שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ראג'יחה: שר ההגנה הנוצרי הראשון של הבעת'

דאוד ראג'יחה, בן 65, טיפח קריירה צבאית מפוארת כשעלה בשרשרת הפיקוד עד שמונה לתפקיד שר ההגנה כנוצרי הראשון בתפקיד. הוא שירת כמפקד גדוד, מפקד חטיבה, כסגן הרמטכ"ל, ולבסוף מצא את מותו בפיגוע של המורדים בשלטון אסד

אחד מעמודי התווך שסייע לביסוסו של משטר אסד בסוריה, היה עד כה שר ההגנה הסורי, דאוד ראג'יחה. מי שנהרג בצהריים (יום ד') בפיגוע בבניין מנגנוני הביטחון הסוריים בדמשק, עמד לצדו של הנשיא עד יום מותו. הוא שירת כמפקד גדוד, מפקד חטיבה, כסגן הרמטכ"ל ולבסוף כשר הגנה, תפקיד שבו גם מצא את מותו, והוא בן 65.

 

ראג'יחה מונה לתפקיד שר לפני כשנה, ב-8 באוגוסט 2011 ונחשב לנוצרי הראשון שהתמנה למשרה מאז עליית הבעת' לשלטון. הוא החליף את הגנרל עלי חביב במסגרת חילופי הגברי בממשלה החדשה שמינה אסד. לפני כחודש מונה שוב לתפקיד, בממשלה בראשותו של ריאד חיג'אב.

 

ראג'יחה ואסד, בימים אחרים (צילום: AFP PHOTO / HO / SAN) (צילום: AFP PHOTO / HO / SAN)
ראג'יחה ואסד, בימים אחרים(צילום: AFP PHOTO / HO / SAN)
 

קרבות בסוריה - דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

המחבל - אחד משומרי ראשו של אסד

"קרבות ב-90% מדמשק, כאן תוכרע המהפכה"

איראן וחיזבאללה פועלים לקראת היום שאחרי אסד / פרשנות

 

ראג'יחה נולד בדמשק למשפחה שהגיעה מפרברי הבירה. הוא סיים את לימודיו באקדמיה הצבאית בשנת 1968, שם התמחה בתחום האריטלריה ולאחר מכן המשיך לקורסי הכשרה צבאיים של פיקוד ומטה. הוא עלה בסולם הדרגות והגיע לדרגה המקבילה לאלוף בצה"ל בשנת 1998. בשנת 2005 כבר הועלה בדרגה המקבילה לרב אלוף. הוא עמד בראש מספר מחלקות וגופים בצבא סוריה ובשנת 2004 התמנה לסגן הרמטכ"ל.
 

במהלך ההתקוממות העממית שהחלה בסוריה במרס 2011, עמד ראג'יחה לצדו של אסד באופן עיוור. בדומה לטענותיו החוזרות של אסד בנאומיו, גם הוא טען כי סוריה עומדת בפני מלחמה אמיתית ששואפת לפגוע ביישותה, שמאחוריה מזימה גדולה. הוא האשים את המערב כמי שדוחף לאותם אירועים.  

 

רק לפני פחות משבועיים צפה ראג'יחה בתמרונים של צבא סוריה יחד עם קצינים בכירים מהמפקדה הכללית של הצבא. במהלך תמרון של חיל הים הוא שיבח את ההכנה הטובה ואת התפקוד המצוין שלדבריו הוכיחו רמה גבוהה של כשירות קרבית של כוחות חיל הים, ויכולת להגן על חופי סוריה מול כל פעולה תוקפנית שעלולה להגיע מצדם של מי שהוא הגדיר כ"אויבי המולדת והאומה".  

 

ראג'יחה נחשב למי שנטל חלק פעיל בפעולות דיכוי הצבא הסורי נגד האזרחים. תחת פיקודו פלש הצבא הסורי לערים רבות במטרה לדכא את ההתקוממות. על פי הדיווח, ראג'יחה נכלל ברשימת האישים שעליהם מוטלות סנקציות בינלאומיות מצד אירופה, ארצות הברית ומדינות ערב יחד עם 12 שרים אחרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראג'יחה. נהרג בדמשק
צילום: AFP
מומלצים