שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פצעי בגרות והומואים: מה הכי מעניין בני הנוער

  "על בנים ועל בנות" מודל 2012: רופאים מהכללית אספו את כל השאלות מהפורום לגיל ההתבגרות ב-ynet בשנה האחרונה, וחילקו אותן לפי נושאים. מה הכי מטריד את בני הנוער? פצעי בגרות והומוסקסואליות

  אז איך באים ילדים לעולם? מתברר שבני הנוער מעדיפים לדבר על זה עם רופא, ורצוי בפורום אנונימי שבו אף אחד לא יודע מי שאל מה.

   

  רופאים בשירותי בריאות כללית אספו במשך שנה שלמה את שאלותיהם של בני נוער בפורום "הגוף בגיל ההתבגרות" ב-ynet, הקיים כבר כמעט עשור, והרכיבו מדגם המציג מגמות בכל הקשור לייעוץ רפואי לבני נוער.

   

  מה הילדים עושים ברשת?

   

  החדשות הטובות הן שבני הנוער מצאו דרך לקבל תשובות גם בלי לנהל את "השיחה" מעוררת המבוכה עם ההורים.

   

  מראה חיצוני ומיניות

  אחד הנתונים הבולטים העולים מהמדגם הוא שעיקר השאלות של בני הנוער עוסקות במיניות, ופחות בתחומי בריאות אחרים. 72% מקרב ילדים בני פחות מ-14 שאלו לרוב שאלות הקשורות במיניות, בעיקר על המחזור החודשי (בקרב בנות) ועל מבנה איבר המין (בקרב בנים).

   

  לדוגמה, אחת השאלות שהובאה במדגם: "אני בת 13. קיבלתי מחזור לפני ארבעה חודשים ומאז לא קיבלתי שוב. בחודש הזה התחלתי לאונן מדי פעם. האם אוננות פוגעת במחזור ומפסיקה אותו? מה לעשות?"

   

  מעל גיל 14 חלה ירידה בשאלות מהסוג הזה, אך העיסוק במיניות עדיין רב: 46% מבני קבוצת הגיל הזו שאלו בעיקר על נטייה מינית, על יחסי מין ועל מניעת הריון.

   

  לדוגמה: "אני בת 16, והמחזור שלי מאחר כבר עשרה ימים. בעבר המחזור היה לא כל כך סדיר ועכשיו הוא פחות או יותר סדיר. אני מקיימת יחסים עם החבר שלי בדרך הכי מוגנת שיכולה להיות, והוא גם טוען שאין סיכוי להריון. מאוד מלחיץ לבקש הפניה לבדיקת דם לשלילת הריון, מצד שני אולי זה יצא חיובי. אני כל כך מבולבלת".

   

  ושאלה נוספת שהובאה במדגם: "אני וחברתי עומדים לשכב בפעם הראשונה בחיינו. אני מאוד חושש שייצא לי זרע עוד לפני האקט המיני ובכך בעצם גם ייגמר לי החשק וגם אעשה לעצמי בושות. מה עליי לעשות?".

   

  שאלות על נטייה מינית נגעו לעתים בחשש של הפונים מדחפים הומוסקסואליים שלהם וחרדה מתגובת המשפחה והחברים. למשל, "אני בן 15. לפעמים עולה בי המחשבה שאני ממש מפחד להיות הומו, ולפעמים אני חושב שלא. האם זה טבעי שילד בן 15 יפחד להיות כזה?"

   

  אחרים, בטוחים בנטייתם ההומוסקסואלית, היו זקוקים לעידוד באשר לנורמליות שבנטייתם ולהכוונה לגופים התומכים בצעירים הומוסקסואלים.

   

  לצד העיסוק הרב במיניות, אחד הנושאים הנפוצים ביותר בשאלות שהופנו לרופאים בפורום הוא פצעי בגרות. 34% מהשאלות השכיחות ביותר במדגם עסקו בפצעי בגרות, שיער, גובה, עור ומראה השדיים. ההיבט המשותף לכל השאלות מן הסוג הזה הוא הדימוי העצמי של בני הנוער.

   

  בסקר הנוכחי התברר כי השאיפה להסיר את שיער הגוף מעסיקה לא מעט גם בנים. לדברי הרופאים, אצל בנות יש לעיתים משמעות קלינית לשיעור יתר, לכן הומלץ להן לרוב לפנות למרפאה.

   

   

  למה דווקא אינטרנט?

  מסקרים קודמים שנערכו בקרב בני נוער עולה כי מספר הבנות המתבגרות המבקרות במרפאות מגיע לפי שניים ממספר הבנים המתבגרים.

   

  הסברה הרווחת עד הייתה שבנות נוטות להציג יותר תלונות גופניות ופסיכו-חברתיות מבנים, אך המדגם הנוכחי מראה בבירור כי כאשר הפנייה נעשית באנונימיות דרך האינטרנט העניין של בנים מתבגרים במיניותם אינו שונה משמעותית משל בנות.

   

  לדברי ד"ר נורית פילו, מנהלת מרפאת מתבגרים במרכז בריאות הילד השקמה ב"כללית" מחוז ת"א יפו וממנהלות הפורום, "מסגרת של פורום אינטרנטי מאפשרת למתבגרים ולהורים להעלות שאלות ולבטא ספקות ודאגות בתחומי בריאות שונים, מבלי לחשוש מחשיפת הפרטים האישיים.

   

  "שאלות בתחומים הרגישים של מיניות ודימוי עצמי, אשר לרוב אינן מועלות במפגש הרפואי, זוכות לביטוי ולהתייחסות מקצועית.

   

  "הפורום מצטרף למרפאות מתבגרים ייחודיות הפועלות בכל רחבי הארץ ומאפשרות למתבגרים ולהוריהם להיפגש עם רופא ילדים שזוהי תחום מומחיותו ולהיעזר בו בכל שאלה".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים