פלסנר. ניתק מגע
צילום: גיל יוחנן
ח"כ עמיר פרץ, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
לא, תודה. ח"כ נסים זאב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים