שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

קובי מחט עושה שבת

הוא מבלה עם המשפחה, הולך לקנטרי, ובעיקר - לא עובד. השבת של קובי מחט מתחילה כבר ביום שישי, ואם אין חמין - אז הוא יכין. מי היה מאמין שאת הקריירה שלו הוא התחיל בהופעת בכורה בשבת בר המצווה שלו, עם פחד קהל

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית

 

השבת הטיפוסית שלי מתחילה בסעודת שישי אצל ההורים של אשתי, ואחת לשבועיים בצהריים אצל ההורים שלי. שבת זה היום היחידי שאני לא עובד בו, ולכן בימי הקיץ אני משתדל ללכת לקנטרי עם הבת שלי בת השנה, ולבלות זמן איכות במחיצת משפחתי.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • זמני כניסת השבת - ועוד על פרשת פנחס 

   

  השבת האידיאלית בעיניי מתחילה ביום שישי שקט ורגוע. אם שישי מאוד סוער, כמו בתקופה הנוכחית כאשר אני מצלם שתי תוכניות בשישי ועושה עוד כמה דברים, השבת מרגישה לי קצרה מדי.

   

  2. מה זו שבת בעינייך?

   

  יום של מילוי מצברים. נהיינו עבדים. אנחנו חושבים שהקידמה הביאה לנו חיים טובים יותר, אך לא תמיד זה מדויק. פעם היה

  בלתי אפשרי להשיג אנשים בזמנים מסוימים. היום אנחנו כל הזמן זמינים. לכן השבת היא יום המיועד למילוי מצברים ולבילוי זמן איכות עם המשפחה והאנשים הקרובים. כל השבוע אני לא מבלה הרבה עם בתי, ואילו בשבת מתאפשר לי לבלות איתה יותר.

   

  3. עשה ואל תעשה שלך בשבת

   

  עשה - להיות עם המשפחה בשבת. בגלל שיש לי ילדה קטנה, כיף לי לארח או להתארח אצל משפחה בסטטוס דומה. זה הכי נעים ונוח.

   

  אל תעשה - אל תעבוד בשישי-שבת. סדר את השבוע בצורה כזאת, שיתפנה לך זמן למילוי מצברים ולמנוחה.

   

  4. איך צריכה להיראות בעיניך השבת הציבורית?

   

  אני סבור שכשם שבעל חנות דתי סוגר את חנותו בשבת, כך צריך לכבד חילוני שפותח את חנותו בשבת. הדתיים התל-אביבים מכבדים את החילונים שבוחרים בשבת, אך אני חושב שאין מספיק התחשבות בחילונים במקומות אחרים. התשובה לדמגוגיה הקבועה שמטיפה לדאוג לעובד "המסכן" שצריך לעבוד בשבת, היא שאין כפייה על אף אחד לעבוד בשבת, ואסור לחייב אדם לכך, אך צריך לאפשר לו לעבוד מתוך בחירה שלו.

   

  5. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

   

  הייתי שמח לארח את זיגמונג פרויד, שבגללו הלכתי ללמוד פסיכולוגיה; אישיות מרתקת ויהודי מגניב. הייתי מנסה לברר את מהות הקשר האובססיבי עם אמא שלו. הייתי רוצה לרדת לעומק חוויית הכתיבה שלו תוך נטילת קוקאין, לא בגלל שאני מתעניין בזה באופן אישי, אלא משום שמעניין אותי להבין כיצד זה שינה את תודעתו, ואיך זה הוביל אותו לדברים שכתב.

   

  6. ואיפה היית רוצה להתארח בשבת?

   

  הייתי רוצה להיות זבוב על הקיר בכמה ארוחות שבת: אצל משפחה חרדית בבני ברק, היה מעניין אותי לראות איך נראה שולחן השבת שלהם, כי זה עולם שאני ממש לא מכיר וגם קצת חושש ממנו. הייתי גם שמח להיות בארוחה ממשלתית של אישיות בכירה.

   

  7. שבת בר המצווה שלך

   

  הייתה לי שבת בר מצווה מעלפת. זאת הייתה פרשת פרה אדומה, עליתי לתורה בבית הכנסת של המורה שלימד אותי את ההפטרה.

  העלייה הייתה מאוד מרגשת, ולאחריה הרגשתי סוג של התעלות. משם המשכנו לחגיגה במלון "ימית" התל-אביבי שהיום הוא מלון דירות. אז, כילד, היה לי פחד קהל. כשראיתי את אחי שר בשבת בר המצווה שלו, אני זוכר שחשבתי לעצמי איך אעשה את זה בשבת בר המצווה שלי?

   

  8. אוכל של שבת

   

  המאכל האולטימטיבי הוא חמין בשבת. גם ביום חם אני לא יכול להגיד "לא" לחמין. אני יודע להכין את זה, ואפילו מעולה. גנבתי קצת מכל עדה. אני מוסיף פירות יבשים, דבש, גרעיני חיטה, ויצא לי מתכון שהוא לגמרי שלי.

   

  9. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...

   

  אנחנו צריכים לגלות יותר פתיחות ולכבד איש את רעהו. שבת שלום!


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ממלא מצברים. קובי מחט
  צילום: שי אפשטיין
  מומלצים