שתף קטע נבחר

אוניברסיטה באריאל: שוק הנדל"ן בעיר יתעורר?

לסערה סביב המרכז האקדמי באריאל יש השפעה שהיא לא רק פוליטית ואקדמית, אלא גם נדל"נית. בדקנו כמה משלמים היום הסטודנטים בעיר על מגורים במעונות או בדירות, כיצד מתכננים להרחיב את ההיצע ומה תהיה ההשפעה על שוק הדיור בעיר

המנוע הכלכלי של אריאל הוא ללא ספק הקמפוס הלימודי, שבימים אלה מתחוללת סביבו סערה סביב הפיכתו לאוניברסיטה . מעבר לתקציבים הגדולים שיכולים לזרום מהמדינה, הגידול בסטודנטים צפוי להביא איתו גם גידול בביקושים לנדל"ן, הן למגורים והן למסחר.

 

סערת המוסד האקדמי באריאל - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

על פי התוכניות של המוסד האוניברסיטאי אריאל, שהגיעו לידי ynet, בשנת 2025 מספר הסטודנטים בעיר יגדל ב-40% ויחצה את רף ה-20 אלף. עוד עולה כי שטח הפקולטות במוסד יכפיל את עצמו על חשבון שטחים פנויים, וקראוונים שפזורים כיום בשטח הקמפוס יפונו.

 

כיום מחולק הקמפוס לקמפוס עליון ולקמפוס תחתון. במסגרת התוכנית העתידית, יאוחדו הקמפוסים לרצף טריטוריאלי אחיד של מבנים הפקולטות סביב שדרה מרכזית - שיעטפו למעלה מ-20 בנייני מעונות, רובם המכריע יהיו חדשים, וכן חניונים גדולים מצדי הקמפוס.

 

מספר התושבים בעיר עומד על כ-19 אלף, אבל הקמפוס, שכיום משרת כמעט 13 אלף סטודנטים, צפוי לקלוט כל שנה 700 נוספים - ובעתיד אפילו לעקוף את מספר התושבים בה.

 

תוכנית המרכז האוניברסיטאי אריאל לשנת 2025 ()
תוכנית המרכז האוניברסיטאי אריאל לשנת 2025

 

לחצו לצפייה בהגדלה

 

1,200 שקל לשותף בדירה, אבל מי משיג אחת כזאת?

כיום הקמפוס באריאל מציע כ-1,800 מיטות במעונות ורשימת ההמתנה ארוכה. על פי התוכניות החדשות, המעונות בעתיד ישרתו כ-3,000 סטודנטים. כיום סטודנט תפרן שבוחר להתגורר במעונות ייפרד מ-650 שקל על מגורים בשותפות. אם מצבו הכלכלי מאפשר זאת, הוא ישלם כ-1,500 שקל למגורים בדירת שותפים מרווחת.

 

מחירה של דירת שותפים ממוצעת המותאמת ליותר משני שותפים, אך מציעה תנאים נוחים יותר, עומד על כ-1,200 שקל. אופציה נוספת העומדת בפני הסטודנט היא מגורים עצמאיים (כלומר ללא שותף) בקראוונים או במעונות תמורת כ-1,200 שקל לחודש. כל אלו לא כוללים כמובן הוצאות.

 

סטודנט, או כל מתעניין אחר, שירצה להשתקע בעיר ולבנות שם את ביתו, ייתקל במציאות הדומה לזו של ערי הלווין של תל-אביב. מחירה של דירת ארבעה חדרים באריאל עומד על כמיליון שקל, ומחיר בית פרטי המשתרע על פני שטח של פחות מרבע דונם עומד על כ-1.4 מיליון שקל. מחירו של בית פרטי המשתרע על פני חצי דונם עומד על כ-1.7 מיליון שקל.

 

סטודנטים מספרים כי מחירי הדיור באריאל עלו משמעותית בארבע השנים האחרונות. המחסור בדיור, לדבריהם, נובע משתי תופעות נגדיות: האחת, קיפאון בבנייה בשנים עברו; השנייה, גידול במספר הסטודנטים כל שנה. מחירי המעונות לפני מספר שנים עמדו על קצת יותר מחצי המחיר וכיום עלו בכ-30%.

 

לא רק בתל-אביב: דירות מפה לאוזן

"מי שרוצה למצוא באריאל דירת שותפים לאוקטובר, מוצא אותה ביולי. אחר כך הכול נתפס. אין מספיק דירות", מספר אחד הסטודנטים לאדריכלות במכללה. "כל הדירות בלוחות המודעות הן כמעט לא לסטודנטים, או שלא באמת נחשבות למציאות. עיקר הדירות הטובות נחטפות משיחות בין חברים".

 

המציאות הזו הביאה את הסטודנטים ליצירת כפרי סטודנטים מחוץ לאריאל, שהמרכזיים שבהם הם בתפוח ובמגדלים. סטודנטים נוספים מתגוררים ביישובים סמוכים, כדוגמת קרני שומרון, וחלקם גם הלכו לכיוון של דירות מרוחקות יותר בפתח תקווה ובראש העין.

 

ל-ynet כי מצוקת הדיור של הסטודנטים בעיר הביאה בכירים במכללה להיפגש לאחרונה עם מספר יזמים המומחים בבנייה של מבנים יבילים. אלו יתנו מענה מהיר, עד שייבנה קמפוס גדול יותר. בהרכבת צימרים מפוארים יחסית בעלות של כ-75 אלף שקל ליחידה בת כ-35-40 מ"ר, שתוכל להכיל שני שותפים ותגיע במספר סידורים פנימיים המותאמים לביקוש.

 

גם באריאל עוף בשקל? רמי לוי מקים קניון

הקפיצה הגדולה בכמות הסטודנטים הגיעה עם הקמתו של הכביש הישיר לעיר. כביש זה מביא את הנוהג ממחלף הכפר הירוק באופן ישיר, ובתוך כחצי שעה אל העיר, וללא מפגש עם ישובים ערביים.

 

בנוסף, מעבר לעלייה בביקושים לדירות להשכרה, הסטודנטים בעיר נחשבים למעורבים חברתית ויצרו ביקושים למרכזי בילוי ופעילויות. כחלק מהמענה לכך מקדם רמי לוי בניית קניון בן 12 אלף מ"ר ועוד 600 מקומות חניה בעיר. במערב העיר גם מתוכנן להיבנות פארק תעשייה, שם יבנו שמונה מפעלים.

 

בעירייה מספרים גם על תכנון של תחנת רכבת בעיר, במטרה להקל עוד על הקשר התחבורתי למגיעים לאריאל מהמרכז. דוברת עיריית אריאל, חן קדם מקטובי, מסרה כי אריאל סבלה רבות מתקופות הקפאה עוד משנות ה-90. מבחינת בנייה, סיפרה כי היום נמצאים בשלבים שונים של בנייה או אישורי בנייה כ-650 יחידות דיור.


פורסם לראשונה 17/07/2012 18:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרכז האוניברסיטאי אריאל. יהפוך לאוניברסיטה
צילום: גיל לרנר
מומלצים