שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

צילום שורש: על רופא השיניים הראשון בעמק

ד"ר יצחק רוזנבאום לעלה לארץ מגרמניה והפך לרופא השיניים הראשון בעמק יזרעאל. בין עקירה לטיפול שורש, נהג לטייל ולצלם. הארכיונאית של קיבוץ עין חרוד מצאה תצלום שלו - מה שהביא למציאת אלבום תמונותיו על א"י של שנות ה-20 וסיפורו האישי

עזה רונן ז"ל, הארכיונאית של קיבוץ עין חרוד, מצאה תצלום משנות ה-20 שבו נראה רופא שיניים המטפל בפציינט מעל עגלת סוס ומסביב לעגלה 'סובלים' נוספים.

 

עוד במדור טיול לעבר:

 

התצלום ספק היתולי - ספק רציני, הביא למציאת צרור תצלומים מארץ ישראל של שנות ה-20 וסיפורו האישי של רופא השיניים, ד"ר יצחק רוזנבאום.

 

התצלום הוגדל ושוכפל במרפאות שיניים בעמק, ללא כל זיהוי, עד שיום אחד הגיע לעין חרוד חווה (רוזנבאום) טרובוביץ, בתו של יצחק רופא השיניים, עם אלבום תצלומים של אביה. בין התצלומים היה גם התצלום הנ"ל, עם זיהויו של יצחק רופא השיניים על עגלת הטיפולים.

 

חווה סיפרה על אביה, ד"ר ארתור יצחק רוזנבאום, אשר נולד ברודהיים שבגרמניה בשנת 1898. רוזנבאום היה חבר בתנועת הנוער הציוני "בלאו-וויס", למד רפואת שיניים במינכן ובשנת 1925 בא ללמוד ולהכיר את ארץ ישראל. יצחק טייל בארץ, צילם את נופיה והיה במשך שנתיים רופא השיניים של ישובי עמק יזרעאל.

 

השאלות נותרו פתוחות

אותי עניינו גם התצלומים הנוספים שהיו באלבום, וכך הגעתי לביתה של חווה ומצאתי תצלומים נוספים שיצחק רוזנבאום צילם בארצנו. חווה לא יודעת לספר כיצד טייל

אביה בארץ, באיזה מצלמה צילם ומי הצלם שצילם את אביה על העגלה.

 

כשנתיים ימים שהה ד"ר רוזנבאום בעין חרוד, ובשנת 1927 חזר יצחק לגרמניה, נישא והקים מרפאת שיניים בעיר דרזדן. בשנת 1938 חזר יצחק לארץ כבר עם בתו, חווה, והקים מרפאת שיניים בתל אביב. עמו עלו לארץ אחותו, גרטה, שהתקבלה לקיבוץ קריית ענבים עם אבי המשפחה, אליעזר רוזנבאום, והאח משה שהקים את ביתו בחיפה.

 

ד"ר רוזנבאום נפטר לפני שנים רבות, וחוץ ממה שכתב מתחת לתצלומים באלבום, נותרו שאלות פתוחות. התצלומים חדים ויפים, אז הנה לפניכם מבחר מאלבומו של יצחק.


1. במרפאה של ד"ר רוזנבאום


2. מעין חרוד


4-3. גן ילדים בעין חרוד


4.


5. עין חרוד. החדר של יעקב


6. חצר עין חרוד


7. האוהל של ד"ר רוזנבאום (יושב במרכז). מימין יושבת חברת עין חרוד: לאה עץ-חיים


8. "ניידת טיפול שיניים" של ד"ר רוזנבאום


10-9. עין חרוד


10.


11. קבר נבי דחי על גבעת המורה


12. אוהל בדואי על גבעת המורה.


13. ליד המעין בג'נין. על השלט באנגלית, ערבית ועברית: חיפה דרך לג'ון וחרטיה.


14. בניין הטכניון בחיפה


15. בניין ביה"ס הריאלי בחיפה


16. צפת


17. ערבים בגליל


19-18. בחצר גן שמואל


19.

 

לכל הכתבות במדור טיול לעבר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר יצחק רוזנבאום עם בתו חוה, בכפר ליד דרזדן, 1937
מומלצים