שתף קטע נבחר

פרס על הרב אלישיב: השפיע רוחנית על כל העם

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע צער על פטירת הרב אלישיב ואמר: "דרכו של הרב הייתה דרך של אהבת התורה ואהבת האדם". ח"כ גפני: "נלקח מאתנו מנהיג הדור".

הלם וכאב בעולם החרדי בעקבות פטירתו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. מאות אלפים צפויים להשתתף בהלוויתו הערב (יום ד'), שתצא מביתו בשעה 22:00 לעבר בית העלמין גבעת שאול. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהביע צער עמוק על פטירת הרב, אמר: "עם ישראל איבד היום רב גדול, פוסק חד וחריף, ואיש חכם משכמו ומעלה".

 

קבלו עדכונים גם בפייסבוק של ynet יהדות:

 

עוד על הרב אלישיב:

 

ראש הממשלה הוסיף: "בפסיקותיו הותיר הרב אלישיב חותם עמוק על העולם החרדי ועל כלל עם ישראל. במשנתו ובלימודו התווה הרב דרך לרבים, אשר שאבו כוחם מחוכמתו ומחריפות מחשבתו. דרכו של הרב הייתה דרך של אהבת התורה ואהבת האדם, צניעות ושמירה על קדושת החיים. הוא היה שליח ציבור אשר יצג נאמנה את ערכי התורה, הידע והנתינה לאחר. אנו דואבים את הליכתו".

 

גם נשיא המדינה שמעון פרס ספד לרב. "הלך לעולמו מנהיג דגול, פוסק הלכה וגדול בעמו, גאון בתורה אשר הטביע חותם בעולם היהדות ותרם לגשר שבין גווני העם היהודי", אמר. "הרב אלישיב היה אדם מצניע לכת ומרחיק ראות, תלמיד חכם וירא שמיים. דמותו חקוקה ותיזכר ככזו אשר גם כשגופו נחלש, רוחו ומוחו נותרו איתנים והוא המשיך להתמיד בתורה ולהעמיק בה.

 

"פסקיו אשר שזורים בחיי מדינתנו מהווים נר לרגליהם של רבים והשפעתו הרוחנית הורגשה בעם היהודי כולו. אני משתתף באבל המשפחה ובאבל העולם היהודי כולו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים".  

 

בבית החולים שערי צדק (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בבית החולים שערי צדק(צילום: אוהד צויגנברג)

  

בהודעה שפרסמה תנועת ש"ס נכתב כי "ש״ס אבלה, כואבת ומבכה יחד עם כל העם היהודי בארץ ובתפוצות את לכתו של הגאון האדיר הרב יוסף שלום אלישיב, זכר צדיק לברכה, ממנהיגי ופוסקי הדור, שהאיר מתורתו והאציל מחוכמתו לאלפים ולרבבות ברחבי הארץ והעולם. וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'".

 

צניעות ולמדנות

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, אמר לאחר מות הרב אלישיב כי הוא היה איש אמת ויושרה. "אין זו אך יתמות אישית וציבורית, אלא שבר גדול לדורנו", אמר, "הרב אלישיב מענקי הפסיקה ההלכתית הצרופה, היה גאון חסר תקדים אשר חש כמי שנושא את עול הדור כולו על כתפיו".

 

הוצאת הגופה מבית החולים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הוצאת הגופה מבית החולים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הרב מצגר הבליט את צניעותו של הרב אלישיב וסיפר: "מביתו הדל במאה שערים יצאו פסיקות הלכתיות שהתקבלו בעולם היהודי כולו בכל רחבי תבל. נדיבים רבים ביקשו לשפץ את ביתו ולשפר את איכות חייו אך הוא סירב בתוקף. למעט צרכיו הבסיסיים לא נהנה מהעולם הזה כמלא נימה, כל מאווייו היו נתונים ללימוד התורה הקדושה.

 

"למדנותו המופלגת, עמקותו והיקף ידיעותיו היו בסדרי גודל בלתי נתפסים. מי שלא ראה במו עיניו יתקשה להאמין כיצד למרות גילו וחולשתו לא פסק אף יום מלימוד התורה ולמעט הזמנים בהם השיב לשאלות היה שקוע כל העת בספר ולא משו עיניו ממנו אף לא לרגע. התמדתו העצומה היתה תופעה נדירה ומעוררת השתאות". 

 

הלם וכאב בעולם החרדי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הלם וכאב בעולם החרדי(צילום: אוהד צויגנברג)

  

הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, הביע את כאבו וכינה את הרב אלישיב "שר התורה ועמוד ההוראה משיירי כנסת הגדולה". הוא הוסיף: "אוי לנו כי פנה זיווה והדרה של דמות ענקית, שהייתה לאות ולמופת בעם ישראל".

 

"ספר תורה חי"

ח"כ משה גפני אמר: "נלקח מאיתנו מנהיג הדור, שכל העם נשען עליו. כולו היה תורה ויראת שמים ודאגה לעם ישראל, וליחיד במצוקותיו. ביתו היה אבן שואבת לכל עם ישראל שנהנה בעצה ותושיה מגדולתו. גדולה האבדה, מי ייתן לנו תמורתו. העם

היהודי בכל רחבי העולם מתאבל היום על סילוקו של מנהיג הדור".

 

בראיון לחדשות ynet ברדיו האזורי אמר ח"כ הרב ישראל אייכלר: "זהו אבל גדול לעם ישראל. הרב אלישיב היה העץ העתיק ביותר, בן 102 שנה. הוא ספר תורה חי שהגן על הארץ הזאת. עכשיו העץ הזה נשרף וזו תחושה של ארון קודש שנשרף ולכן האבל הוא אבל כלל ישראלי.  חוץ מתורה וצדק ומשפט, לא היה שום דבר בעולמו". 

 

הרב מאוריסיו בלטר, נשיא כנסת הרבנים של התנועה המסורתית, אמר: "עם הסתלקותו מן העולם בשיבה טובה אנו מבקשים להזדהות עם כאבם של האלפים שהרב אלישיב היה להם מורה דרך ופוסק הדור. תהום פעורה בין עמדותיו של הרב אלישיב לעמדותינו, אך הרב אלישיב, בקנאותו המנומקת, האידיאולוגית, היווה נדבך חשוב במנעד הזהויות המרכיבות את המחשבה היהודית".

 

גם עיריית ירושלים פרסמה הודעת אבל בעקבות פטירת הרב, שגר במאה שערים. "דמותו של הרב אלישיב השפיעה רבות על מעמדה של העיר ירושלים, ופטירתו היא בידה גדולה לעיר ולעם ישראל", נמסר. "בגישתו המיוחדת השכיל הרב אלישיב להנהיג רבבות, מתוך אחריות ציבורית ומחויבות לכל חלקי העם והאוכלוסייה בישראל".

 

  • בהכנת הידיעה השתתפו רון נוטקין ואלעזר בן לולו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. צער עמוק
צילום: רויטרס
פרס. אבל בעולם היהודי
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ אייכלר. העץ הכי עתיק
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ גפניכל העם היהודי מתאבל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים